• YARIM ALTIN
  8.133,00
  % -0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2341
  % 0,17
 • € EURO
  35,0487
  % 0,15
 • £ POUND
  41,0442
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  4,4554
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3571
  % 0,44
 • BITCOIN/TL
  2292538,254
  % 6,91
 • BIST 100
  %

KYK Bursu Hangi Durumlarda Krediye Dönüşür?

İhtiyaç sahibi kişilerin üniversite hayatları boyunca faydalandığı KYK bursu belirli şartlar devam ettirildiği süre boyunca alınmaktadır. İlk etapta başvuruların, öğrencilerin ve ailelerinin ekonomik durumlarına göre değerlendirilmektedir. Alınmaya başladıktan sonra da bazı yeterlilikler sağlanmazsa KYK bursu krediye dönüşür veya tamamen kesilir. Elinizde olmayan bazı sebeplerden dolayı burs hakkınızın yanabileceği gibi dikkat etmediğiniz çeşitli detaylar da yine karşınıza engel çıkarabilirler. Bu nedenle KYK bursu hangi durumlarda krediye çevrilir ya da burs herhangi bir sebepten iptal olur mu gibi soruların cevaplarına hakim olmalısınız. Yine belirtmek gerekir ki yaşadığınız problem bir sonraki burs veya yurt başvurusunda da önünüze çıkar ve eğiminizi maddi açıdan sağlıklı biçimde sürdürmenizin önüne geçer.

KYK Bursu Hangi Sebeplerle KYK Kredisine Dönüşmektedir?

Kredi Yurtlar Kurumu’nun öğrencilere geçimlerini bir nebze olsun daha iyi sağlayabilsinler diye verdikleri bursları ekseriyetle başarılı olanlara vermeyi hedeflemektedir. Böylelikle özellikle 1. sınıfta veya hazırlıkta almaya başlayanların sonraki dönemlerde başarılı bir grafik çizmeleri istenmektedir. Haliyle kısaca ifade etmeye çalışırsak eğitim hayatınızdaki başarı veya başarısızlık durumunuz bursun KYK kedisine dönüşmesine sebep olmaktadır. Dolayısıyla en azından minimum düzeyde bir başarı yakalayarak sınıf atlamanız gerekmektedir. Aksi taktirde otomatik biçimde aldığınız burs krediye dönüşür.

KYK Kredisi Bursa Dönüşür Mü?

Yukarıda detaylandırdığımız üzere başarısız sonuçlar neticesinde burslar krediye dönüşünce bazılarımızın aklına başka sorular da geliyor. Bunlardan en çok merak edileni ise başarılı olunduğunda krediler KYK bursuna dönüşür mü olmakta. Fakat ne yazık ki böyle bir durum söz konusu değildir. Eğitim sürecinizde kredinizi almaya devam edersiniz.

Bursun Krediye Dönüşmemesi İçin Ortalama Kaç Olmalıdır?

Her üniversitenin kendisine özgü bir değerlendirme ve notlama sistemi vardır. Böylece hepsine hitap edecek genel bir yargı kullanılamasa bile Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaları bir referans alabiliriz. YÖK Öğrenci Bilgi Sistemleri üzerine kaydolan başarı durumlarına göre ortalamaları 4’lük sistemde 2’nin altında olanların, 100’lük sistemde de 53,33’ün altında olanların KYK bursları krediye dönüşür. Yine hazırlık sınıfını geçemeyenlere de aynı işlem uygulanmaktadır.

Bursun Krediye Çevrildiği Nasıl Anlaşılır?

Bursların krediye döndürülmesi işlemi genellikle Ekim ayında yapılmaktadır. Burs ve kredi kontrolü için e-Devlet’ten Burs / Kredi Sorgulama hizmeti kullanılabilir. Diğer yandan Ziraat Bankası ATM’lerinden de bilgi alınabilmekte.

Burs Krediye Döndüğünde İptal Edilir Mi?

KYK kredileri birçok öğrenciye cazip gelmiyor. Mezun olduktan 2 yıl sonra ödense bile enflasyon farkıyla ödeneceğinden meblağ artıyor ve yeni çalışmaya başlanıldığında borç ödemek kimsenin hoşuna gitmiyor. Bu yüzden burslar krediye döndüğünde iptal etmek neredeyse herkesin talebi oluyor. Sorgulamadan sonra krediye dönüşen bursu almak istemiyorsanız yine e-Devlet aracılığıyla Burs / Kredi İptal seçeneğini kullanabilirsiniz.

Ortalamam Yüksek Ama Bursum Krediye Çevrildi

Son birkaç yılda çokça karşılaşılan bir problem de yanlışlıkla krediye çevrilen burslar. Ortalamanın üstünde olup hatta oldukça başarılı olmalarına rağmen bazı öğrencilerin KYK bursları krediye dönüştürülmüştü. Sosyal medya vasıtasıyla bolca örneklerine denk gelebileceğiniz durumu siz de yaşadıysanız öncelikle üniversitenizin öğrenci işleriyle görüşmelisiniz. Devamında KYK müdürlüğünü arayarak sorunun ne zaman çözümlenebileceğini öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ