• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2163723,363
  % -1,05
 • BIST 100
  %

Kredi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde bankaların müşteri çekme nedenlerinden birisi kredidir. Günümüzde neredeyse kredi başvurusunda bulunmayan insan yoktur. Bu yazımızda sürekli hayatımızda duyduğumuz kredi’yi detaylı bir şekilde anlatacağız. Peki, kredi nedir? kredi çeşitleri nelerdir?

Kredi Nedir?

Bankalar türlerine göre ayrılmaktadır. Fakat hizmet alanlarının neredeyse birebir aynı olduğunu söyleyebiliriz. Bankaların amacı belli bir şekilde mevduat toplayarak ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktır. Bunu yaparken birden fazla yönteme başvururlar. Bu yöntemlerden en çok kullanılanı ve bilineni kredilerdir.

Kredi nedir sorusuna tanımla cevap verecek olursak, kredi ihtiyaç sahiplerine belli bir süre boyunca düzenlenmiş ödeme şekilleri ile verilen ve karşılığında ücrete tabi olan bir hizmet çeşididir. Krediler ayrıca satın alma gücünüzü de gösterir. Üstelik kredi sadece nakdi değil gayrinakdi bir şekilde de verilebilir.

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Ülke ekonomisinin gidişatı, ticari faaliyetlerin devamı, üretim ve tüketim için oldukça önem arz eden kredileri çeşitlere ayırabiliriz. Aslında bu konuyu toparlamak oldukça zor. Çünkü farklı bankaların birbirinden farklı bir çok kredi çeşidi bulunmaktadır. Bu şekilde olması sebebiyle, kredileri genel bir anlamda değerlendireceğiz.

Farklı Niteliklere Sahip Krediler

Gayrinakdi Krediler: Bu tarz kredi türleri para dışında verilen ama yine de paranın yerine geçebilecek, teminat içeren araçlardır. Gayrinakdi krediler ticari kişiler tarafından alınabilecek kredilerdir. Bu çeşitler ise teminat mektubu, akreditif şeklindedir. 

Nakdi Krediler: Parasal olarak ihtiyaç sahibi kişilere verilen ve günümüzde oldukça fazla kullanılan, bilinen bir kredi türüdür. Parasal kredilerde genel olarak amaç, bir mal ve hizmet almak için nakit para tercih edilmesidir. Yani banka size nakit olarak belli bir miktar para verir. Sizde bankaya belli bir süre sonra  faiz oranı karşılığında artı  bir ücret ödersiniz. Yani bankadan aldığınız nakitin fazlasını ödersiniz.

Vade Sürelerine Göre Değişen Krediler

Kısa Vadeli Krediler: Bu kredi türleri isminden de anlayacağınız üzere kısa sürelidir. 1 yıldan azdır. Ödeme planı yapılırken 1 yıla göre bir plan yapılır.

Orta Vadeli Krediler: Orta vadeli kredinin her bankaya göre farklılık göstermesi mümkündür. Bazıları 1-5 yıl vade tanırken, bazı bankalar 5-10 yıl vade tanıyabilir. Fakat genelde orta vadeli kredilerde vade süresi 1-5 yıldır.

Uzun Vadeli Krediler: Orta vadeli kredinin süresi değişiklik göstermesi nedeniyle bundan uzun vadeli kredi de etkileniyor. Bunda da bankadan bankaya vade süresi değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar 5 yıl ve üzeri derken bazıları 10 yıl ve üzeri diyebiliyor. Umarız kredi nedir? isimli yazımız sizler için faydalı olabilmiştir.

YORUMLAR YAZ