• YARIM ALTIN
  8.094,00
  % -0,29
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9672
  % 0,21
 • € EURO
  35,3211
  % -0,15
 • £ POUND
  41,8393
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,5379
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3756
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  2037270,700
  % 0,89
 • BIST 100
  %

Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi?

Türk Lirası karşısındaki döviz ve değerli madenlerin kur farkı her geçen gün arttıkça insanların yatırıma yönelik tercihleri de değişiyor. Hatta kimileri ilerleyen zaman dilimlerinde daha fazla değerleneceği düşündüğü alanlara yatırım yapmak adına kredi çekmek isteyebiliyor. Borcunu vadelendireceğinden vade sonuna kadarki sürede kazanacağı kar payından krediyi kapatmayı hedefliyor. Gelgelelim bankalar herkese bahsettiğimiz nakit imkanını tanımıyor. Halihazırda binlerce kişi bankalara başvurunca kurumlar da kendisinde seçme şansını buluyor. Nihayetinde geri ödemede sıkıntı yaşayacaklarla işbirliğine gittikleri taktirde verdiklerini alamazlarsa uzun zaman diliminde sıkıntıya girip zarar ederler ki bu da ekonomik döngünün bozulmasına yol açar. Dolayısıyla kredi başvurusunda pozitif yanıt alanların sayısı bir hayli az. Özellikle vergi borcu olanlar başvuru sırasında ve öncesinde acaba kredi almayı engeller mi diye soruyor. Genel manada bakıldığında birçok etkenin bulunduğu sıralama içerisinde vergi borcu kredi notunu etkiler mi derseniz, yanıtı hem evet hem de hayır. Çünkü parayla alakalı tüm işlemlerin bankacılık sistemine online bir şekilde taşınmasından dolayı hareketlerinizin hepsi kaydediliyor ve buna göre bir karar veriliyor.

Vergi Borcu İptali İçin Yapılması Gerekenler

Vergi borcu, çoğu zaman vatandaşlar için endişe verici bir durum olabilir. Vergi borcu ile karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken adımları bilmeniz önemlidir. Vergi borcu iptali için bazı yol ve yöntemler bulunmaktadır. Ana Noktalar Vergi Borcu Ödeme: Vergi borcunuzu zamanında ödemek, borcunuzun artmasını engelleyebilir. Vergi Borcu Sorgulama: Vergi borcunuzu öğrenmek için online vergi dairesi sistemlerini kullanabilirsiniz. Vergi Borcu Yapılandırma: Borcunuzu taksitlendirerek kolayca ödeme planı oluşturabilirsiniz. Vergi Borcu

İlgili İçerik

Vergi Borcu Kredi Almayı Engeller Mi?

İrili ufaklı bütün işletmeler belirli vergilerden sorumludur. Vergi borçlarını ödemedikleri taktirde diğer borçlarda olduğu gibi yasal işlemler başlatılır ve hukuki süreç söz konusudur. Bu durumdakiler hakkında vergi borcunun kredi notuna etkisi yoktur. Yani ilk aşamada verginizi ödemediyseniz direkt olarak kredi notunuz düşmez veya kredi alma ihtimaliniz sıfırlanmaz. Çünkü kredi notunuz Kredi Kayıt Bürosu’nda (KKB) tutulan bankacılık verilerinize göre değerlendirilerek verilir. Değerlendirmeye alınan veriler arasında bankalardaki kredili ürün kullanım disiplininiz göz önünde tutulur. Vergi borçları burada yer almadığından notunuzu düşürmez.

Yasal Takibe Düşen Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi?

Nereye borcunuz olursa olsun, son ödeme tarihini geçtiyseniz size yine ödeyebilmeniz için belirli bir süre tanınır. Eğer ki devamında karşılayamıyorsanız hukuki yollara başvurulur ve icralık olursunuz. İşte bu adımda e-Devlet’te ve diğer birçok kayıtta yasal takibe düştüğünüz bilgisi yazılır. Ardından fiziksel haciz veya banka hesaplarınıza bloke konulur. Vergi borcunuz dolaylı yoldan finansal sicilinize yansıdığından aynı biçimde kredi notunuzda da düşüş yaşanır. Nihayetinde finans kuruluşları müşterilerine dair hemen hemen tüm verileri KKB’ye göndermekle sorumludur.

Neticede farklı alanlardaki borcunuzun kredi notunu veya kredi almayı engellemediğini ifade ederken ödemeyi ilgilendiren son tarihleri göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bahsettiğimiz ölçüde verilen süreleri dahi geçtiyseniz yasal işlemler neticesinde önce hesaplarınız bloke edilir, sonrasında ise e-haciz uygulanır. Böylece uzun bir zaman boyunca kredi alamazsınız.

YORUMLAR YAZ