• YARIM ALTIN
  8.162,00
  % -0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2196
  % 0,12
 • € EURO
  35,0209
  % 0,07
 • £ POUND
  41,0035
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,4540
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3556
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  2296030,688
  % 6,26
 • BIST 100
  %

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Piyasaların ciddi dalgalanmalardan geçtiği dönemlerde en küçüğünden en büyüğüne tüm bütçeler sarsılır. Neticesinde devletlerin, kurumların, bireylerin özellikle nakit sıkıntısı yaşaması söz konusudur. Günümüzde para birimleri hep beraber aşağı doğru yol alırken bu durum Türk Lirası’nda daha önemli boyutlarda yaşanıyor. Hal böyle olunca herkes ekonomisini döndürmeyi amaçlayarak bankalara gidip kredi almak için başvuruda bulunuyor. Elbette bankaların da kar ederek yoluna devam edebilmesi adına kendi içerisinde çeşitli analizler yapıp başvuruda bulunanlar arasından seçici davranıyor. Başta kredi notu yüksek kişiler değerlendirilir ve kısa süre içerisinde kendilerine dönüş yapılır. Düşük seviyelerdeki puan sıralamalarından birindeyseniz kredi notu nasıl yükseltilir diye sorup duruyorsunuzdur. Aslında bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Çünkü kredi notu yükseltme işlemi bir hareketle gerçekleşebilecek bir değer değildir ve finansal geçmişinize göre şekillenir.

Kredi Notu Yükseltme

Faaliyet gösteren her banka bankacılık işlemlerinizi kayıt altında tutar. Bu kayıtların bir kopyasını da Kredi Kayıt Bürosu‘na gönderir. Uzmanlar tarafından bankacılık işlemleri, kredili ürün kullanım durumları gözden geçirilir. Nihayetinde değerlendirmeler sonucu şahsınıza 1 ile 1900 arasından bir kredinotu verilir. Böylece artık kredi çekmek istediğinizde bankalar ilk başta buradaki puanınıza bakıp size pozitif veya negatif cevap verir. Dolayısıyla kolay kredi almanın en iyi yolu kredi notu nasıl yükseltilir deyip kaliteli bir banka müşterisi profili çizmeye hemen başlamak gerekmektedir. Aksi taktirde borçlarınızı geciktiren, ödemeleri aksatan biriyseniz muhtemelen en alt limitlerde dolaşırsınız ve aradığınız sıcak paraya da ulaşamazsınız.

Adım Adım Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

İfade ettiğimiz üzere sizin bugüne dek gerçekleştirdiğiniz banka hareketlerine, finansal geçmişinize bakılarak kredi notu verilir. Dolayısıyla atacağınız adımlara göre düşüp yükselebilmektedir. Kredi notu yükseltme amacındaysanız ve aşağıda belirttiğimiz maddeleri uygularsanız 1 ay sonrasında muhtemelen 200 puanlık bir artış yakalarsınız.

1. Var olan tüm borçlarınızı kapatın.

İnsanlar genellikle kredi borcunu ödeyince işlerin yoluna gireceğini düşünür. Ancak son düzenlemelerle birlikte fatura borçlarınız dahi kredi notunuzu direkt etkilemektedir. Buradan bakınca banka dahil tüm resmi kuruluşlara borçlu kalmamanız gerekiyor.

2. Düşük limitte kredi veya kredi kartı alın / kullanın.

Halihazırda hesabınızdaki borçları kapattıysanız bundan sonraki adım bankaların gözündeki profilinizi yükseltmektir. Kredi notu yükseltmenin belki de en önemli noktasıdır. Çünkü size verilen borçları zamanında ve düzenli olarak öderseniz yavaş yavaş güven toplayacaksınız. Notunuz düşük olduğundan düşük miktarlarda kredi talebinde bulunun. Eğer olumsuz yanıt gelmişse düşüm limitte kredi kartı isteyin. Harcamalarınızı abartmayın ve ekstrede belirtilen son ödeme tarihlerinden önce borcunuzu kapatın.

3. Banka hesabı açıp düzenli para bulundurun.

Borçlarınızı bitirmenize rağmen kredi veya kredi kartı alamadıysanız karaları bağlamanıza gerek yok. Özellikle kredili ürünlerini kullanmayı amaçladığınız bankadan bir vadesiz hesap açıp buraya düzenli aralıklarla para gönderin. Örneğin maaşınızı aldığınızda bu hesaba yatırıp aylık faturalarınızı, ödemelerinizi online şekilde yapabilirsiniz. Bahsettiğimiz döngüyü aşağı yukarı 2 – 3 ay devam ettirdiğinizde düşük miktardaki krediyi onlar bile size teklif edebilir hale geleceksiniz.

Sıralamaya göre hareket ettiğinizde zamanla notunuz yükselecektir. Tekrardan kredi notu sorguladığınızda elinize yeni bir not görürseniz bunu iyi kullanmaya çalışın. Söz gelimi kredi notunuz ve aylık geliriniz, istediğiniz kredi limitini karşılamıyorsa yine para alamayabilirsiniz. Bu yüzden başvurunuzdaki hesaplamaları mantık çerçevesinde yapmalısınız. Ayrıca kredi notunun yükselebildiğini gibi aldığınız borçları gereken tarihte ödemediğinizde hemen düşebileceğini de belirtmek isteriz. Çünkü kredi notları genellikle yavaş yükselirken oldukça hızlı düşmektedir.

FinansKati.com

YORUMLAR YAZ
 • Vizyonmed4 yıl önce
 • güzel yazı olmuş tşkler.

 • Cardona4 yıl önce
 • merhaba, bu güzel yazınız için teşekkür ederim zevkle okudum kredi punanını yukseltmek isteyenler için faydalı bir yazı olmuş. iyi günler dilerim.