• YARIM ALTIN
  8.161,00
  % -0,35
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2192
  % 0,12
 • € EURO
  35,0202
  % 0,08
 • £ POUND
  40,9838
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,4526
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % 0,27
 • BITCOIN/TL
  2286180,414
  % 5,91
 • BIST 100
  %

KYK Kredisinin Kesilme Sebepleri Nelerdir?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere tanınan hizmetler, eğitim sırasındaki önemli engellerin aşılmasına olanak sağlıyor. Normal şartlarda üniversite çağına gelmiş bir bireyin temel ihtiyaçlarından tutun da öğrenim masraflarına kadar ciddi sayılabilecek bir meblağı bir şekilde edinmesi gerekiyor. Eğer ki aileden veya çevreden bir destek alınamazsa veya alınan destekler yeterli gelmezse KYK kredisi başvurulabilecek yegane yollardandır. Neticede tamamen bu hizmetler üzerine kurgulanmış bir müdürlük olduğundan yüz binlerce insanın barındığı, burs veya kredi aldığı göz önündedir. Haliyle üniversiteye kaydın yapıldığı ayı takiben birkaç ay içerisindeki aylarda başvurular alınır ve ihtiyaç sırasına göre öğrencilere ya geri ödemesiz burs ya da kredi verilir. KYK kredisi almak dışında bir de kredinin kesilme nedenleri merak konusudur. Nihayetinde belli şartlar yerine getirilmezse ve önceden sağlanan uygunluklar sürdürülebilir kılınmazsa kredi veya burs kesilir. Peki tam olarak KYK kredisinin kesilme sebepleri nelerdir derseniz, konu hakkında yazımızdan detaylıca bilgi alabilirsiniz.

KYK Kredisi Hangi Durumlarda Kesilir?

Kredi Yurtlar Kurumu’nun verdiği hizmetler arasında muhtemelen en rahat şartlara sahip hizmet kredidir. Sonuç olarak hesaplara yatırılan paralar enflasyon farkıyla geri alınacağından neredeyse herkese verilebilmektedir. Gelgelelim bahsettiğimiz geniş alana rağmen bazı uygunlukları taşımıyorsanız ve eğitiminizin devam ettiği süreçte şartları ihlal ettiyseniz yine de KYK kredi kesilir mi sorusunun muhatabı olursunuz. Birçok kişinin faydalanmasından dolayı yeterli kıstaslar devamlı gözetilir ve kontrollerin ardından krediler iptal edilir.

KYK Kredisinin Kesilme Nedenleri

Öncelikle kaydolduğunuz öğretim kurumundan ayrılmamanız, çıkarılmamanız ya da geçici de olsa uzaklaştırılmamanız gerekiyor. Ardından kendi istediğiniz üzerine gerçekleşse bile vazgeçme, izin alma ve kayıt dondurma işlemlerinde de KYK kredisi iptal edilir. Bunların içerisine sağlık nedeniyle eğitim alınan kuruma devam edilememesi de dahildir. Dolayısıyla böyle bir mazeret, yetkililerce kabul edilmemektedir.

İlginizi Çekebilecek Makaleler;

Çeşitli sebepler ile öğretim kurumunun değiştirilmesi sırasında geçmişteki kurumda bir yıldan çok başarısızlık halinde ve bir yıllık ara verilmesi yönergeler içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca bilinmesi gerekiyor ki KYK yurdundan süresiz çıkarılma cezası alınması durumunda da KYK kredisi sorgusuz biçimde kesilir. Bu yüzden yurtta kalıyorsanız, barınma hizmetinin yanında aylık aldığınız paranın kesilmemesi için de hal ve hareketlerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Ayriyeten öğrencinin kesin hükümle mahkum olması durumunda öğrenimini sürdüremeyeceğinden kredinin kesilmesi mümkündür. Kişinin elinde olmayan konulardan öğretim kurumunun kapatılmasında da maalesef ki kredilerin iptal edildiği söylentisi bir gerçektir.

YORUMLAR YAZ