• YARIM ALTIN
  8.155,00
  % -0,29
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2107
  % 0,10
 • € EURO
  35,0289
  % 0,09
 • £ POUND
  40,9826
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,4513
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3560
  % 0,13
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

FAST ile En Fazla Limit Nedir? Para Gönderilir?

Dijital sistemler günlük faaliyetlerimizdeki zaman tasarrufunun başlıca sağlayıcılarından. Artık temel bankacılık işlemleri için bile telefonlardan yapılacak iki üç parmak hareketi yeterli oluyor. Örneğin birisine para göndermek adına bankanın mobil uygulamasını açıp karşıdaki kişinin hesap bilgilerini tanımlamanız yeterlidir. Hatta son birkaç yılda işleme giren FAST para transferi hizmetiyle mesai saatlerinin sonunda ve hafta sonunda gönderimler sonuçlanıyor. EFT‘ye benzer biçimde yaklaşık 5 dakika içerisinde karşı hesaba ulaşan FAST günlük para transfer limiti ayrıntısına dikkat etmeniz gerekiyor. Henüz yeni bir sistem olduğundan bazıları FAST ile en fazla ne kadar para gönderilir sorusunu yöneltebiliyor. Genel yapısı itibariyle hala denenmekte olan bir işlem süreci özelliğini taşıyor. Gelecek dönemlerde artacağını düşündüğümüz bu miktarın haricinde merak edenlere yönelik olarak FAST ile en fazla ne kadar yollanır konusunu detaylandıracağız.

7/24 Para Gönderme FAST Nasıl Yapılır?

Normal şartlarda havale ve EFT adını verdiğimiz para transferi hizmetleri kullanılmaktaydı. Yeni teknolojilerin hızı ve insanların buna alışması neticesinde vatandaşların çoğundan mesai bittiğinde de para gönderip alabilme talebi geliyordu. Yetkililer talepleri göz önünde bulundurarak 2021’de FAST ile para gönderme hizmetini açıklayıp kısa süre sonra da uygulamaya hazır hale getirmişlerdi. İlk etapta FAST’in EFT’den farkı yokmuş gibi gözükse de örneğin 17.00’dan sonra ve de özellikle hafta sonları talimatlar kısmında bekletilen elektronik para transferinin dakikalar içerisinde istenilen hesaplara ulaşmasıyla herkese cazip görünen tarafları ortaya çıktı. Böylelikle acil nakit ihtiyaçlarında çevrenizden borç istediğinizde ya da bir hizmetin ödemesini yapmanız gerektiğinde bankanızın internet ve mobil şubesinden kısa sürede FAST aracılığıyla gönderim yapabilirsiniz. FAST nasıl kullanılır bilmeyenler, uygulamaya girdikten sonra Para Transferi veya Para Gönderme bölümlerinden FAST (Kolay Adres) kısmına tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirler. Ardından sadece karşı IBAN bilgisiyle parayı gönderebilirsiniz. Kolay adres tanımlamasıyla da yapılabilecek olan gönderimi yine TC kimlik numarasıyla da gerçekleştirebiliyorsunuz.

FAST Para Gönderme Limiti Ne Kadar?

FAST kullanımına alışanların zamanla vazgeçemediği bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz. Nihayetinde ATM’ye veya fiziksel şubeye gitmek için vakit ayırmanıza gerek yok. Aynı zamanda mesai bittiğinde tekrardan bankanın açılmasına ihtiyaç duyulmuyor. Böylelikle FAST limiti yettiğince ödemelerinizi alabiliyorsunuz ve gönderebiliyorsunuz. Gelgelelim bunu yeterli görmeyenler ya da fazlasını hedefleyenler FAST para transferi limiti ne kadar tarzında sorular sorabiliyor. Belirttiğimiz gibi henüz tam olarak oturtulan bir hizmet olmadığından yetkililerin belirlediği limitler çerçevesinde hareket edilebilmektedir. Haliyle aktif olarak para gönderirken FAST limit miktarı 5 bin TL ile sınırlandırılmıştır. Hizmetin ilk verilmeye başlandığı güne nazaran miktarın arttığı düşünülürse yine ilerleyen aylarda ve yıllarda artışların yaşanacağı kaçınılmazdır.

FAST Limiti Nasıl Yükseltilir?

Türkiye Cumhuriyeti içerisindeki para politikalarının belirleyici kurumu Merkez Bankası’dır. Dolayısıyla bankacılık özelindeki yasal çerçeveleri düzenleyen kurum da bilindiği üzere aynı adrestir. Yukarıda ifade ettiğimiz biçimde FAST işlem limiti 5000 TL olarak yükseltilirken karekod vasıtasıyla gerçekleştirilecek işyeri ödemelerinde esneklik gösterilerek bu meblağ 10000 TL’ye ayarlanmıştı. Bu yüzden şimdilik müşterilerin bireysel FAST limit arttırma başvurusu gibi bir imkanı bulunmuyor. Söz gelimi ileriki zamanlarda TC Merkez Bankası tarafından FAST limit yükseltme ile alakalı bir açıklama gelirse detaylarını yine siz takipçilerimizle en kısa sürede paylaşacağız.

FAST Ne Kadar Para Kesiyor? FAST Ücreti Ne Kadar?

Bankalar yasal düzenlemelerin dışına çıkmamak kaydıyla, hizmetlerini genellikle kendi prosedürlerine ve çalışma anlayışlarına göre ayarlarlar. Bu sayede hizmetleri talep edenler için de farklılık doğmakta ve insanlar kendilerine uygun kurumlarla çalışabilme imkanı yakalar. Para gönderim ücreti de yine aynı minvalde bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Kimi bankalar para transferi ne kadar sorusuna genellikle çeşitli ufak meblağlar şeklinde yanıt verirken kimileri hiçbir talep etmemektedir. Söz gelimi masrafsız bankacılık prensibini benimsemiş bir bankayla çalışıyorsanız FAST ücretsizdir. Eğer ki halihazırda EFT ve havalelerde de belli meblağları karşılıyorsanız, FAST’te ne kadar para kesiyor sorusunun yanıtı minimum 2 liradır ve transfer işlemine konu olan paranın miktarına bağlı olarak artmaktadır.

YORUMLAR YAZ