• YARIM ALTIN
  8.078,00
  % -0,39
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9533
  % 0,15
 • € EURO
  35,3409
  % -0,12
 • £ POUND
  41,8274
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  4,5408
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3735
  % -0,18
 • BITCOIN/TL
  2033981,439
  % 1,58
 • BIST 100
  %

Eşlerin Borcu Birbirlerinin Kredi Çekmesini Engeller Mi?

Devlet dairelerindeki pek çok işlem sırasında eşlerin durumu birbirlerini etkilemektedir. Ekonomik standardı direkt belirleyen iş, maaş, kredi gibi birçok alanda sadece kişiye değil, resmi kayıtla birlikte yaşadığı eşine de bakılır ve buna göre bir karar verilir. Haliyle insanlar kamudaki görev kontenjanlarına başvurmadan önce dahi uygunluklar açısından kendisinde aradığı tüm özellikleri eşinde de aramaya başlar. Benzer biçimde bankadan kredi çekmek isteyenler de durumlarını gözden geçirirler. En basitinden bir eşin çalışması veya çalışmaması gelir düzeyini net olarak değiştirdiğinden çalışması halinde olumlu geri dönüş sağlanması ve miktarın artması konusunda yardımcıdır. Gelgelelim finansal sicil bakımında negatif portre çizilmesi noktasında da bahsettiğimiz avantajların aksine yeni dezavantajlar devreye giriyor. Söz gelimi konut kredisi başvurusunda bulunacaksanız eşlerin borcu birbirlerinin kredi çekmesini engeller mi diye sormanız gerekiyor. Nihayetinde yüksek meblağlardaki borçları alırken hane geliri değerlendirildiğinden halihazırda kredi borcu olması ya da yasal takibe takılması işleri zorlaştıracaktır.

Eşin Yasal Takibe Takılması Kredi Almayı Engeller Mi?

Günümüzdeki nakit sıkıntılarını aşmak bir hayli zordur. Özellikle son zamanlarda piyasalardaki dengesiz hareketlenmeler yediden yetmişe herkesin bütçesini ciddi manada sarstı. Dolayısıyla para problemi yaşamayan yok diyebiliriz. Hal böyle olunca vatandaşlar borçlarını ödemek veya yeni bir mal mülk sahibi olmak adına birikmişlerinin üstüne biraz fazlasını koyup fiyatlar daha da yükselmeden alışverişini gerçekleştirmenin peşinde. Eskiden bireyler arasında resmi kaydı bulunmayan alışverişler olurdu ancak ifade ettiğimiz şekilde birçoğumuzun aynı durumda olması eşten dosttan yardım almanın da önüne geçti. Ardından akla gelen tek seçenek bankalardan kredi almak oluyor. Türkiye genelinde kredi çekme oranları her geçen gün artınca finansal kuruluşlar da seçici davranıp en uygun gördükleri kişilerle çalışıyor. Kredi notunuz yüksek değilse, geçmişteki kredili ürün kullanımlarınızda kötü profil çizdiğiniz pek de istenmeyen finansal bir siciliniz varsa muhtemelen olumlu cevap alamazsınız. Yine yazımıza konu aldığımız eşin yasal takibe takılması da kredi almayı engeller. Böylece sağlanması gereken uygunlukların bir hayli olduğunu söyleyebiliriz.

Eşim yasal takipte kredi kullanabilir miyim türünde çevrenizde çokça sohbete denk gelmişsinizdir. Çünkü bahsettiğimiz minvalde bankalar onlarca detaya göz gezdirdiğinden kişinin evlendiği insandaki kredi durumunu da kontrol eder. Eğer ki eş yasal takibe takıldıysa düşük miktardaki krediler dışında şansınız pek yoktur. Bu sorunun karşılığı başta konut kredisi almak için belirtildiğinden şansın neredeyse sıfır olduğunun altını çizmek lazım. Nasıl sıradan bir vatandaşın kredi notundan, geçmişe dair tüm bankacılık işlemleri değerlendiriliyorsa, aynı ölçüde eşinin de geçmişteki hareketleri değerlendirilir.

Eşin Kredi Borcu Varsa Kredi Çekilebilir Mi?

Aktif biçimde kredili hizmetlerden faydalanabilmek için belli standartların üstünde olmak gerek. Söz gelimi ihtiyaç kredisi çekmeyi amaçlasanız bile geri ödemede nasıl bir pozisyonda olduğunuz önemlidir. Nihayetinde geri alınamayan, taksitlerinin tamamlanamadığı kredilerde bankalar zarara uğrar ve uzun vadede bunu kompanse etmek için kaynak harcar. Böylelikle kredi çekebilmiş kişi dediğimiz yönde bankaların güvenebileceği görüntüler çizmiştir. Kısacası eşin kredi borcu devam ederken uygun miktarlarda kredi çekilebilir. Çünkü kendinizin dışında eşinizin de bankadan borç para alarak istenen seviyeye çıkabilmesi kurumların sizinle rahatlıkla işbirliğine gitmesine yol açar. Daha detaylı incelendiğinde üst sınırlardaki taşıt kredilerinde ve de özellikle konut kredilerinde evde yaşayan herkesin kredi notuna ve gelirine bakılır. Toplamdaki gelir düzeyi ve not, kredibiliteyi arttır. Yine az miktarlardaki ihtiyaç kredisi gibi hizmetlere başvuracaksanız çok yüksek standartlar aranmaz ve burada aile bireyler sadece birbirine kefil olur.

Evlenildiğinde Kredi Çekilirken Eş Muvafakatnamesi İmzalanır Mı?

Eşlerin konut kredisi ve benzeri ağır borçların altına girdiğine birbirinden mesul olduğunun altını çizmiştik. Haliyle böylesine önemli bir kararı verirken de ortak düşünceyi paylaşmaları gerekir. Konut kredisinin dışında var olan evi teminat gösterilmesi yoluyla ipotek konularak ihtiyaç kredisi çekilmesinde de eşlerden her ikisinin onay verdiğini kanıtlayan eş izni yani muvafakatname alınır. Yasal nitelik taşıdığından kurumlara gönderilmediği taktirde işlemler aksar ve çok geçmeden iptal edilir. Neticede imzaların atılmasıyla talebe devam edilir ve taraflar uygun görülürse arzulanan borç verilir. Ayrıca düşük tutarlardaki borçlarda işlemlerin daha rahat ilerlediğini söyleyebiliriz.

YORUMLAR YAZ