• YARIM ALTIN
  8.144,00
  % -0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2107
  % 0,10
 • € EURO
  35,0306
  % 0,09
 • £ POUND
  41,0004
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,4513
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3557
  % 0,05
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Türkiye 10 ülkeye e-vize nasıl alınır ?

İstanbul Havalimanı’nı kullanarak Meksika, Panama, Kolombiya ve Venezuela gibi 10 ülkenin vatandaşlarına, transit seyahatleri için elektronik havalimanı transit vizesi zorunluluğu getirilmiştir.

Türkiye, küresel düzensiz göç hareketlerinde hem geçiş ülkesi hem de hedef ülke konumunda bulunuyor ve bu alanda uluslararası toplumun en aktif üyelerinden biri olarak öne çıkıyor.

Son zamanlarda Türkiye üzerinden transit hava yolu imkanlarını kullanarak çeşitli Orta ve Latin Amerika ülkeleri üzerinden Kuzey Amerika’ya yönelen düzensiz göçmen sayısında artış tespit edildiği için uluslararası havacılık kuralları çerçevesinde denetimler sıklaştırıldı.

Türk Hava Yolları (THY), mart ayında Güney Amerika ülkelerine seyahat edecek yolcular için, “uçuşlarda yolcu kabulü için pasaport ve vize gereksinimi gibi genel kuralların dışında bazı ek kontroller uygulanabildiği” uyarısında bulundu.

Diplomatik kaynaklara göre, Dışişleri Bakanlığı da elektronik havalimanı transit vizesi (e-HTV) uygulamasının hayata geçirilmesi için gerekli hazırlıkları tamamladı.

Havalimanı transit vizesi, Avrupa Birliği (AB) katılım müzakerelerinde 24. Adalet, Özgürlük ve Güvenlik Faslı kapsamında ele alınırken, AB ile Vize Serbestisi Diyaloğu kapsamındaki kriterlerden birini oluşturuyor.

Bu çerçevede, 15 Nisan’dan itibaren İstanbul Havalimanı’nı kullanarak Meksika, Panama, Kolombiya ve Venezuela’ya transit seyahat edecek Hindistan, Afganistan, Nepal, Burkina Faso, Gine, Çad, Somali, Kamerun, Moritanya ve Yemen vatandaşlarının elektronik havalimanı transit vizesi almaları zorunlu hale geldi.

İnternet üzerinden ücretsiz alınabilecek

İnternet üzerinden ücretsiz olarak alınabilecek olan elektronik transit vizesi, Dışişleri Bakanlığı’nın “evisa.gov.tr” portalından 15 Nisan 2024 tarihi itibarıyla çevrim içi olarak erişilebilir durumda olacak.

Yolcuların elektronik vize başvurusu yaparken kişisel bilgilerini, konaklayacakları adres bilgilerini ve bilet numaralarını doğru bir şekilde girmeleri gerekmektedir.

Elektronik transit vizesine sahip olan yolcuların, vize çıktılarını yanlarında bulundurmaları beklenmektedir. Bu vizeye sahip olan yolcular, İstanbul Havalimanı uluslararası transit yolcu geliş salonunun her iki kanadında bulunan vize noktalarından birinde kontrollerini yaptırdıktan sonra güvenlik kontrolünden geçerek gidiş katına çıkabileceklerdir.

YORUMLAR YAZ
 • Işin2 hafta önce
 • Devletin aldığı bu kararla göçmen trafiğini kontrol altına alması önemli ancak yeni uygulamaların getirdiği sorunlar da olabilir, bu konuda daha fazla bilgi alabileceğimiz bir kaynak paylaşabilir misiniz?