• YARIM ALTIN
  8.153,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2213
  % 0,12
 • € EURO
  35,0409
  % 0,12
 • £ POUND
  40,9852
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,4528
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3558
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  2295717,578
  % 6,30
 • BIST 100
  %

SWAP Nedir? Merkez Bankası’nın SWAP Faizi Arttırması Ne Anlama Geliyor?

2018 yılından bu yana herkes ekonomik terimlerle çokça karşılaşıyor. Geçmişte piyasaları, finans sayfalarını takip edenlerin yoğunlukla ağzından duyduğumuz, kaleminden okuduğumuz kavramlar artık sıradan bir vatandaşın muhabbetinde dahi geçiyor. Nihayetinde Türk Lirası bazında pozitif gelişmeler yaşanmadığından bu durumu normal karşılamak gerekiyor. Kaldı ki birçok kişi parasını değerlendireceği yatırım araçlarının yanında belki de ilk kez duyduğu finansal kavramların ne anlama geldiğini öğrenerek gündemi okumaya çalışıyor. Neticede ekonomik altyapı problemlerinin haricinde devletler arası gerililer de Türkiye özelinde etki edebiliyor ve para birimimizin akışını değiştiriyor. Örneğin son zamanlarda Türkiye’nin çeşitli yerlerle SWAP anlaşması yaptığına veya SWAP faizinin arttırıldığına dair haberlere denk gelmişsinizdir. Yöneticilerin ifadelerine göre belirli faktörlerin hedeflemesi üzerine döviz kuru yukarılara tırmanınca bahsettiğimiz türde işlemler gerçekleştirilerek denge bulunmaya çalışılıyor. Eğer ki siz de SWAP nedir ya da Merkez Bankası SWAP hamlesi ne anlama geliyor diye soranlardansanız yazımızın devamında aradığınızı bulabilirsiniz.

SWAP İşlemi Nedir?

İşlem gerçekleştirecek iki tarafın da finans piyasaları üzerinden belirlenmiş dönemlerce sorumluluklarına uyarak faiz ödemesi sağlamaları ve döviz türünün karşılık şekilde değiştirildiği anlaşmalardı. Sözlük anlamına bakıldığında da takas kelimesini göreceksinizdir. Söz gelimi iki ülke anlaşmışsa varlıklarını belirli faizler karşılığında bir süreliğine takas edecek demektir. Amaçlanan nedir yönündeki sorulara da döviz kurundaki değişimlerin negatif yansıması halinde bu riski en aza indirmeye çalışmak şeklinde cevap verilebilir.

Merkez Bankası’nın SWAP Faizi Arttırması Ne Anlama Geliyor?

Türkiye Devleti yöneticileri benzer yönde fikirlere sahip ülkelerle çoğu zaman işbirliğine gider. Böylelikle birçok ticaret anlaşması yapılırken ekonomi piyasalarını direkt etkileyecek bazı anlaşmalar da yapılır. Örneğin geçtiğimiz dönemlerde Türkiye ile Katar arasında SWAP anlaşması gerçekleştirildiğini duymayan kalmamıştır. Sermaye bakımından önde gelen devletler arasında yer alan isimlerle çalışmalar sürdürülürken Türk Lirası değerini korumak adına farklı işlemler de sağlanmaktadır. En son Merkez Bankası tarafından SWAP faizi arttırılmış ve kurda bir miktar da olsa düşüş gözlenmişti. Peki tam olarak SWAP faizi nedir veya faizi arttırmak ne anlama geliyor türünde bir soru yöneltildiğinde TL’nin düşüşünden faydalanmaya çalışan yabancı sermayenin kayıp yaşamasını sağlayacak ortamı hazırlamak denebilir.

SWAP Faizi Arttırmanın Türk Lirasına Etkisi Nedir?

Daha detaylı açıklamak gerekirse özellikle dolar karşısında para birimimiz günden güne değer kaybederken rekorunu sürdürüyor. Haliyle yabancı yatırımcılar da kazanç oranını göz önünde bulundurarak Türk Lirasını kullanıp diğer araçlara nazaran büyük ölçekte getiriler kazanıyor. Merkez Bankası durumu fark edip müdahalede bulunarak SWAP faizini arttırıyor ve TL satarak dolar almak isteyenlerin önünü belli bir zaman da olsa kesiyor ve dengeyi tersine çevirmeye çalışıyor. Böylelikle Türk Lirasının dönemsel olsa bile değerlenmesi mümkün kılınıyor.

Vatandaşların da ülkemizin parasını yöneten bu kurumun verdiği tüm kararları yakından izlemesi gerekir. İfade ettiğimiz işlemin yanında başta toplantılarla alınan kararlar olmak üzere pek çok yeni uygulama neticesinde TL’nin piyasalardaki karşılığı farklılaşmaktadır. Haliyle alım gücümüzü en azından bir üst seviyeye çekmeye çalışıyorsak gündemi ve gelişmeleri iyi okuyup yatırımlarımızı da ona göre şekillendirmeliyiz. Söz gelimi yazımıza konu aldığımız faiz artırımını takip ettiyseniz karar sonrası doların bir miktar değer kaybettiğini fark etmişsinizdir ve pozisyonunuzu da buna göre belirlemişsinizdir.

YORUMLAR YAZ