• YARIM ALTIN
  8.087,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9553
  % 0,17
 • € EURO
  35,3087
  % -0,18
 • £ POUND
  41,8389
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,5379
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3762
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  2044083,651
  % 1,42
 • BIST 100
  %

Kredi Çekip Yatırım Yapmak Para Kazandırır Mı?

2010’ların sonlarından itibaren dünya ekonomisinde ciddi dalgalanmalar görülüyor. Türkiye’nin para birimi TL’nin 2018 yılından bu yana dövize, altına oranla düşüş trendine girmesi insanların ellerindeki sermayelerini farklı farklı yatırım araçlarına yönlendirmesine neden oluyor. Özellikle Covid-19 ismiyle bilinen pandemi nedeniyle de devletlerin hemen hepsinin ekonomisi belli oranlarda zarar gördü. Yaşanan sıkıntıları aşmak amacıyla Merkez Bankalarının devamlı para basması da yine enflasyonu tetikleyince değişik enstrümanların yükselişi göze çarptı. Genel manada her bütçenin sallantıya girmesiyle vatandaşlar da birikimlerinin en azından değerini korumak veya gelecekte bugündekinden fazla varlığa sahip olmak adına çeşitli yollara başvuruyor. Örneğin bugünkü durumundan memnun olmayan ve önümüzdeki dönemde yükseliş trendine gireceğini düşündüğü enstrümana yatırımda bulunmayı arzulayan kimseler kredi çekmek vasıtasıyla işlemlerini sağlıyor. Fakat tahmin edilenin ötesinde riskler taşıyan bu işlem sonrasında getiri elde etmek pek kolay değil. Kredi çekip yatırım yapmak para kazandırır mı sorusuna şartlara ve kişilere bakılarak cevap verilmelidir. Aksi taktirde belli bir ezber üzerinden gidilmesiyle önemli bir borcun altında kalınabilir.

Kredi Çekerek Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Günümüzün ekonomik anlamda en önemli problemi devamlı toplu sıcak paradır. Sirkülasyonun azaldığı dönemlerde nakit akışının ne denli sıkıntılar yol açtığı herkesin malumu. Haliyle bahsettiğimiz dertten muzdarip olanlar ihtiyaçlarını çevrelerinden karşılayamamaları noktasında bankalara başvuruda bulunuyor. Her başvuranın talebi onaylanmasa da kredi notu yüksek vatandaşlar öncelikli değerlendirilip gelir düzeyleri de incelemeye alınarak kısa süreler içerisinde istenen miktar hesaplarına yatırılıyor. Kimisi zamanı geçmiş ödemelerini buradan karşılarken kimisi de yatırımları için kaynak ihtiyacını aldıkları bu krediyle hallediyor. Nihayetinde geçmiş zamanda toplanan parayla bile yatırımdan kar etmek başlı başına zorluklar taşırken kredi çekerek yapılan yatırım mantıklı mı dendiğinde belirteceğimiz ekonomik uygunlukları barındırmıyorsanız muhtemelen hayır diyeceğiz.

Bir bakıma borç parayla hareket edilen bu işlem türünde sizleri bilgilendirecek içerikler hazırlamıştık. Hedeflediğiniz yatırım aracına göre çekeceğiniz kredinin para kazandırıp kazandırmayacağı hakkında bilgi almak için bu yazımızla birlikte aşağıdaki bağlantılarda yer alan yazılardan da faydalanabilirsiniz.

Kredi Alıp Yatırım Yapmak Para Kazandırır Mı?

İnsanlar genellikle ya finans tabanlı web sitelerinden ya da bürolardan gördüğü döviz, altın fiyatlarının ne kadar yükseldiği hesap ederek yatırım yapmaları halinde elde edecekleri karı hesaplarlar. Gelgelelim işin içine girildiğinde evdeki hesap çoğu zaman çarşıya uymuyor. Çünkü önemli ölçüde kazanç sağlayanların yoğunluğu amiyane tabirle piyasanın önde gelenlerinden oluşuyor. Hal böyleyken küçük ve orta yatırımcıların kısa vadede yüksek oranlarda kar etmesi pek olası değil. Hatta kredi çekip yatırım yapsam para kazanır mıyım diyenler, uzmanlara kredi alıp yatırım yapmak para kazandırır mı yönünde soru yöneltenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bilindiği gibi kurumlar kredi verirken sağlıklı biçimde geri ödemeyi karşılamanızı öngörerek hareket ederler. Yaşanacak aksiliklerde de fazla beklemeden yasal takip, ardından da icra işlemlerini başlatırlar. Söz gelimi kredi çekip herhangi bir yatırım türüne tüm paranızı yatırdınız. Vadeler geldiğinde elinizde nakit yoksa yatırımınızı bozmak durumunda kalırsınız. Böylelikle belki de enstrümanınız yükselişe geçemeden ve alınan düzeyin daha altından satarsınız. Nakitin kendinden zarar etmenin dışında faizli borç ödediğinizden iki taraftan da kayıp yaşarsınız. Dolayısıyla bu yönde tavır sergileyenlere verilecek ilk öneri cebinizde bulunan hazır sermayeyle iş yapmanızdır.

Kredi Alıp Döviz veya Altın Al Sat Yapmak

Krediye yönlendirilip devamında yatırım gerçekleştirilerek kazanç elde etme ihtimali sadece düzenli gelir sahiplerinde mevcuttur. Mesela bütçenizi denkleştirirken bir şekilde borçlarınız ödemeyi başarıyorsanız bir anda toplu meblağa kavuşmak adına kredi çekilebilir ve bununla da yatırıma yönelmek mantıklıdır. Disiplinli biçimde düzenli bir işte çalıştığınızdan bankanın taksidi geldiğinde önünüze beliren faturayı geçim derdine düşmeden kolaylıkla karşılarsınız. Yine kredi alıp al sat yapmak konusunda hedefler koyan bireylere de benzer önerileri sunabiliriz. Nihayetinde günlük ve hatta saatlik işlemler gerçekleştirildiğinden elde sürekli nakit bulundurulabilir. Minimal karlar dahi birleştirilerek sonuç olarak taksitler halledilirken sermayeyi katlamak da mümkündür. İfade ettiğimiz detayların haricine yeterli finans ve yatırım tecrübesi taşımayanlar riskli adımlardan uzak durmalıdır.

YORUMLAR YAZ