• YARIM ALTIN
  8.087,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9454
  % 0,14
 • € EURO
  35,2808
  % -0,27
 • £ POUND
  41,7886
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  4,5372
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3755
  % 0,35
 • BITCOIN/TL
  2028485,345
  % 0,56
 • BIST 100
  %

KYK Kredisi İle Normal Kredi Arasındaki Fark Nedir?

Üniversiteliler ve üniversiteli adayı öğrencilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek miktarda paraya ulaşmaları kuşkusuz kendilerinin önemli gündem maddeleridir. Özellikle şehir dışında okumaya karar verenler eğer ki KYK yurdu da çıkmazsa aylık olarak bir öğrenciye göre oldukça yüksek meblağlar ödemek durumundalar. Bu sebeple de özel veya devlet fark etmeksizin, kurumlara, vakıflara başvurarak burs almaktalar. Gelgelelim özel şartları bulunan ve gelir seviyesi, ülkemiz nazarında en düşük olanlara öncelik verilmektedir. Orta direk kesim denebilecek vatandaşların çocuklarının burs başvuruları ise çoğu zaman negatif sonuçlanır. Haliyle KYK kredisi almak dışında pek bir alternatif kalmıyor. İyi veya kötü, bir şekilde ailesinin gönderdiği parayla geçim sağlanıyorsa alınmayabilir fakat zor durumdaki kişilerin Kredi Yurtlar Kurumu‘nunsunduğu geri ödemeli burs ile en azından öğrenciliğini minimum sıkıntıyla atlatması mümkün. İşin içerisine kredi kelimesi girince de bankaların verdiği normal kredi ile bolca karıştırılmaktadır. Bizler de alan veya alacak olanlara yönelik olarak KYK kredisi ile normal kreid arasındaki fark nedir sorusunu cevaplandırıyoruz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler;

KYK Kredisi ve Normal Kredi Arasındaki Farklar Nelerdir?

İşinde veya standart yaşamında nakit sıkıntısı çeken, yeni bir ev, araba edinmeyi hedefleyenler yeterli miktarda parayı biriktirememişlerse bir bölümünü bankadan kredi almak yoluyla çözümleyebilirler. Daha sonradan faiziyle ödemeyi kabullenerek anlaşma yapılır ve vadeler geldiğinde düzenli biçimde ödemeler sağlanır. İnsanların birçoğuysa bunu öğrencilerin aldığı geri ödemeli bursla karıştırmaktadır. Lakin aralarında ciddi fark bulunmaktadır ve doğal olarak öğrencilere özel hazırladığından KYK’nın hizmeti normal bankacılıktakine nazaran caziptir. Detaylarını şu şekilde ifade edebiliriz:

Öncelikle KYK’nın verdiği para kişinin öğrenciliğini idame ettirebilmesi amacıyla verildiğinden kredi, aylık olarak verilir. Normal kredideyse anlaşma yapılıp imzalar atıldıktan sonra para toplu biçimde bireyin hesabına yansıtılır. Dolayısıyla KYK’dan toplu bir para gelmediğinden ve aylara bölünerek yatırıldığından bir iş kurmak, ev – araba almak mümkün değildir. Sadece önceden alınmış bir borcun veya kredinin taksitini aylık şeklinde ödeyebilirsiniz.

Borcun geri ödenmesi noktasında da Kredi Yurtlar Kurumu, mezun olunduktan 2 yıl sonra ödemelerin yapılması şansını tanımıştır. Bankada ise eğer özel bir kampanya veya anlaşma yoksa ortalama birkaç içerisinde kredinin ödemeleri başlatılır. Devletin kendi vatandaşlarına sunduğu bir hizmet olduğundan KYK kredisinin geri ödemesi sadece üzerine enflasyon oranı katılarak hesaplanır. Diğer türlü kredilerdeyse güncel faiz oranı ve bankanın belirlediği tutar eklenir. Dosya masrafı gibi detaylarsa yine KYK’da bulunmaz ve problemsiz biçimde ilgili tarihlerde para hesabınıza yatırılır.

KYK Kredisi Normal Kredi Gibi Midir?

Yukarıda bahsettiğimiz avantajların bilincinde olanlar, ihtiyaçları olmadıkları halde bile kredi alabilmektedir. Bunları alıp bir yatırımda değerlendiriyorlar ve daha öğrencilik yıllarından itibaren birikim yapabiliyorlar. Nihayetinde bu parayı mezun olup aradan 2 yıl geçtikten sonra ödemek gibi bir şey söz konusu olduğundan, zaman geldiğinde yatırımlarınızı bozdurup borcu ödediğinizde kar miktarı size kalabilir. Kısacası normal bir kredidedeki zorlayan parametrelerin neredeyse hiçbirisini burada görmeyiz. KYK kredisini nasıl değerlendirebileceğiniz hakkında bilgi almak istiyorsanız şu yazımızı da okuyabilirsiniz: KYK Kredisi Almak Mantıklı Mı? KYK Kredisiyle Yatırım Yapmak

YORUMLAR YAZ