• YARIM ALTIN
  8.149,00
  % -0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2307
  % 0,14
 • € EURO
  35,0417
  % 0,13
 • £ POUND
  41,0152
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  4,4537
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3569
  % 0,37
 • BITCOIN/TL
  2292583,745
  % 6,77
 • BIST 100
  %

Kredi Çekip Dolar Almak Para Kazandırır Mı?

Türk Lirası’nın diğer para birimlerine karşı günden güne değer kaybı yaşaması üzerine yatırımcılar kazanç sağlamak adına TL ile çalışmak veya fiziksel iş kurmak yerine çeşitli enstrümanlara yöneliyor. Nihayetinde ülkemizde kullanılan birime göre hesaplandığında yükseliş oranları standart yatırım araçlarına göre cazip gelebilecek şekilde gerçekleşiyor. Hal böyle olunca birikim yapanlar bile sermayelerini dövize veya kıymetli madenlere yatırmanın peşinde. Gelgelelim doğru planla, uygun zamanda hareket edilmediği taktirde zararın yanında bir süre boyunca terste dahi kalınabiliyor. Haliyle dip noktalara yakın yerlerden almayanlar en basitinden mevduat faizi kadar bile para kazanamayabiliyor. Piyasayı iyi analiz ettiğini düşünen vatandaşlar ise ellerine toplu geçtiği andan itibaren direkt işleme geçip ya tepe noktalardan satış anını kovalıyor ya da devamlı al sat yaparak kar elde etmeyi amaçlıyor. Fakat dünya genelindeki ekonomik durum göz önüne alınınca önemli meblağlardaki sıcak paraya ulaşmak da hiç kolay olmuyor. Özellikle yatırımcılar ve piyasalardaki iniş çıkışlardan kar etmeyi arzulayanlar kurumlardan kredi çekmek gibi bir yola başvuruyor. Krediyi almanın zorluğu bir yana örneğin kredi çekip dolar almak para kazandırır mı yönündeki soruların cevabı bambaşka bir zorluk ve sorumluluk barındırıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar;

Kredi İle Dolar Almak Mantıklı Mı?

Sıradan vatandaşların dövizle ve kurla alakalı en önemli değerlendirme parametresi genellikle dolar oluyor. Elbette Türkiye dolar bazında borçlandığı ve harcamalarını aynı birimle gerçekleştiğinden bu doğrudur ancak benzer şekillerde kazanç sunan başka araçlar da varlığını sürdürüyor. Doların tercih edilirliği üzerinden ilerlersek her geçen gün rekorunu yenilemesi adeta hiç ilgisi bulunmayan, parasız kişileri bile acaba kredi ile dolar almak para kazandırır mı dedirtiyor. Sonuca bakılarak hareket edilirse dolara yatırım yapmak mantıklı gibi dursa da aslında size ait olmayan faizle birlikte aldığınız borç parayla iş yapacağınızdan önceden biriktirerek topladığınız miktarla aynı sorumluluğu taşımadığını bilmek lazım.

Bankadan kredi almak adına başvurduğunuzda eğer ki geçmişe dair pozitif profiliniz bulunmuyorsa kredi siciliniz kötü olmasa bile notunuz düşüktür. Haliyle finans kuruluşları da geri ödemeleri sağlıklı biçimde tamamlayacak müşterilere şans tanıdığından sizin arka planda kalmanız kuvvetle muhtemel. Gerekli uygunlukları sağladığınız zaman krediyi alsanız bile düzgün kullanamazsanız ve vadeler geldiğinde taksitleri ödeyemezseniz yine kredi notunuzu bozmaya başlarsınız. Dolayısıyla kredi ile dolar almak mantıklı mı diyenlerin gelir durumu ve para piyasalarındaki tecrübesi dahil edilerek cevap verilmelidir.

Kredi Çekip Dolara Yatırmak Kar Ettirir Mi?

Hesabınıza belirli vadeler süresince faizi beraberinde ödemeyi taahhüt ettiğiniz miktar yansıtıldığı andan itibaren gelirinizin ciddi bölümünü buraya ayıracağınızı bilmelisiniz. Örneğin belli bir meblağdaki krediyi dolara yatırmak istediğinizde bu para biriminin kısa dönemde yükselmesi gerekir ki kar edin ve Türk Lirası’na çevirerek kredinizi kapatın. Aksi taktirde son gün geldiğinde hala doların fiyatı yükselmemişse veya düşmüşse dip seviyelerden bozmak zorunda kalırsınız. Burada da hem kredi faizinden hem de doları aldığınız seviyenin altında sattığınızdan çifte zarar edersiniz.

Peki kredi çekip dolara yatırmak her zaman mı zararlıdır derseniz, pek tabii ki hayır. Söz gelimi düzenli olarak bir işte çalışıp maaş alan birisinizdir lakin tasarruf, para biriktirme tarzındaki konularda çok elverişli değilseniz bile borçlarınızı zamanında tamamlıyorsanız sizin için bu yöntem mantıklıdır. Çünkü kredi sayesinde hesabınızda toplu miktar bulunacak ve hepsiyle yatırımınızı gerçekleştirebileceksiniz. Ödemelerin günü yaklaştığında da maaşınızın bir kısmıyla taksitleri halledeceksiniz.

Kredi Alıp Dolar Al Sat Yapmak

Altında, gümüşte veya dövizde piyasanın kurdu olarak bilinen birçok kişi vardır. Bunların işlemleri ekseriyetle dip noktadan alıp tepe noktadan satma mantığı üstünden yürür. Grafikleri güzel bir şekilde okuyup gündemi de sıkı takip ettiklerinden gelişmeleri önceden tahmin edebilirler ve yükselişin – inişin birkaç gün öncesinde alışverişlerini bitirirler. Böylelikle sermayelerini devamlı katlarlar. Dolar al sat yapmak için işe girişmeye hazırlananlar da yine kredi alıp şansını deneyebiliyor. Ufak değişimlerin çok can yaktığı sektörde kazanılan oranla riskin aynı düzeyde artıp azaldığının altını çizmek isteriz.

YORUMLAR YAZ