• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Altına Faiz Veren Bankalar

Ekonominin inişli çıkışlı grafiğini gören küçük ve orta ölçekli yatırımcılar ekseriyetle en risksiz yatırım araçları tercihlerine yöneliyor. Neticede böylesine akışkan bir piyasada ciddi getiriler elde etmek söz konusu iken aynı zamanda tüm varlığı anlık hareketlerle kaybetme de mümkün. Bu yüzden sahip olduğu varlıkları veya birikimini değerlendirmek isteyenlerin önemli kısmı faiz seçeneğini cazip buluyor. Son dönemlerin modası ise altından faiz kazanmak. Neticede altın ülkemizdeki bireysel yatırımcıların en sevdiği ve güvendiği araçlardan birisi. Ayriyeten otoriteler tarafından da güvenli liman görüldüğünden ve ortaya koyduğu performansın güvenilirliği açısından kişilerin bu tarafa doğru yönelmesi gayet kabul edilir. Altına faiz almak birikimlerin bu madenle değerlendirilmesinin haricinde belirli vadelerin sonucunda garanti getiri sunuyor. Dolayısıyla bu anlamda vatandaşlara hizmet sunan kurumlar da diğerlerine nazaran bir adım öne çıkıyor denilebilir. Biz de takipçilerimizin faydalanabileceği altına faiz veren bankalar konusunu araştırarak en iyi faizi veren bankayı ve alternatiflerini belirledik.

Altın İle Faiz Kazanılır Mı?

Yastık altı yatırımların başında daima altın gelir. Çünkü özellikle bulunduğumuz coğrafya itibariyle geleneksel yatırım tarif edilirken hep altından bahsederiz. Gelgelelim yastık altında kalanlar hem ülke ekonomisinde kullanılamaz hem de vatandaşların ellerinden çıkarmak istediklerinde kuyumculara gitmesi ve yüksek komisyon oranlarını göze alması gerekir. Aynı zamanda altın ile faiz kazanma imkanı da bu sebeple ortadan kaybolur. Eğer ki bankadan altınla faiz kazanmak isterseniz bir altın hesabı açmak yeterlidir. Ardından elinizdeki birikimler bu değerli emtia olsun veya farklı bir para birimi olsun fark etmeksizin kazancınızı katlamanıza olanak tanınır. Diğer yatırım enstrümanları gibi elbette altın ile faiz kazanılır ve uzun vadeli olması nedeniyle bahsettiğimiz yatırım modeline en uygun birimdir.

Altın Hesabına Faiz Var Mı?

Günümüzde bankacılıkla çok içli dışlı olmayan kesim çoğu zaman altın hesabında faiz var mı tarzında sorular sorar. İnsanların aklında TL’ye veya dolar, euro gibi dövizlere ekstra para verildiği sanılsa da birçok değerli emtia ve birimden aynı kazancı sağlayabilmeniz mümkündür. Neticede elbette vadeli altın hesabına faiz verilir ve bankaların reklamlarla, çeşitli kampanyalarla söz konusu alanda müşteri toplamaya çalıştığı gibi bir şey de vardır. Bu yüzden vakit kaybeden bir bankaya uğrayıp altın mevduat hesabı açmak ve ardından gelirleri katlamak yönündeki talepleriniz gerçekleşir.

Hangi Banka Altın Hesabına Faiz Veriyor?

Her sektörde olduğu gibi ekonomi ve bankacılık sektöründe de kurumların, firmaların hizmetlerini fiyatlandırmaları farklılık gösteriyor. Yine bankaların müşteri potansiyelini toplamak istediği alan da bu noktada etkili olmaktadır. Eğer altın konusunda ilerlemek ve müşteri portföyünü bu bazda geliştirmeyi amaçlayan bir bankayla çalışmak isterseniz olanakların geniş tutulduğunu hissedeceksiniz. Genelde çoğu banka altın hesapları adına hizmet sunarken faiz gibi ekstra kazanç ayrıntılarında cazip gelmeyebiliyor. Bu sebeple hangi banka altın hesabına faiz veriyor sorusunu yanıtlandırırken altına en yüksek faizi veren bankalar detayına dikkat çekmek gerekiyor. Nihayetinde birikimlerinde ve yatırımlarında maksimum kazancı elde etmek herkesin hedefidir.

Altına Faiz Veren Bankalar

Kurumların altın ve diğer birimlerindeki belirlediği miktarlar incelenirken vade sayılarını göz önünde tutmak gerekir. Örneğin altın faiz oranları vadelere göre değişkenlik gösterir ve yatırım sürenizi iyi ayarlamanız gerekir ki vadesinden önce bozmak durumunda kalmayın. Böylece hesaplamalar esnasında güncel altın faiz oranı haricinde hesapta tutmanız gereken süreyi de iyice hesaplamalısınız. Bu ay altına en yüksek faizi veren banka sıralamamızı aşağıda bulabilirsiniz. Tercihinizi yaparken yatırım değerlendirmenin sonuçlanmasının ardından altını fiziksel olarak geri istediğinizde size olumlu sonuç verecek olanlardan yana durmanız da ilerleyen zamanlarda işleriniz kolaylaştıracaktır. Elbette adını geçirdiğimiz tüm bankalarda Türk Lirasına dönüştürerek yatırımlarınızın tamamını alabileceğinizi de hatırlatırız.
1. Burgan Bank
2. Odeabank
3. ING Bank
4. Enpara
5. Kuveyt Türk
6. Türkiye Finans
7. Vakıfbank
8. Ziraat Bankası
9. Albaraka Türk
10. TEB

YORUMLAR YAZ
 • Yusuf Kenan1 ay önce
 • Bu yazıda belirtilen bankaların altın faiz oranları gerçekten çekici görünüyor. Ancak yatırımların risk ve getiri dengesini göz önünde bulundurmak da önemli. Sonuçta altına faiz veren bankaların sunduğu avantajlara karşılık riskleri de objektif bir şekilde değerlendirmek gerekiyor. Teşekkürler bu bilgiler için!