• YARIM ALTIN
  8.163,00
  % -0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2181
  % 0,11
 • € EURO
  35,0314
  % 0,10
 • £ POUND
  40,9827
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,4514
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3564
  % 0,25
 • BITCOIN/TL
  2284863,191
  % 6,05
 • BIST 100
  %

ATM’den Döviz Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Çeşitli yatırım araçlarının Türk Lirasına karşı değerlenmesi neticesinde sıradan vatandaşlar bile gündelik harcamalarının dışında kalan miktarlarla birçok enstrümana yöneliyor. Halihazırda orta ve büyük ölçekteki sermaye sahipleri türev ürünlerle paradan para kazanmayı bir iş haline getirmişti fakat özellikle döviz ve altın kurlarının yükseliş trendi neticesinde normal bireyler de bu alanda zaman geçirmeye başladılar. Hal böyle olunca borsa, forex gibi tecrübe gerektiren finansal noktalarda pek tecrübesi bulunmayanlarımız da en azından paralarını enflasyona karşı koruyup, değerinin düşmemesini sağlamak adına irili ufaklı miktar fark etmeksizin dolar, euro, altın alma yoluna gidiyor. Elbette ihtiyaç olunduğunda bürolardan, kuyumculardan bozup tekrardan TL’ye dönülebiliyor. Genellikle mesai saatleri dışında kalındığında ve acil ihtiyaç duyulduğunda örneğin ATM döviz bozdurma imkanı var mıdır diye çokça soru soruluyor. Çünkü bazen açık bir yer bulunamıyor veya büroların makasları bankalara oranla çok yüksek oluyor. Bu yüzden ATM ile döviz bozdurma daha uygun gelebilir ve tercihinizi ATM tarafında kullanabilirsiniz. Tam olarak ATM’den döviz bozdurma nasıl yapılır diyorsanız belirteceğimiz kurumların bankamatiklerine gidip rahatlıkla işlem gerçekleştirebilirsiniz.

ATM’den Döviz Nasıl Bozdurulur?

Dolar ve euro para birimlerinin 20 – 30 yıl önceki trendini yakalamasıyla herkesin elinde belirli meblağlarda bunlardan mevcut. Haliyle belirttiğimiz anlarda bozmak gerekebiliyor ve nereden işlem yapılacağı da bilinemiyor. Döviz bozan ATM ile sadece hesabınızda bulunan birimleri değil direkt elinizde fiziksel şekilde bulunan paraları bile bozabilirsiniz. Elbette altını çizdiğimiz konuda size hizmet veren bankamatiklerde konuyla ilgili aklınıza her gelen işlemi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Nihayetinde bazıları işlemlere açıktır ve ekstra talepleri de yerine getiremezler. Örneğin ATM’den döviz nasıl bozdurulur hakkında bilgi verirken bozma, yatırma, çekme şansı varken söz gelimi TL ile dolar alma imkanınız yoktur.

Aşağıda sıralayacağımız bankaların onaylı ATM’lerini kullanarak kartsız döviz bozdurma hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bankamatiğe ulaştığınızda ana ekrandan diğer hizmetlere dokunarak gelecek pencereden yabancı para bozmayla alakalı bölüme dokunun. Devamında alttaki hazne açılacak ve sahip olduğunuz meblağı ATM’ye vermeniz istenecek. Sonrasında hangi miktardaki kur üzerinden hesap edileceği ve size verilecek toplam fiyat ekranda yazacaktır. Onayladığınızda işlemler bitecek ve Türk Lirası cinsinden paralar hazneden size uzatılacaktır.

ATM İle Döviz Bozan Bankalar

İfade ettiğimiz biçimde yabancı birimlerin popülerliği son zamanda artmış durumda. Finansal kurumların da olabildiğince yüksek sayıda müşteriye hitap etme isteği ortadayken hizmetlerini genişleterek herkesi kapsayacak ölçüde çalıştığı söylenebilir. Böylelikle dövizlerle işlem sağlanabilecek dijital hizmetlerin yanında aktif şekilde ATM ile döviz bozan bankalar da var. Belirteceğimiz kurumların döviz onaylı ATM adreslerine ulaşarak istediğiniz işlemi kullanabilirsiniz. İşte döviz ATM’si olan bankalar:

 1. QNB Finansbank
 2. ING
 3. TEB
 4. Halkbank
 5. İş Bankası
 6. Akbank
 7. Yapı Kredi
 8. Odeabank
YORUMLAR YAZ