• YARIM ALTIN
  8.153,00
  % -0,47
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2200
  % 0,12
 • € EURO
  35,0233
  % 0,08
 • £ POUND
  40,9912
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  4,4525
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % 0,25
 • BITCOIN/TL
  2286180,681
  % 5,91
 • BIST 100
  %

En Yüksek Faiz Veren Banka Hangisidir?

İnsanlar çalışma hayatına devam ederken geleceklerini düşünerek bir kenarda para biriktirirler. Uzun zamanlık birikimin sonucunda ciddi yatırım yapacak seviyelerde bir miktarla dahi karşılaşılabilir. Dolayısıyla ne kadar çok tutumlu olunursa ve kenara konulursa ekonomik sıkıntılarda o denli rahat yaşanılır. Bazı örneklerin dışında ülkemizdeki harcanılan mesai sonunda Türk Lirası olarak maaş alınır. Haliyle ülke para birimimizin piyasalardaki hareketleri, diğer para birimlerine ve kıymetli madenlere olan karşılığı bizim için önem arz ediyor. Birçok evden, arabaya, sıradan alışveriş ürünlerine dek neredeyse her şey TL’nin değer kaybetmesi halinde pahalılaşmaya başladığı için kenara koyulan meblağ da ortaya çıkan enflasyonla değerini kaybediyor. Gelgelim biriktirirken bir yanda da birikenleri ufak çaplı yatırımlarla değerlendirmek hem enflasyondan korur hem de fena sayılmayacak kazançlar sağlar. Bu sebeple sermayelerini minimum riskle kullanmak isteyenler yoğunlukla mevduat faizine yöneliyor. Fakat en yüksek faiz veren banka hangisidir dendiğinde de bir kafa karışıklığı söz konusu. Biz de hesap açarak varlıklarınız üzerinden getiri sağlayabileceğiniz bazı kurumları bu yazımızda ele aldık.

En Yüksek Faizi Hangi Banka Veriyor?

Tahmin edileceği üzere mevduatta kazanç azdır ancak risk de azdır. Özellikle son yıllardaki mevduattan gelen paranın genellikle enflasyona karşı koruma sağladığı düşünülebilir. Elbette ciddi miktarlardan söz ediyorsak bankaların vereceği cazip oranlar sayesinde daha fazlasını da kazanmak mümkün. Başlığımızda sıradan vatandaşları ele aldığımız için sunulan standart hizmetten söz edeceğiz. Finans kuruluşları hitap ettikleri müşteri sayısını arttırabilmek adına devamlı kampanyalar düzenler ve en çok kampanyayı da mevduat faizi hizmetlerinde yaparlar. Kişiler en yüksek faizi hangi banka veriyor sorusunun cevabını alarak piyasadaki üst sınırdan faydalanmanın peşinde. Bilinen kurumların yanında belki de adını ilk kez duyacağınız kurumlar da yine tatmin edici oranlardan çalışıyor.

1. Marifetli Hesap: Yüzde 13

Türk Ekonomi Bankası daha çok duyulan adıyla TEB, dijital bankacılık modasına uyarak müşterilerine genel bankacılık işlemlerini uygun fiyatlardan ve maksimum memnuniyetten sunuyor. Yine buradaki Marifetli Hesap adı verilen mevduat hesabı sayesinde Merkez Bankası’nın belirlediği maksimum sınır üzerinden yüzde 13’lük bir faiz oranıyla çalışmaktadır.

2. Oksijen Hesap: Yüzde 13

Çeşitli alanlardaki reklamlarıyla akıllara kazınan Odeabank, vatandaşları faiz kazancı konusunda memnun eden bir diğer seçenek. Oksijen Hesap adındaki modülünde yüzde 13’ten birikimlerinizi değerlendirirken ekstra hizmetleriyle göz dolduruyor.

3. Dijital Mevduat Hesabı: Yüzde 12,90

Yabancı merkezli finans kurumlarının ülkemizdeki bir örneği de Burgan Bank. Çoğu kişi yeni yeni tanımaya başlasa bile hesap açtıranların şimdilik bir memnuniyetsizliği söz konusu değil. Dolayısıyla ivmesini arttırmaya devam eden Kuveyt merkezli marka, Dijital Mevduat ismini verdiği hesabı ile yüzde 12,90 faiz oranı sunmaktadır.

4. E-Turuncu Hesap: Yüzde 12,50

Merkezi Hollanda’da bulunan uluslararası çaptaki bankacılık şirketi ING Group’un Türkiye’deki şubesi ING Bank‘tır. Çeşitli portföylerde hizmet alanı yaratırken e-Turuncu Hesap’la vade bozulmadan, günlük 12,50 faiz oranı vermektedir. Paranızı kısa süre sonra kullanmayı hedefliyorsanız ING’nin mevduat faizini tercih edebilirsiniz.

5. Enpara.com Vadeli Mevduat: 9,50

Şubesiz internet ve dijital bankacılık modelinin ilk örneğini bizlere sunan Finansbank, havale ve EFT ücreti almamasıyla bir dönemin parlayan yıldızıydı. Enpara’nın benzerleri piyasada boy göstermeye başlayınca eskisi kadar öne çıkamasa bile yine 9,50 faiziyle çalışanların sayısı hiç az değil.

Yukarıda tanıttığımız bankaların ve hesapların belirli uygunlukları ve şartları aradığının altını çizmek isteriz. Örneğin bazıları vadesiz hesabınızda bir miktar para bulundurma zorunluluğu gibi gerekçeler belirilebilir. Böylelikle direkt miktarı yatırmaktan ziyade hoşunuza giden oranları verebilen kurumun sitesinden, şubesinden ya da müşteri hizmetlerinden bilgi almalısınız. Aynı zamanda vadeli haricinde ihbarlı mevduat talebinde bulunacaksanız para çekiminden önce bankaya bildirim yapmanız gerekmektedir. Mevduat hesaplarına yönelik genellikle ek ücret talep edildiği pek görülmemiştir. Nihayetinde bankalar kendilerine yatırılan miktarları kredi şeklinde verdiğinden amaçladıkları karı elde edebiliyor.

En iyi mevduat faizi veren bankalar hakkında bilgi sunarken Merkez Bankası toplantıları ardından verilen kararlara göre oranların indiğini, yükseldiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz dönemlerde doların ve altının yükselişe geçmesi nedeniyle faizler yukarıya çekilmişti ancak Türk Lirasının zamanla normalleşmesi halinde yavaşça düşebileceğini de söyleyelim. Bu yüzden yatırım aracınızı ilgilendiren gündemleri takip etmenizde fayda var.

YORUMLAR YAZ