• YARIM ALTIN
  8.171,00
  % -0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2186
  % 0,12
 • € EURO
  35,0391
  % 0,13
 • £ POUND
  40,9852
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  4,4523
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  2285777,503
  % 6,10
 • BIST 100
  %

KYK Kredisi Almak Mantıklı Mı? KYK Kredisiyle Yatırım Yapmak

Öğrenciler geçimlerini genellikle ya ebeveynlerinin ya da devletin desteği sayesinde sürdürürler. Bir kısmı hem okuyup hem çalışırken çeşitli zorluklarla karşılaşmakta ve aslında eğitimlerinden optimum verimi alamamaktalar. Yükseköğrenime dek bireyler aileleriyle beraber yaşayıp temel ihtiyaçlarını onlardan karşılarlar. Fakat konu üniversiteye geldiğinde işler değişir. Çünkü çoğu zaman yaşanan şehirdeki üniversite tutturulamayabilir ve daha iyisi tutturulsa bile o kurum diğer şehirlerden birinde bulunabilir. Haliyle ilk defa kendi ayakları üstünde durmaya başlayan öğrenciler, hayat koşullarını öğrenirken para kullanımı hakkında da tecrübe edinirler. Üniversitelerde eğitim görenlerin hemen hepsi Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından sunulan kredi ve burs hizmetlerinden faydalanırlar. Genelin hedefi burs olsa bile çeşitli parametrelere bakılarak verildiğinden herkese verilemiyor ve bu destekten mahrum kalanlara geri ödemeli kredi imkanı tanınıyor. Gelgelelim öğrenciler de KYK kredisi almak mantıklı mı diye sorup duruyor. Neticede geri ödemeli bir sistem üzerine kurgulandığından sonradan baş ağrıtmasından korkuluyor. Yine KYK kredisiyle yatırım yapmak yönünde düşünenlerin sayısı da hiç az değil.

KYK Kredisi İle Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Sosyal medyanın gündelik bilgi akışını etkilediği yadsınamaz bir gerçek. Buradan duyduğumuz bir veriyi tam teyit edemediğimizden bazen kafa karışıklığı yaşanabiliyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde KYK kredisiyle altın almak şeklinde bir yola başvurup yatırımlarını paylaşan birisi gündeme düşmüştü. Devamında da çoğu kişi kredi çıktığında sonradan faizli ödemek gerektiği için krediyi reddettiğinden acaba yanlış mı yaptım diye düşünmeye başlamıştı. Aslında teknik detaylara bakılarak verilmesi gereken bir karar. Nihayetinde borç bir para üzerinden işlem gerçekleştiriyorsunuz ve zarar etmeniz durumunda belki de ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız miktar sıfıra düşerken, üstüne geleceğe dair boş yere borçlanırsınız. O yüzden KYK kredisi ile yatırım yapmak mantıklı mı derseniz, ayrıntılarına göz atmak gerek. Halihazırda ülkemiz birçok ekonomik sıkıntıyla boğuşurken geleceğinizi teminat altına alabileceğiniz veya en azından biraz da olsa rahatlamanızı sağlayacak tercihlerde bulunmak elbette mantıklıdır. Ancak yeterli finansal bilgi ve tecrübe yoksa ifade ettiğimiz biçimde zarar etmeniz de olasıdır.

ilginizi çekebilecek yazılar;

KYK Kredisini Almalı Mıyız?

Öncelikle şahsi ve aile ekonomik durumunuzu gözden geçirin. Hele ki yurt da çıkmadıysa ve annenizden, babanızdan önemli meblağlarda yardım alamayacaksanız KYK kredisi alıp geçiminizi yapmanızı öneririz. Faiz eklenerek ödemeniz gerekse bile bulunduğunuz nokta itibariyle eğitiminizi sürdürürseniz mezun olduğunuzda çalışıp ödeyebilirsiniz. Bu haliyle KYK kredisini almalı mıyız ve KYK kredisi almak mantıklı mı sorularına evet yanıtı verilebilir. Herhangi bir desteğe gerek kalmadan öğreniminizi devam ettirebiliyorsanız da hayır diyebiliriz. Ekonomik ölçülerde mantıklı kullanamayacağınız bir borç parayı “sonra öderim” zihniyetiyle harcamanız zarardan fazlasını getirmeyecektir.

KYK Kredisiyle Hangi Yatırımlar Yapılabilir?

Geçtiğimiz son 3 yıl Türkiye adına çok ciddiydi. Belki de 2000 döneminden bu yana ilk defa ciddi sallantılar yaşıyoruz. Hal böyle iken çevremizdeki sıradan vatandaşlar bile ekonomiyle daha fazla ilgilenmeye başladı. Başta dolar ve altın kuru başını alıp gidince acaba buralara yönelip paramın değerini koruyabilir miyim ya da kar edebilir miyim diye soruyorlar. Kısacası piyasalar yepyeni yatırımcılarıyla tanışmaya başlarken KYK kredisiyle hangi yatırımlar yapılabilir konusu da aslında genele yayılabilir. Çünkü bahsettiğimiz bir sıradan vatandaş da elindeki birikimiyle hangi enstrümanlara yöneleceğini bilemiyor. Aradaki tek fark, insanlar çalışıp kenarda tuttuklarıyla bir işe başlarken öğrenciler ise öğrenimden 2 yıl sonra faizli şekilde ödeyeceği miktarla yola çıkmaktadır. Dolayısıyla her ikisini de küçük yatırımcı kefesine koymakta bir sıkıntı olmaz.

Küçük yatırımcı yoğunlukla risksiz yatırımlara yönelir. Riskiyle aynı oranda kazanç sağlayabilmesine rağmen bunu göze alabilir. KYK kredisiyle yatırım düşünenler de benzer minvalde bir görüşü benimseyebilir. Hangi yatırımlar yapabilir sorusuna sıralı halde cevap verirsek:

1. KYK Kredisini Altına Yatırmak

Geleneksel yatırım aracımız altın çoğu dönemde tek tercihimizdir. Dünya genelinde de güvenli liman sıfatıyla nitelenir ve özellikle kriz anlarındaki yegane alternatiftir. Gram altının fiyatı, ons altın ve dolar / Türk Lirası kuruna göre belirlenmektedir ve uzun vadede paranın değerini korurken üstüne kazanç bile getirebiliyor. Bu yüzden KYK kredisi ile altın almak ve mezun olunup 2 yılın ardından ödeme günü geldiğinde bozup kredinin taksitlerini karşılayabilirsiniz. Altının her geçen gün artması nedeniyle zarar etme ihtimaliniz de çok düşüktür.

2. KYK Kredisi İle Dolar Almak

Son zamanlarda dolar rekor üstüne rekor kırarken durumun ülkemiz açısından kötüleşiyor. Neticede birçok malzemeyi, ürünü ithal ettiğimizden borçlarımız katlanarak artıyor ve yeni bir şeyi alırken kırk kere düşünüyoruz. Parametreler doların ateşinin dineceğine yönelik bir sinyal yakmazken KYK kredisini dolara yatırmak gibi bir harekete girişilebilir. Krediler belli bir süre bitince halledileceğinden, doların 2 sene önceki fiyatını aklınıza getirirseniz kayıp yaşama şansınız azdır.

YORUMLAR YAZ
 • Adım Groot3 yıl önce
 • Ben 2 senelik okulumda kredi aldım, dgs ile 4e tamamladım ve hazırlık ile birlikte 5 sene kredi alacağım. bu krediyi kriptoya yatırmayı düşünüyorum. 5 senenin sonunda borcumu öder evimi arabamı alır kendi işimi kurarım. askerliğide bedelli yapar evlilik de halledildimi yarabbi şükür. teşekkürler kyk ve kripto

 • BioRita3 yıl önce
 • aklı olana olabilir.