• YARIM ALTIN
  8.083,00
  % -0,35
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9429
  % 0,13
 • € EURO
  35,3251
  % -0,15
 • £ POUND
  41,8295
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  4,5408
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3734
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2035728,471
  % 1,78
 • BIST 100
  %

Gram Altın Rekorda

Kızıldeniz’deki sorunların yanı sıra ABD üretici fiyat endeksindeki ani düşüş nedeniyle altın fiyatları yükseldi.

ABD’de üretici fiyatları Aralık ayında üst üste üçüncü kez düştü. Dolayısıyla üretici fiyatlarındaki değişimi gösteren ÜFE Aralık ayında %0,1 oranında düşerken, bu verinin beklentisi %0,1 oranında artacağı yönündeydi.

Tüm yılın genel ÜFE’si yüzde 1 artarken çekirdek enflasyon yüzde 1,8 artarak 2020 sonundan bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

ABD tüketici enflasyonu 2023’ün son ayında daha hızlı yükseldi ve Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönündeki piyasa beklentilerini boşa çıkardı.Bu durum altının fiyatının kısa süreliğine düşmesine neden oldu.

Ancak üretici fiyatlarındaki keskin düşüş faiz indirimi beklentilerinin canlanmasına yardımcı oldu.

Altına Faiz Veren Bankalar

Ekonominin inişli çıkışlı grafiğini gören küçük ve orta ölçekli yatırımcılar ekseriyetle en risksiz yatırım araçları tercihlerine yöneliyor. Neticede böylesine akışkan bir piyasada ciddi getiriler elde etmek söz konusu iken aynı zamanda tüm varlığı anlık hareketlerle kaybetme de mümkün. Bu yüzden sahip olduğu varlıkları veya birikimini değerlendirmek isteyenlerin önemli kısmı faiz seçeneğini cazip buluyor. Son dönemlerin modası ise altından faiz kazanmak. Neticede altın ülkemizdeki bireysel yatırımcıların en sevdiği ve güvendiği araçlardan

İlgili İçerik

Kızıldeniz’de sıkıntılar arttı.

Öte yandan ABD ve İngiltere güçlerinin Yemen’deki Husi hedeflerine yönelik hava ve deniz saldırıları düzenlemesiyle jeopolitik gerilimler arttı.

Korgeneral Alex Grynkewich’e göre 60 farklı türden vuruldu ve 100’den fazla hassas atış yapıldı.

ABD Başkanı Biden, bir haberinde, “Benim yönetimim altında ABD ordusu, Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda’nın desteğiyle İngiltere’nin yanında operasyonlar yürütüyor” dedi. “Saldırı, Yemen’deki Husi isyancılar tarafından dünyanın en önemli su yollarından birinde seyrüsefer özgürlüğünü tehdit etmek için kullanıldı.” Hedefe başarıyla ulaşıldı. Bu hedefli saldırılar, ABD ve müttefiklerimizin halkımıza yönelik saldırılara müsamaha göstermeyeceği ve kötü aktörlerin dünyanın önemli ticaret yollarından herhangi birinde seyrüsefer özgürlüğünü tehlikeye atmasına izin vermeyeceği mesajını veriyor. “Halkımızı korumak ve uluslararası ticaretin serbest akışını korumak için gerekirse daha fazla önlem almaktan çekinmeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ABD’nin ve Birleşik Krallık’ın Kızıldeniz’i katliama dönüştürmek istediğini, herhangi bir eyleme gerek olmadığını, Husilerin ABD ve Birleşik Krallık’a karşı kendilerini başarıyla savunduklarını ifade etti.

Kızıldeniz’de artan gerilim ve güvenli limanlara olan talebin artmasıyla ons altın 2.059 dolara yükseldi.Ons altının fiyatındaki artış sayesinde gram altın, tarihinde ilk kez 1992 yılında liraya yükselerek en yüksek seviyesine ulaştı.

YORUMLAR YAZ