• YARIM ALTIN
  8.090,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9411
  % 0,13
 • € EURO
  35,2756
  % -0,29
 • £ POUND
  41,8275
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  4,5360
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3761
  % 0,52
 • BITCOIN/TL
  2017106,416
  % -0,56
 • BIST 100
  %

Gelir Testi Nedir? GSS Testi Nasıl Yapılır?

Ekonomik gelişmeler ülkemiz adına çok mutlu olunamayacak mesafeler kat ederken vatandaşlar da geçim derdiyle baş başalar. Nihayetinde refah seviyesinin yukarılarda olduğu dönemlerde bile geçimini sağlamakta zorlanan insanların varlığı herkesin malumu. Ekstradan yaşanan negatif durumlar da durumları iyice zora sokuyor. Örneğin bugünlerde işini kaybedip aylık düzenli bir gelirden mahrum kalmak muhtemelen karşılaşılacak en talihsiz olayların başında gelmekte. Gündelik harcamalar, kira, fatura ve borçlar derken ayın sonunu getirmek imkansızdır. Üstüne üstlük çalışırken ödenen Genel Sağlık Sigortası GSS priminiz de artık yatmayacaktır ve hastanelere giderken de cebinizden para çıkacaktır. Yine GSS primi adı altında devlet tarafından şahsınıza aylık borçlanmalar çıkartılacaktır. Gerekli müdahaleyi yapmadığınız taktirde miktar her ay yükselecek ve halletmemeniz halinde de gecikme cezası binecektir. Gelgelelim gelir testi nedir sorusuyla yola çıkıp prosedürleri yerine getirirseniz bahsettiğimiz ekonomik darboğazda en azından bu problemi aşabilirsiniz. Çünkü yetkililer GSS testi nasıl yapılır diyenleri devamlı bilgilendirmeye çalışırken gerçekleştirilecek test sonrası onları nostaljik bir deyimle yeşil kartlı saymaktadır.

Gelir Testi Nasıl Yapılır? Genel Sağlık Sigortası Testi Nedir?

Çıkan yeni yasalar neticesinde eskiden alışık olduğumuz işlemler rafa kalktı. Söz gelimi önceden belirli gelir düzeyinin altındakilere yeşil kart verilerek hastanelerden sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmalarına imkan tanınıyordu. Torba yasalar neticesinde bunlar değişti ve yerine Genel Sağlık Sigortası adında bir sistem getirildi. Eğer ki sisteme hakimseniz ve neyi nasıl yapacağınızı biliyorsanız geçmişe nazaran işlerin kolaylaştığını görürsünüz. Gelir testi de ifade ettiğimiz sağlık sigortası kapsamında değerlendirilecek veya değerlendirilmeyecek vatandaşların saptanması üzerine kurgulanan bir tür testtir. Hane başına hesaplamalar sağlanır, yani beraber yaşanılan tüm fertlerin gelirleri dikkate alınır. Çalışmayan, bir işyeri bulunmayan ve maaşın yanındaki diğer herhangi bir gelirden yararlanamayan kişiler uygun görüldüğünde sağlık konusunda çeşitli haklara kavuşur. Özellikle fazla bilgi sahibi olmayan kişiler gelir testi nasıl yapılır yönünde çokça soru sormakta. İşin içine devletin, prosedürlerin, kağıtların girmesi insanların gözünü korkutsa da rahatlıkla halledilebiliyor.

GSS Primi İçin Gelir Testi Yaptırmak

Öncelikle test yaptırılacak kurum Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal hizmet sunan yapılarıdır. Örneğin ilçenizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘ndan randevu alarak ilk adımı atabilirsiniz. Randevunuzun geldiği gün yetkiliyle görüştüğünüzde sizlere belirli evraklar verip doldurmanızı isteyecektir. Bu evrakların haricinde getirmeniz gereken diğer belgeleri de belirtecektir. GSS primi için gelir testi yaptırmak sadece şahsınıza ait bir değerlendirmeden oluşmamaktadır. Talep edilen belgeler de sizin dışınızda ailenizi de kapsamaktadır. Kurumdaki çalışanın talimatlarına uyarak hazırladığınız evrakları teslim etmek adına tekrardan randevu alıp günü geldiğinde teslim etmelisiniz. Ardından e-Devlet üzerinden GSS gelir testi sorgulama hizmetinden sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Gelir Testi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Altını çizdiğimiz şekilde gelir hakkında saptamalarda ailenin toplam kazancına bakılır. Dolayısıyla da incelemelerin sağlanması adına gelir testi için gereken belgeler bulunmaktadır. Bunlar nelerdir derseniz şöyle sıralayalım:

 1. Hanede bulunan bireylerin nüfus cüzdan fotokopileri.
 2. Kirada yaşayanların kira sözleşmelerini kanıtlayacak belge.
 3. Son ayda gelen su, elektrik, doğalgaz faturalarının fotokopisi.
 4. Özel durumu olan biri varsa (örneğin engelli, hasta vesaire) onların raporları, sağlık durumlarını gösterir belgeler.
 5. Boşanma söz konusuysa davaya ilgili evrakların bir fotokopisi.

GSS gelir testi sonucu ise kurumuzun çalışma temposuna bağlıdır. Kimi yerlerde birkaç saatlik süreçlerde sonuç bulunsa bile kimi yerlerdeyse e-Devlet gelir testi sonuç ekranı üzerinden bilgi alınması öneriliyor. Çünkü işlem çokluğu nedeniyle sıranın sizi alması bir iki günü bulabiliyor. Gelir testi için gerekli belgeleri sunduktan sonra söylenen biçimde hareket etmelisiniz. Test sorgulama aşamasında durumunuzu öğrendiyseniz ve yardım kapsamında tutulanlardan biri olarak değerlendirildiyseniz GSS borcu yapılandırma talebinizi iletip halihazırdaki borçlarınızın bir kısmını sildirebilir, kalanları da taksitlendirebilirsiniz. Yapılandırmaların da e-Devlet’teki ekrana yansıyıp yansımadığını devamlı kontrol etmeniz önemlidir.

YORUMLAR YAZ