• YARIM ALTIN
  8.157,00
  % -0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2217
  % 0,13
 • € EURO
  35,0256
  % 0,09
 • £ POUND
  40,9882
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  4,4527
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % 0,29
 • BITCOIN/TL
  2286180,373
  % 5,91
 • BIST 100
  %

Kredi Çekip Altın Almak Para Kazandırır Mı?

Kıymetli madenlerin piyasalardaki ulaştığı değer, herkesin iştahını kabartıyor ve yatırım yapma adına insanları sevk ediyor. Haliyle yoğun talep oluşunca var olan etiket fiyatları katlanarak artıyor. Dip noktadan alım gerçekleştirenlerin yüzü şu an hiç olmadığı kadar gülerken tepe noktalardan ve de özellikle son zamanlarda alanlarsa kar etmek için bir süre daha beklemek zorundalar. Zaten birçok kişinin bildiği gibi madenlere başta da altına yatırım yapmak uzun vadeli getiri hedeflendiğinde başarılıdır. Aksi taktirde bir süre terste kalmak hatta zarar ediyormuş gibi görünmek bile mümkün. Bu yüzden sıradan araçlara nazaran altın almak konusunda farklı bir planınız olmalıdır. Örneğin çeşitli nakit sıkıntıları için kredi çekmek pek moda ancak alınan sıcak parayı direkt altın ile değerlendirenler de var. Elbette geri dönük hesaplandığında çok önemli bir kazanç sağladığı söylense de borç alınan parayla alındığında başınızı ağrıtabilir. Hemen hemen ekonomi temalı her sohbette duyduğumuz kredi çekip altın almak para kazandırır mı sorusunun cevabı gelir durumunuza, talep edeceğiniz miktara ve ödeme güçlüğünüze bakılarak değişir.

Kredi Çekip Altın Almak Mantıklı Mı?

Öncelikle altın sayesinde kazanç sağlanılan mantığı incelemek lazım. Bu emtia, tüm dünyada güvenli liman şeklinde nitelenir ve anlık hareketlenmelerden ziyade uzun vadede garanti getiri sunduğundan al sat yapanların dışında aylarca belki de yıllarca beklenilen yatırım türüdür. Hal böyleyken elde olmayan, borçla harçla alıp hemen ödeyebilmek kolay değil. Dolayısıyla biraz daha geriye çekilip büyük resme odaklandığınızda cazip gelen karın dışındaki krediyi de detaylıca düşünmelisiniz.

Kredi çekip altın almak için ilk etapta bankalarda zaman içerisinde güvenilir bir müşteri görüntüsünü çizmeniz gerekmektedir. İsteyeceğiniz miktara göre farklı uğraların sonucunda elde ettiğini nakiti madene yatırırken bir de geri ödenecek taksitleri, vade sayılarını hesaplamalıyız. Belirttiğimiz üzere altının kazancı uzun vadede hesabınıza yansıyabileceğinden ödeme günü geldiğinde elinizde para yoksa hem borcunuz faizle yükselecek daha fazlasını vermek zorunda kalacaksınız hem de yıllar boyunca yükseltmeye çalıştığınız kredi notunuzu düşürecek ve kredi sicilinizi bozacaksınız. Bu yüzden ilk bakışta bu işlemin pek mantıklı durmadığının altını çizebiliriz. Ancak ekonomik bütçesi gereğince bir anda toplu meblağı bir araya getiremeyen, bahsettiğimiz profilin dışındaki vatandaşlar için aynı şeyleri söyleyemeyebiliriz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar;

Krediyle Altın Almak Para Kazandırır Mı?

Bazı insanlar tasarruf etme konusunda çok yetenekli değiller. Hele de banka kartıyla, kredi kartıyla alışveriş yapılıyorsa direkt kağıt para verilmediğinden ödeme sırasında bilinçaltında harcanan miktar pek yer almaz. Böylece irili ufaklı fiyatlara sahip tüm ürünler için belki de maaşın tamamı harcanır. İfade ettiğimiz türden kişiler tasarruf etmese bile borçlarını aksatmazlar. Böylelikle bankadan toplu kredi çekip hesaba yatırmak ve vade boyunca borcunu faizle ödese bile mantıklı olacaktır. Eğer ki hesaba yatırıp sadece enflasyona karşı korumaktansa krediyle altın almak mevduat faizinden daha fazla para kazandırır. Çünkü düzenli bir maaşın olması vadeler geldiğinde taksitlerin de rahatça karşılanması anlamına gelir ki böylece alınan altının maliyeti maaştan kırpılarak ödenir ve sonucunda önemli miktarda varlık sahibi olunur.

YORUMLAR YAZ