• YARIM ALTIN
  8.153,00
  % -0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2272
  % 0,14
 • € EURO
  35,0385
  % 0,12
 • £ POUND
  40,9957
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,4529
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3568
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  2292583,588
  % 6,77
 • BIST 100
  %

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Anlık para ihtiyaçlarında direkt çözüm sağladığımız kredi kartları doğru ve disiplinli kullanıldığında pek çok avantaj getirmektedir. Belirttiğimiz gibi göze çarpan en büyük özelliği alışveriş sırasında nakit parayla uğraşmak zorunda kalmayız ve birkaç saniyelik adımlardan oluşan işlem bütünleriyle işlerimizi tamamlarız. Arka plandaki faydası ise bizim kredi sicilimize olmaktadır. Örneğin siz kredi almak veya kredi kartı limitinizi arttırmak amacıyla herhangi bir bankaya başvurduğunuz değerlendirme kıstaslarının başında kredi notu ve kredi siciliniz gelmektedir. Finansal kurumlarla ilişkinizin neredeyse tamamı gözden geçirilerek, kredili ürün kullanımlarınız, ödeme disiplininiz detaylıca incelenir. Neticesinde de bugüne dek nasıl bir profil çizdiğinize bakılarak verilecek cevap belirlenir. Tahmin edeceğiniz üzere kartınızın ekstrelerine pek dikkat etmiyorsanız aynı çeşitte engeller de çıkarabilmektedir. Çünkü hemen hemen tüm platformlarda kredi kartı kullanımının kredi notuna ve finansal sicile etkisi vurgulanmaktadır. Haliyle yasal takibe düşmeden borçları ödemek ya da en azından kredi kartı borç yapılandırması yapmak söylediğimiz durumların önüne geçecektir. Peki bu yapılandırma nasıl yapılır derseniz, bu yazımızda detaylıca anlatacağız.

Banka Borçları Nasıl Yapılandırılır?

Kurumlarla çalışmalarınız resmi belgelerle kayıt altına alındığı için eşten dosttan aldığınız borca göre daha fazla önem vermeniz lazım. Çünkü bankacılık faaliyetlerinizin bir kopyası Kredi Kayıt Bürosu’na yollanır ve burada uzmanlar tarafından değerlendirmelerde bulunularak hesaplamalar gerçekleştirilir. Hal böyle olunca geçmişe dönük en ufak alışverişinizin dahi hesaplara dahil ediğinizi bilmelisiniz. Kredi kartı borcu dışında diğer kredi borçları da yine yapılandırmaya katılabilir. Elbette toplamda çok yüksek miktarlardan söz edilmediğini düşünerek bunu belirtiyoruz. Çünkü borç yapılandırmaları tekrardan bir sözleşmenin imzalanıp vadelere yayılması ve miktarın da pek tabii ki artması anlamını taşmaktadır. Böylelikle ödeme tarihleri ertelenirken ödenecek toplam meblağın var olanın yukarısına çıkacağını kabul etmelisiniz. Banka borçları nasıl yapılandırılır derken cebinizden çıkacak parayı, vadeleri iyice hesaplamalısınız.

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nedir?

Biriken borçlar ödeme alışkanlıklarındaki düzeni bozarken genel motivasyonu da aşağıya çeker. Sonrasında büyük resme bakıldığı zaman da koskoca bir yükle karşı karşıya kalınır. Dönem borcunun ödenmesi ya da asgari tutarın karşılanması halinde bir sonraki aya ertelemek mümkün fakat bu yol ile aşama kaydedilemiyorsa kurumla anlaşıp kredi kartı borç yapılandırması nedir ve nasıl yapılır sorusuna cevap aramalısınız. Yukarıda dediğimiz gibi ekstradan bir anlaşmaya gidilir ve borcunuzun taksit tutarı belirlenecek vade sayısına bölünerek size yeni bir plan sunulacak. Bir bakıma borç taksitlendirme şeklinde de algılayabileceğiniz sistemi banka ekseriyetle olumlu karşılar. Halihazırda geri ödemeleri sağlıklı biçimde alamazken alma ihtimali yükselecek ve ek faiz bindirilerek alınacak para artacak.

Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Borç yapılandırma talebinizi pek çok yöntemle bildirebilirsiniz ancak işlemlere ve hesaplamalara hakim olabilmek amacıyla şubeye fiziksel anlamda gidip başvurmanız lehinize olur. Çalışan kişi talebinizde yazacağınız vade süresiyle şahsınıza özel bir faiz oranı çıkartacaktır. Borcun üstüne faizli kısım da eklenerek yeni vadeler süresince karşılamanız istenecek. İşte bu noktada yeni anlaşmanın mı daha mantıklı olduğu yoksa en azından var olan ekstrenin asgari tutarını ödeyerek borçları ertelemenin mi mantıklı olduğunu iyi hesap etmelisiniz. Gelecek birkaç ayda elinize ciddi ölçüde para geçecekse dönem borcunu karşılamak belki de ek faiz alacağınız sözleşmeden sizi kurtarabilir. Bu yüzden ekonomik standardınızı ve gelirinizi gözden geçirmelisiniz.

İnsanların yine konuşma sırasında vadelerin düşük tutulmasına yönelik taleplerinin yoğunlukta olduğu gözlemlenmektedir. Fakat vadeler çoğaldıkça borcun tamamı da aynı oranlardan yükselir. Dolayısıyla ne az ne de çok denilerek uygun vadeler belirlenmeli.

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Oranı

Bankalar kendilerine has prosedürlerle varlıklarını sürdürürken müşterilerinin görünümlerine yönelik de değişik işlemler gerçekleştirirler. Aynı biçimde borç taksitlendirme oranı konusunda da bazı kıstasları ele alırlar. Kredi kartı vasıtasıyla sağlanan taksitlendirmeler açısından kredi notu önemsizdir. Böylece kredi notunda sıkıntı yaşayanları kredi kartı üzerinden taksitlendirmeyi seçmeleri önerilir. Alınabilecek maksimum vade ise 12 aydır.

Söz gelimi ihtiyaç kredisi yapılandırmasına başvurduysanız buradaki vadenizi 36 aya kadar uzatabilirsiniz. Ayriyeten ifade etmek isteriz ki yasa değişiklikleri sayesinde sınır 60 aya çıkarılmıştır. Gelgelelim bu modellemelerde kredi notunun değerine bakılır.

YORUMLAR YAZ