• YARIM ALTIN
  8.133,00
  % -0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2354
  % 0,17
 • € EURO
  35,0632
  % 0,19
 • £ POUND
  41,0404
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  4,4541
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3571
  % 0,42
 • BITCOIN/TL
  2292538,425
  % 6,91
 • BIST 100
  %

KYK Harçlık Avans Nedir? Nasıl Kullanılır?

Üniversiteye başlamış bireylerin yakından tanıyacağı kurumların başında Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü gelmektedir. Sunduğu yurt, burs ve kredi hizmetlerinin yanında işbirliğine gittiği yapılar sayesinde öğrencileri diğer birçok konuda da sevindiriyor. Örneğin harçlık avans rağbet görenlerden bir tanesidir. Hesaptaki paraların tükendiği anda yardımınıza yetişen avans sayesinde gelecek aydaki kredinizin veya bursunuzun limitinden harcama yapabilirsiniz.  Kısa vadeli bir krediye benzetebileceğimiz işleme yönelik KYK harçlık avansı nedir tarzında pek çok sorunun geldiğini de görüyoruz. Yine sisteme aşina olmayanlar ve ilk kez deneyecekler için harçlık avans nasıl kullanır şeklinde bilgiler de vereceğiz.

KYK Harçlık Avans Nedir?

KYK, kişilere ödemelerini Ziraat Bankası hesaplarına gerçekleştirir. Genç Bankkart aracılığıyla ulaşılan miktarları da bireyler gönül rahatlığıyla kullanabilirler. Bahsettiğimiz miktarların haricinde hesapta eksiye düşülerek gelecek dönemin ödemesinin belirli bölümünü harcama hizmetine de KYK harçlık avans denir. Amiyane tabirle toplam bakiyenin eksiye düşülmesine tanınan imkandır. Sıradan kredilere veya nakit avanslara nazaran farkları nelerdir derseniz, ilk etapta herhangi bir masraf ve faiz bulunmadığını belirtelim. Böylelikle bulunduğunuz ay itibariyle borç gibi bir para kullansanız bile ekstradan bir faizle karşılaşmazsınız.

Genç Bankkart Harçlık Avans Nasıl Kullanılır?

Aşağı yukarı herkesin kullanmayı hedeflediği hizmetin elbette bazı kuralları ve şartları var. Sadece önemli durumlarda devreye alınması niyetiyle bankamatikten nakit olarak çekilmesinin önüne geçilmiştir. Dolayısıyla yalnızca POS cihazıyla veya internetten alışverişle harcama sağlanmaktadır. Söz gelimi bu ay kredinizi, bursunuzu harcayıp üzerine avansınızı da kullandıysanız gelecek ay ödemeniz yattığını ilgili tutar tahsil edilecektir ve başka bir masraf da alınmayacaktır.

2021 Harçlık Avans Limiti Ne Kadar?

2021 yılında harçlık avansı ne kadar olacak şeklindeki sorulara da 500 TL yanıtını verebiliriz. Yeni dönemde alınacak KYK burslarında artışa gidildiğinden ilerleyen tarihlerde ekstra bir iyileştirme de yaşanabilir.

Harçlık avansı limitim ne kadar kaldı yanıtını da Ziraat Bankası mobil uygulamasından, ATM’den ve müşteri hizmetlerinizden öğrenebilirsiniz. Bunların haricinde limit sorgulama için 4747’ye HARCLIK AVANS BAKIYE yazıp SMS göndererek de bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Makaleler;

Harçlık Avansı Nakit Olarak Nasıl Çekerim?

KYK harçlık avans nakite çevirme işlemlerinin nasıl yapılacağı da birçok kişinin merak konusu. Neticede ATM’lerden normal para olarak alınamadığından POS cihazı olmayan alışverişlerde ihtiyacı gidermemekte. Yine birisine ödeyeceğiniz bir borç varsa işinize yaramamaktadır. Harçlık avans nakite çevirme yöntemleri olarak sizlere şunları önerebiliriz:

 1. Kuyumcuya gidip altın alıp sonrasında altını satmak.
 2. Herhangi bir e-ticaret platformundan Genç Bankkart’ın harçlık avans limitiyle alışveriş yapıp sonrasında siparişi iptal ederek ödemenin normal hesabınıza yatırılmasını beklemek.
 3. Limitinizi FastPay hesabınıza yükleyip devamında standart hesaplarınıza aktarmak.

Harçlık Avansı Neden Kullanamıyorum?

Sisteme giriş sağlayanlardan bazıları bahsettiğimiz hizmetten faydalanamaktalar. Öncelikle KYK harçlık avansı başvurusu yapmanız gerektiğini belirtelim. Tarafınıza fazladan bir kart verilmez ve halihazırda elinizdeki kart üzerinden emirler gerçekleştirilir. Başvurunuzu bir Ziraat Bankası şubesinden yapabileceğiniz gibi müşteri hizmetlerinden de yapabilirsiniz.

Eğer başvurunuzu sağlayıp olumlu yanıt almışsanız ve hatta bir süredir sağlıklı biçimde kullanmanıza rağmen son zamanlarda sıkıntı yaşıyorsanız muhtemelen size “Harçlık avans geçici olarak kapatıldı” mesajı gönderilmiştir. Bunun çözümü olarak öncelikle kartınızda ödenmemiş borcunuz var mı diye kontrol edin. Tamamını karşılayamasanız dahi asgarisini ödeyerek sistemin açılmasını bekleyin. Adımları yerine getirdiğinizde tekrardan aktive edildiğine dair bir SMS alacaksınız.

YORUMLAR YAZ