• YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ¥ YUAN
  4,5527
  % 0,59
 • РУБ RUBLE
  0,3760
  % -0,36
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Geleneksel bankalar tüm işletmeler gibi ticari kaygı güdüp kar ederek yoluna devam etmektedir. Aslında yoluna devam edebilmenin en gerekli şartı da budur. Dolayısıyla borç aldığı kişi ve kurumlara borçlarını faiziyle öderken borç verdiği kişilere de faiziyle verir. Kredili ürün kullandırma sisteminin temelinde bu mantık yatarken dini bakımdan faiz helal değildir. Hal böyle olunca farklı türde hizmetlerin sunulması, insanların paralarını veya mallarını İslami açıdan değerlendirebileceği bir sistem istenmekteydi. Katılım bankacılığı adı verilen sistem sayesinde faiz vermeden veya almadan borç vermek, borç almak mümkün.Kkatılım kelimesini kullanan kuruluşlara halk arasında faizsiz kredi veren bankalar da denilmektedir. Özellikle katılma hesaplarında kara ve zarara ortak olunması yöntemiyle günümüzde faizsiz kredi almak mümkün.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Katılım bankası şeklinde hizmet veren bankaların dünyadaki karşılığı İslami bankalardır. Burada finansman talep eden kişi bankanın vekaletle kendisine mal vermesini kabul eder ve aynı zamanda banka adına satın alır. Maldan elde edilecek kar üzerinden de vadeye bölünerek borcunun ödemesini sağlar. Katılma hesabına dahil olmuş müşterinin payına düşen miktar da hesabına yansıtılır. Türkiye’de faizsiz kredi veren bankalar şunlardır:

 1. Kuveyt Türk
 2. Türkiye Finans
 3. Albaraka Türk
 4. Vakıf Katılım
 5. Ziraat Katılım

Normalde bankalar bireysel yatırımcılarının mevduat hesaplarına yatırdığı ve Merkez Bankası’ndan aldığı paraları belirlenmiş faizler üzerinden geri ödemek koşuluyla kullanır. Kredi almak isteyenlere de kendi karını üzerine koyarak pazarlar. Neticesinde vade sonlarında belirlenmiş oranlarda karını kasasına koyarken yatırımcılarına ve diğer borç aldığı yerlere de ödemesini aynı biçimde faizli olarak yapar. İslami açıdan bu durumu uygun görmeyen kişiler hemen faizsiz kredi bankalarını tercih ediyor. Çünkü buradaki sistem faizden ziyade katılımdır ve mal ticareti yapıyormuşçasına elde edilen kar müşterilere dağıtılır.

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Banka müşterileri genelde sıfır faizli kredi ile faizsiz krediyi karıştırırlar. Sıfır faizli kredi hiçbir ek ücretin bindirilmediği direkt anaparanın belirlenmiş vadeler sonunda ödenmesidir. Faizsiz krediyse İslami kredi almak isteyenlerin faizsiz bankacılık esasıyla hareket eden bankalardan aldığı finansmandır. Sıfır (0) faizli krediler zaman zaman taşıt kredilerinde verilebilir veya KOSGEB tarafından belli seviyelerdeki esnaflara verilir.

Bahsettiğimiz biçimde direkt kredi başvurusu yerine finansman başvurusu yapmanız gerekir. Katılım bankaları faizsiz kredi nasıl alınır konusuna finansman ürünlerini kategori şeklinde ayırarak sunmaktadır. Sizin de faizsiz kredi almak gibi bir isteğiniz varsa yukarıda belirttiğimiz bankalar arasından birisini tercih edip faizsiz finansman başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

FinansKati.com

YORUMLAR YAZ
 • Arzu4 yıl önce
 • bence tüm bankalar aynı sistemde çalışıyor faiz denilen sey hepsinde var gibi gibi