• YARIM ALTIN
  8.159,00
  % -0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2206
  % 0,12
 • € EURO
  35,0428
  % 0,13
 • £ POUND
  40,9932
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,4518
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  2285777,619
  % 6,10
 • BIST 100
  %

DASK İçin Nereye Başvurulur?

Ülkemizde depremler sık sık yaşanmaktadır. Çünkü ülkemiz, coğrafi konumu nedeniyle depreme elverişli bir ülkedir. Bu nedenle depremlerde yaşanan hasar kayıplarını en aza indirmek ve devlet bütçesini azaltmak için, DASK tarafından deprem sigortası hizmeti sunulmaktadır. Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından sunulan hizmet sayesinde artık binaların güvenliği sigorta kapsamında sağlanmaktadır. Bunun dışında geleceğimiz açısından da oldukça önemli olan zorunlu deprem sigortası, bina sahiplerinin göz ardı edemeyecekleri bir sigorta türüdür. Bu nedenle DASK poliçesi yaptırmak isteyenler, DASK için nereye başvurulur sorusunu araştırarak vakit kaybetmeden sigorta yaptırmaktadırlar. Sigorta türleri arasında en geniş kapsamlı olan deprem sigortası, bulunulan bölgeye göre prim ödenerek yatırılmaktadır. DASK sigortası yaptırmak isteyenler herhangi bir sigorta acentesine veya bağlı bulunan banka şubesine gerekli belgelerle birlikte giderek sigorta yaptırabilirler. Böylece gerekli kimlik bilgileri ve belgeleri teslim eden herkes DASK hizmetinden yararlanacağı için, artık deprem sonrası oluşan maddi kayıpların zararları en aza indirilmekte ve bu sayede insanlar maddi açıdan rahat bir nefes almaktadırlar. Fakat DASK sigorta hizmetinden yararlanmak için götürmüş olduğunuz evrakların kesinlikle eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş olması gerekir. Çünkü aksi bir durumda sorumluluk sigorta yaptıracak kişiye ait olduğu için evrak eksikliği ya da doğru bilgilerin verilmemesi sonucu sigortadan yararlanamaz ve deprem sonrasında oluşan maddi kayıplarınızı kendiniz karşılamak zorunda kalırsınız.

 

Deprem Sigortası Yaptırmak İçin Gerekli Olan Belgeler

Marmara Depremi’nin ardından zorunlu bir hale gelen ve günümüzde de yapılan çalışmalar doğrultusunda önemini artıran zorunlu deprem sigortası, DASK tarafından yapılmakta ve çalışmalar bu kurum tarafından yürütülmektedir. Bu nedenle merak edilen sorular arasında yer alan DASK için nereye başvurulur sorusunun cevabını bulan kişiler, vakit kaybetmeden sigorta şirketlerine uğrayarak detaylı bilgileri almakta ve gerekli işlemleri başlatarak binalarını sigortalatmaktadırlar. Fakat sigorta başlangıcı için birtakım bilgi ve belgeler gerekmektedir. İstenilen bilgi ve belgeler arasında;

 • Sigortalının adı, adresi ve telefon numarası
 • C. kimlik numarası
 • Sigorta yaptıracak kişi tüzel ise vergi kimlik numarası
 • Sigortalanacak binanın açık adresi ve tapu bilgileri
 • Binanın inşa yılı
 • Binanın yapı tarzı ve toplam kat sayısı
 • Binanın hasar durumu

Gibi bilgi ve belgeler istenilmektedir. Tamamıyla beyana göre yapılan deprem sigortası, yanlış bilgi ve belgelerin iletilmesi nedeniyle iptal edilmekte ve sorumluluk tamamıyla sigorta yaptıracak kişiye ait olmaktadır. Sizde zorunlu deprem sigortası uygulamasından yararlanmak ve teminat kapsamında binanızın güvenliğini sağlamak istiyorsanız, DASK hizmetinden yararlanabilir ve bu hizmet kapsamında hem kendi geleceğinizi garanti altına alabilir hem de ekonomiye katkı sağlayabilirsiniz. Böylece sigortasını yaptırmış olduğunuz bir binanın her bölümü için sigorta hizmetinden yararlanabilir ve olası bir afet durumunda maddi açıdan zor durumda kalmadan hasarlarınızı devlet garantisi altında nakit bir şekilde karşılayabilirsiniz.

 

Teminat Kapsamında Bulunan ve  Teminat Dışında Kalan Durumlar 

Zorunlu deprem sigortasının başlatılmasının ardından artık insanlar sigorta hakkında bilinçlenerek yaptırmış oldukları binalar için sigorta yaptırmaktadırlar. Geleceğimiz açısından oldukça avantajlı bir hizmet olan zorunlu deprem sigortası sayesinde artık sigorta yaptırdığınız binanın her bölümü ayrı ayrı ya da toplu olarak teminat kapsamında yer almaktadır. Bu nedenle DASK için nereye başvurulur sorusunun cevabını en yakın sigorta acentelerine veya banka şubelerine başvurarak yaptırabileceğini öğrenen bina sahipleri, bu sorunun ardından teminat kapsamında bulunan ve teminat dışında kalan durumları araştırmaktadırlar. Öncelikle teminat kapsamında bulunan durumları sayacak olursak binanın;

 • Ana duvarları
 • Temelleri
 • Ortak bölümleri
 • Bahçe duvarları
 • Tavan ve tabanları
 • Koridorlar ve çatılar
 • Bacalar

gibi daha birçok bölümler teminat kapsamında yer almaktadır. Teminat dışında kalan durumlar ise;

 • Enkaz esnasında oluşan masraflar
 • İş durması ya da kira mahrumiyetini yaşanması
 • Bedeni zararlar veya vefat durumu
 • Depremden bağımsız bir şekilde binalarda oluşan zararlar
 • İşyeri masrafları

gibi durumlar da teminat dışında kalmaktadır. Bu nedenle sizde teminat kapsamında bulunan binalarınızın güvenini sağlamak ve geleceğinizi koruma altına almak istiyorsanız mutlaka zorunlu deprem sigortasında yararlanmalısınız. Çünkü deprem sigortası bulunmayan binalarda deprem sonrası oluşan hasar kayıpları ne yazık ki karşılanmadığı için, bu durum sizi maddi açıdan zor durumda bırakabilir. Maddi açıdan rahatlamak ve devlet bütçesine katkı sağlamak istiyorsanız deprem sigortasını yaptırmanız gerekir.

 

Kolay İletişim Hizmeti

Marmara Depremi’nin ardından günbegün çalışmaları yapılarak binaların sağlamlığı ve daha iyi yapılaşma için her türlü gerekli önlemleri alan DASK, binalarını sigortalatmak isteyenler için hızlı ve kolay iletişim hizmeti sunmaktadır. Sunulan iletişim hizmeti sayesinde artık insanlar deprem sigortası hakkında merak ettikleri her türlü soruyu sorarak cevap almaktadırlar. 125 numaralı hattan iletişim hizmetinin sunulması sayesinde artık insanlar istedikleri zaman çağrı merkezi ile iletişime geçerek soru sorabilir ya da deprem sonrası yaşadıkları kayıplarla ilgili açmış oldukları hasar dosyalarının takibini kolay bir şekilde yapabilirler. Böylece DASK için nereye başvurulur sorusu hakkında bilgi edinen bina sahipleri, ardından iletişim kurmak için çağrı merkezlerini arayarak detaylı bilgi almaktadırlar. İletişim hizmetinde amaç, sigortası bulunmayan bina sahiplerine gerekli bilgileri vermek ve bu sayede hızlı bir şekilde büyüyerek sorunsuz hizmet sunmak olduğu için, çağrı merkezi temsilcileri tarafından bina sahiplerine sorunsuz hizmet sunulmaktadır. Bu sayede hızlı ve kolay iletişim sunulmasının ardından insanlar artık sigorta şirketlerine uğramadan detaylı bilgileri almaktadır. Verilen bilgiler doğrultusunda vakit kaybetmeden sigorta acentesine uğrayabilir ya da banka şubelerine istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde götürerek binanızın sigorta işlemlerini başlatabilirsiniz. Sigorta işlemlerinde hızlı işlemler yapıldığı için, yapılan başvurular en kısa sürede sonuçlanmaktadır. Böylece deprem anında ve deprem sonrası oluşan yangın, tsunami gibi felaketlerde yaşadığınız kayıpları sigorta kapsamında karşılayarak maddi açıdan rahat edeceksiniz.

YORUMLAR YAZ