• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Altın Hesabına Faiz Veren Bankalar

Piyasalardaki hareketlenmeler ve gündemdeki değişiklikler direkt olarak bazı yatırım araçlarına etkide bulunmaktadır. Haliyle güvenilir liman şeklinde bilinen altın bahsettiğimiz durumlarda kendisini tercih edenleri sevindirip alternatifi sayılabilecek diğer araçların önüne geçiyor. Halihazırda ülkemiz özelinde konuşacaksak vatandaşların geleneksel yatırım aracı unvanını elinde tutarken ekstradan dövizden, borsadan önemli bir kitleyi de içerisinde topladı. Başta Covid 19 ve siyasi gerginlikle etiket fiyatlarının günden güne yükseldiği fark edildiği gibi herkesin altın almak için kuyumcuları veya bankaları doldurduğu herkesin malumu. Gelgelelim en uygun fiyattan alım sağlanmadığında veya alınacak nokta iyi belirlenmediğinde uzunca bir süre terste kalmak da mümkün. Dolayısıyla işlemi gerçekleştirildiği an ve beraberinde hangi kurumdan alındığı oldukça elzemdir. Yine kararsızsanız altın hesabına faiz veren bankalar sizin için tercih sebebi olmalıdır. Nihayetinde uzun vadeli bir yatırımdan söz açılınca dışarıdan herhangi bir getiri eklenmeyince sadece Türk Lirası karşısındaki yükselişlerden kar kazancı sağlanabilir.

Altından Faiz Kazanmak

İnsanların çoğu şu anda bile yastık altında saklama modeliyle birikimlerini devam ettirirken gelişen finansal teknolojiler, resmi kurumlara yönelenlere birçok avantaj sunuyor. Söz gelimi belirli miktarlarda yatırımınızı bankada tutarsanız çeşitli alışverişlerinizde indirim, bankacılık işlemlerinden masraf alınmaması ve benzeri onlarca avantajdan söz edilebilir. Bunların haricinde klasik TL faizi beraberinde döviz ve altın üzerinden faiz kazanmak dahi mümkün. Nihayetinde bankalar da olabildiğince toplam meblağı yükseltmeyi amaçladıklarından kendilerine kaynak yaratılacak her türlü kişiyi olumlu karşılayıp cazip oranlar verebilmektedir. Böylelikle altına faiz veren bankalar ile çalışıp altından faiz kazanmak ve sermayeleri katlamak gelecek adına mantıklıdır.

Altına En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Hizmet sektörlerinin geneline benzer biçimde bankaların da kendi içlerinde işleyişlerine göre ayrıldıklarını söyleyebiliriz. Kamu, özel, katılım türünde prosedürlerle varlıklarını sürdürürken müşteriler de prensiplerine uygun buldukları isimlerle işbirliğine gidiyor. Yazımıza konu aldığımız altına en yüksek faiz veren bankalar da elbette vardır. Fakat adlarını andığımızda fazla kullanmadığınız veya ilk kez duyduğunuz bankalar bile altın faiz oranları sayesinde aklınızı çelebilirler.

Altın hesabından faiz almak isteyenlerin başvurabilecekleri kurumlar arasında HSBC, İş Bankası, Deniz Bank, ING ve katılım bankaları sıralanabilir. Aslına altın ile faiz alırken kağıt para birimlerindeki mevduat hesabı açarcasına altın mevduat hesabı açarsınız. TL’nin faizi direkt Merkez Bankası kararları ile düzenlenirken döviz ve altın oranları da mantık çerçevesinde belirli dönemlerde hareketlenmeler yaşar.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Kıymetli madenlere yeni heves edenlerin kafasını karıştıran bir durum da altın hesabı nasıl açılır. Finansal kuruluşların mobil uygulamaları geçmişe nazaran ciddi kaliteler kazanırken bu yazılımlarla anlık birkaç saniyede hesap oluşturmak da çok kolay. Gelgelelim özellikle maaş müşterileri bankalarındaki vadesiz hesapların otomatik açılışından dolayı ekstra talepte bulunmadıklarından nasıl yapacağını bilemiyor. Altın hesabı açmak hedefindeyseniz uygulamayı cihazınıza indirip gerekli girişleri sağladıktan sonra Hesaplar kısmından ilerleyebilirsiniz. Devamında alımlar gerçekleştirirseniz ve de eğer ki altın hesabına faiz veren bankalar yönünde tercihinizi kullandıysanız vadeli altın hesabı açma talimatınızla faiz kazanmak artık söz konusu olacaktır. En azından birkaç yıl dokunmayacağınızı düşündüğünüz birikimlerinizi böyle bir yolda değerlendirebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ