• YARIM ALTIN
  8.100,00
  % -0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9623
  % 0,19
 • € EURO
  35,3318
  % -0,11
 • £ POUND
  41,8178
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  4,5392
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3755
  % 0,38
 • BITCOIN/TL
  2035779,329
  % 0,97
 • BIST 100
  %

SMS İle Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Teknoloji çağının nimetlerinden her geçen gün biraz daha yararlanırken hayatımızın bütün noktalarına temas etmeye devam ediyor. Eskiden devlet dairelerinde, bankalarda saatlerce sıra bekleyip birkaç basit işlemi halletmeye çalışıyorduk. Fakat gelişen bilişim sektörü sayesinde aklımıza gelebilecek neredeyse tüm işlemler kolayca uzaktan sağlanabilir. Özellikle bankacılık konusunda yaşananlar ve ortaya konan hizmet herkesi memnun etmekte. FinTech olarak bilinen finansal teknolojiler eski usul yöntemleri kenara koymamızı sağlarken tek tıkla, tek mesajla istediğimiz hareketleri gerçekleştiriyor. Örneğin kredi başvurusu yapmak adına onlarca kişinin arkasına geçip beklemek yerine internetten veya SMS ile kredi başvurusu yapabilirsiniz. Yeniliklere ayak uyduramayan bazı vatandaşlarımız bahsettiğimiz hizmetlerden fazla haberdar olmadığından nasıl hareket edeceğini bilmiyor. Nihayetinde ön onay aşamalarının bile bankaların veritabanlarını tutması, kredi notlarının anın sorgulanması sayesinde hızlandığı ortamda başvuracak kişi tarafından yaşanacak zaman kaybı oldukça gereksiz. Siz de SMS ile kredi başvurusu nasıl yapılır diyen biriyseniz belirteceğimiz adımları uygulayarak rahatlıkla halledeceksiniz.

SMS ve Mesajla Kredi Başvurusu Yapmak

Aktif olarak internet şubesiyle hizmet vermeyen banka neredeyse kalmadı. Dolayısıyla altyapılar da günden güne gelişirken finans kuruluşları, müşterileri direkt buradan yapmaları şeklinde yönlendiriyor. Hatta şubesiz bankacılık modelini benimseyen kurumlar dahi mevcut. Haliyle SMS yöntemiyle kredi olanağı sunan bankalar bir tık az olsa bile yine de sizi tatmin edecek alternatifler var. Öncelikle bilmeniz gereken SMS ile hangi bankalar kredi verir sorusunun cevabıdır. Belirttiğimiz biçimde her banka böyle bir seçenek ortaya koymadığından listede yer almayan birisine başvurduysanız yüksek ihtimalle olumsuz yanıt alacaksanız.

SMS İle Kredi Veren Bankalar

 1. Denizbank – “Kredim TCKN” metniyle 3280’e göndermeniz halinde maksimum 55 bin TL’lik kredi vermektedir.
 2. Şekerbank – “Kredi (boşluk) TCKN” metnini yazarak 1953 numarasına mesaj atarsanız 100 bin TL’ye varan kredili ürünlerinden sunabilmektedir.
 3. İş Bankası – “Nakit, TCKN, kredi tutarı, aylık gelir” metinleri arasında birer boşluk bırakarak yazıp 4402’ye gönderirseniz 25.000 TL gibi bir borç verebilir.
 4. Akbank – “Kredi (boşluk) TCKN” mesajıyla birlikte 4425 numarası üzerinden 20.000 Türk Lirasına varan kredi seçenekleri hazırlamaktadır.
 5. TEB – “TCKN” 4466’ya gönderirseniz 12.500 TL’lik gibi bir ürün sunar.
 6. Yapıkredi – “Kredi türü (konut ya da bireysel) boşluk TCKN” deyip 4411’e mesaj atarsanız net olarak belirtilmeyen miktarlardan faydalanmanızı sağlar.

SMS ile Hangi Kredi Türleri Alınabilir?

Yukarıda sunduğumuz bankalardan birisine SMS’le başvurmayı amaçlayan vatandaşlar yine alabilecekleri kredi türlerine göre sonuç bulabilmektedir. Söz gelimi konut kredisi alacaksanız süreç biraz daha uzun olduğundan ön onayı alsanız ve devamında şubeye gelmeniz, ek belgeler göstermeniz talep edilir. Böylelikle ipotekli krediler şeklindeki bir başlıkta toplayacağımız konut ve taşıt için alınan ürünlerde tercih edilmediğini belirtelim. Geriye de sadece ihtiyaç kredisi kalır. Zaten bankalar da SMS’le başvurma ve onay aşamasını genellikle bu tür için kullanmaktadır.

SMS’le Kredi Almak İçin Ne Yapılmalı?

Başvurabileceğiniz bankaları ve alabileceğiniz kredi türlerini öğrendikten sonra sürecin nasıl işlediğini ve sizlerin nasıl hareket edebileceğini anlatalım.

 1. Önce talepte bulunacağınız yukarıda listelediğimiz bankanın gerekli gördüğü mesaj metnini ve numarasını doğru biçimde yazın.
 2. Bilgileri kontrol ederken miktarı ekstradan bir daha hesaplayıp metindeki son değişiklikleri kaydettikten sonra gönderin.
 3. Başvurunuz alındıysa muhtemelen size otomatik bir bilgi mesajı gelecektir.
 4. Bilgi mesajının ardından verdiğiniz veriler gözden geçirilecek ve krediye uygunluğunuz değerlendirilecektir. Bu noktada kredi notunuzun ve kredi sicilinizin ciddi manada etkili olduğunu söylemek gerekir.
 5. Olumlu yanıt almanız halinde kurum tarafından detaylandırılacak birkaç adım da tamamlandıysa, para hesabınıza en kısa sürede yansıyacaktır.

Değerlendirme sırasındaki kredi notunu belirttiğimiz gibi oldukça önemlidir. Kredi notunuzun iyi mi kötü mü olduğunu merak ediyorsanız şu şekilde açıklayabiliriz; Kredi Kayıt Bürosu’ndaki geçmişten bugüne dek kullandığınız tüm kredili ürünlerdeki disiplininize göre verilen kredi notları 1 ile 1900 arasındadır. Eğer ki 1500 ve üzerinde yer alıyorsanız endişelenmenize hiç gerek yoktur. Ancak altındaysanız gelir durumunuz gibi diğer etkenlere bakılarak karar verilir.

SMS ile kredi başvurusu yapmak konusunda açıkladığımız sıralamayı takip edip olumlu yanıt almanız rağmen para yatmadıysa üzülmeyin. Çünkü SMS ile kredi onayı ekseriyetle ön onay niteliği taşır. Bu yüzden müşteri hizmetlerinden ve şubeden yetkililerle görüşmeniz halinde net cevabı alabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ