• YARIM ALTIN
  8.081,00
  % -0,49
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9497
  % 0,15
 • € EURO
  35,2941
  % -0,23
 • £ POUND
  41,8025
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,5372
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3755
  % 0,37
 • BITCOIN/TL
  2018830,342
  % -0,47
 • BIST 100
  %

Sigortalı İşte Çalışmak KYK Yurdunda Kalmaya Engel Midir?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından üniversiteli öğrencilere verilen burs ve kredi hizmetleri birçok öğrencinin geçim sıkıntısına çözüm olmaktadır. Hatta bazıları buradan gelen miktarın da yeterli olmadığı noktada farklı kaynaklara aramaktadır. Nihayetinde şehir dışında okuyanları da düşünüce KYK yurdu çıkmaması halinde bursun veya kredinin yetmesi neredeyse imkansız. Bu sebeple de part time yani yarı zamanlı işlerde çalışarak aylık gelirin yükseltmesi için uğraşılıyor. Devamında da yurtta kalanların aklına sigortalı bir işte çalışırsam KYK yurda kalabilir miyim tarzında bir soru geliyor. Neticede yetkililer KYK yurtlarını ve hizmetlerini ekseriyetle ihtiyaç sahiplerine yönelik olduğunu açıklamaktalar. Bu durumun KYK yurdunda kalmak için bir sorun teşkil edip etmediği ise barınma koşullarında belirtilmiştir.

Sigortalı Çalışmak KYK Yurdunda Kalmaya Engel Mi?

Yurtlardaki işleyişi düzene koyabilmek adına hem çalışanlar hem de öğrenciler için bazı şartlar bulunmaktadır. Buna göre ısrarla ihlal edenlerin, huzursuzluk çıkartanların KYK yurt ile ilişkisi kesilir. Genel manada herkesin şartlara uyum sağladığı bilinse bile bazı flu konularda kafa karışıklı mevcut. Sigortalı bir işte çalışmak noktasında çoğu insan, yurt ile beraber götürülemeyeceğini düşünse bile durum aslında tam öyle değildir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler;

Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Yurtlarda Barınma Koşulları içerisindeki detaylar incelendiğinde çalışılan işyerindeki alınan maaşın miktarı önemlidir. Dolayısıyla zorunlu staj hariç olmak üzere asgari ücretin üzerinde bir gelirle çalışmıyorsanız hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız. Bu sebeple sigortalı biçimde bir işyerinde olan herkesin yurtla ilişiğinin kesileceğine dair bilgilerin yanlış olduğu ortaya çıkmaktadır. Türkiye’deki birçok işletmenin, çalışanların maaşını sistemde asgariden yatırdığı düşünülürse herhangi bir sıkıntı çıkmayacaktır. Elbette işe başladığınızda durumla ilgili olarak yurt yetkililerini bilgilendirirseniz kafanız rahat biçimde eğitiminize de işinize de devam edersiniz.

Part Time Çalışırsam KYK Yurdunda Kalabilir Miyim?

Tam zamanlı işlerin saat ve iş yoğunluğu, öğrencileri ekseriyetle zorlar ve devamlı biçimde sürdürülemez. Haliyle kişiler de yarı zamanlı olarak bilinen part time işlerde vakit geçirirler. Hem derslerine gerekli zamanı ayırırlar hem de ihtiyaç duydukları parayı kazanırlar. Full time işlere nazaran daha az süreyle emek verildiğinden doğal olarak daha az bir para alınır. Alınacak paranın asgari ücretin üzerine çıkmasının mümkün olmadığı da düşünülürse part time çalışıldığında KYK yurdunda kalınabilir.

YORUMLAR YAZ