• YARIM ALTIN
  8.092,00
  % -0,35
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9426
  % 0,13
 • € EURO
  35,2847
  % -0,26
 • £ POUND
  41,8142
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  4,5360
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3761
  % 0,52
 • BITCOIN/TL
  2020661,114
  % -0,19
 • BIST 100
  %

Krediyle Alınacak Evin Yüzde Kaçına Kredi Verilir?

Ekonomik dalgalanmalarının ilk etkilediği sektör konutlar oluyor. Özellikle kredi faiz oranları ekonominin gidişatı neticesinde Merkez Bankaları’nın verdiği faiz arttırma veya azaltma kararlarına göre değiştiğinden ve konut kredisi dolayısıyla önemli meblağlarda borç alındığından insanlar ince eleyip sık dokumak durumunda kalıyorlar. Başta ciddi birikime sahip olmayan kişiler bankalara gidip kredi almak ve hayallerindeki evde yaşamak istiyor. Herkes benzer düşüncede olduğu için kredi başvuru sayısı da aynı oranda yüksek. Bankalar yoğun talep üzerine seçici davranıp krediyi öderken sorun yaşamayacak kişilere olumlu cevap veriyor. Nihayetinde bankalar da var olabilmek adına kar etmek zorunda. Ayrıca alınacak konutun uygunsuz bulunduğu noktalarda da kredi iptal edilebilir. Ekspertiz raporunun belirleyici rol oynadığı krediyle alınacak evin yüzde kaçına kredi verilir derseniz yönetmeliklerle belirlenmiş çerçevede bilgi verilebilir.

Bankalar Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Alınacak evin tamamına kredi çekmek çok uç durumlar dışında mümkün değildir. O yüzden mevzuat, müşterilerin elini kolaylaştırmak adına tamamı olmasa da evin önemli bölümünü kredilendirilebilir şekilde düzenlenmiştir. Konut kredisi başvurusu sırasında ekspertiz kurumundan bir eksper gelerek konutun değerini ölçer ve yasal olarak evin en çok yüzde 80’ine kredi verir. Söz gelimi raporlamanın incelenmesinin ardından 200 bin Türk Lirası civarında bir değer biçilirse en fazla 160 bin Türk Lirası miktarında kredi alabilirsiniz. Dünyadaki tüm ülkeleri alt üst eden ve ekonomilerdeki dengeyi de bozan Covid-19 pandemisi nedeniyle bu konuyla ilgilenenleri sevindirecek bir gelişme yaşandı. 18 Mart 2020’de yapılan Koronavirüs Değerlendirme Toplantısı‘nın devamında bir paket açıklandı ve 500 bin Türk Lirası’nın altındaki konutların değerinin yüzde 90’ına kredi verilmesi kararı uygulamaya geçti. Aynı zamanda borç verilirken istenen asgaripeşinatta da düzenlendi. Artık yüzde 10’luk asgari teminat ile finans kuruluşlarından borç alınabiliyor.

Evin Değeri Neye Göre Belirlenir?

Siz her ne kadar evinizle veya gelecekte sahibi olmayı planladığınız konutla alakalı detay verip açıklama yapsanız bile bir tek beyanınıza göre değer biçilmez. Kapsamlı değerlendirmeyi sağlamak için ekspertiz kurumlarıyla çalışılır. Krediyle alınacak eve ne kadar kredi çıkar sorusunun cevabının alındığı inceleme aşamasında teknik detayların dışında şunlara bakılır:

 • İnşa durumuna göre evin yüzde kaçının tamamlandığı.
 • Kredilendirilecek gayrimenkulün yaşı ve metrekaresi.
 • Şehir, ilçe ve semt bakımından konumu, cephesi.
 • İnşaatı gerçekleştirilirken kullanılan işçiliğin ve malzemelerin kalitesi.
 • Yakın bölgedeki önemli merkezler ya da bu merkezlere ulaşım kolaylığı.
 • Gayrimenkulün dayanıklılığı ve hangi deprem kuşağında bulunduğu.
 • Elektrik, doğalgaz, su gibi tüm altyapıların durumu.

Ekspertizden gelen yetkililer yukarıda bahsettiğimiz maddelerin yanında ince detayları da göz önünde tutup rapor hazırlayarak bankaya, size sunar. Ekspertiz raporu neticesinde evin değeri belirlenir ve bu ölçekte bankalar eve ne kadar kredi verir açıklaması yapılır. Diyelim ki biçilen değerin düşük olduğunu düşünüyorsunuz. O zaman da itiraz dilekçesi hazırlamalısınız. Belirtmek isteriz ki ikinci değerlemenin ardından daha yüksek bir veri elde edemeyebilir, hatta düşük verilerle bile karşılaşabilirsiniz. Böylelikle karşınıza gelecek bilgilerin tamamını kabul edeceğinizin garantisinin alındığının altını çizelim.

YORUMLAR YAZ