• YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ¥ YUAN
  4,5527
  % 0,59
 • РУБ RUBLE
  0,3760
  % -0,36
 • BITCOIN/TL
  1976432,402
  % 3,26
 • BIST 100
  %

Memura en fazla kredi ne çıkar?

İnsanlar birçok nedenle kredi çekmek ve yeni bir mal mülk sahibi olmak istiyor. Kimisi ev, araba almayı amaçlar kimisi de anlık nakit sıkıntısını ihtiyaç kredisi gibi düşük limitli kredili ürünlerle çözmenin peşinde. Gelgelelim ne sebeple olursa olsun bir şekilde bankaların kapısın çalınıyor ve borç para talep ediliyor. Elbette oluşan yoğun talebi gören bankalar da tahmin edildiği kadar kolay kredi vermiyor. Nihayetinde geri ödemesinde disiplinsiz görüntü çizeceğini düşündüğü müşterileri biraz geri sıralara atıp önceliği düzenli yüksek gelir sahiplerine veriyor. Burada finans kuruluşlarına da hak vermek gerekiyor. Çünkü verilen borçların tahsil edilemediği durumlarda zarar yaşanır ve neticesinde ticari kaygı güden bankanın zarar etmesi halinde varlığına devam etmesi düşünülemez. Dolayısıyla kredi başvurusu yapacak kişilerin de bahsettiğimiz müşteri profilini yükseltebilmek adına kredi notunu yukarılara taşıyacak adımlar atması gerekiyor. Örneğin yıllardır düzenli çalışan bir memursanız muhtemelen hangi bankaya giderseniz gidin talebiniz pozitif yanıtlanacaktır. Peki memurlara en fazla ne kadar kredi çıkar derseniz aldığınız maaşa göre ve tercih edeceğiniz vade sayısına göre değişir diyebiliriz. Devlet dairelerinde memur sıfatında çalışılsa bile kendi aralarındaki maaş farkından dolayı alınan kredilerde de farklılık görünecektir.

Memurlar En Fazla Ne Kredi Çekebilir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) gibi zorlu bir aşamayı geçmeyi kabullenen bireylerin en büyük motivasyonu maaşlarının devlet tarafından düzenli yatması. Böylece özel sektöre nazaran gelirin geç gelmesi ya da işsiz kalma gibi bir durum ortadan kalkıyor. Haliyle ekonomik anlamda ferah bir gelecek kişinin kendisini bekliyor. Yapılabilecek yatırımların yolu da dolaylı yoldan açılıyor ve bankalar nezdinde güvenilir portföye ekleniyor denebilir. Yazımızda ele aldığımız üzere memurlar en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusunun cevabı da bununla orantılıdır. Genel manada özetlersek şöyle diyebiliriz, aylık gelirinizin yüzde 50’si çarpı vade sayısı hesaplanarak memurların alabileceği en yüksek kredi belirlenir.

Bankalar çalışılan yer kadar maaşın miktarına da önem verir. Belli standartlardaysa çevrenizden duyabileceğiniz ölçüde krediye kavuşursunuz. Söylediğimiz şekilde aylık ödemelerinizin gelirinizin en fazla yüzde 50’si olabileceğinden maaşınız ne kadar yüksekse o kadar fazla kredi alırsınız. İnsanların hayatlarını rahat idame ettirebilmeleri ve borçlarını da zamanında disiplinli ödeyebilmeleri için bankalar böyle bir kural koymuştur. Bu sınırı aşamayacağınızdan yapabileceğiniz en mantıklı hareket vade sayısını maksimuma taşımaktır. Böylece alabileceğiniz miktar da yükselir.

Memurlar En Fazla Kaç Ay Vadeyle Kredi Çekebilir?

Uç marjinal durumların dışında kredi türlerine göre belirlenmiş vadeler mevcuttur. Örneğin ihtiyaç ve taşıt kredilerinin meblağları konuta göre düşük olduğu için vade sayıları da düşüktür. Memurlara kaç ay vadeyle kredi çıkar sorusuna benzer minvalde yanıt verilebilir. Eğer ki konut kredisi başvurusunda bulunulacaksa daha yüksek vadeler alınabilir. Devamında gelen aylığın yüzde 50’sini ve maksimum vade sayısını çarptığınızda elinize normal standartların üstünde kredi geçmiş olur.

YORUMLAR YAZ