• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2169670,282
  % -0,60
 • BIST 100
  %

Kredi Öderken Başka Bir Kredi Daha Çekilebilir Mi?

Kişiler veya kurumlar çeşitli sebeplerle bankalara başvurarak hizmetlerinden faydalanmaya çalışıyor. Bankacılığın ve finansal teknolojilerin gelişmesiyle beraber kurumlar da müşterilerine ve potansiyel müşterilerine birçok hizmet sunup memnun kalmalarını sağlayabiliyor. Kuşkusuz bir sıradan bireyden şirketlere kadar geniş ölçekte kesimin kurumlarla çalışma isteği kredi almak şeklinde gerçekleşiyor. Hele ki para kaynağı yaratma konusunda ciddi sıkıntıların geçtiği dönemlerde bu kurumlardan gelecek miktarın değeri neredeyse paha biçilemez. Elbette belirli faiz oranları karşılığında alınıp elde edilen meblağdan yüksek bir ödeme yapılsa bile anlık probleme çözüm bulunabilmesi ya da ev, araba sahibi olunabilmesi sayesinde tüm masraflara değiyor. Yine yeterli gelmediği durumlarda ekstra para alınabilecek alternatifler araştırılıyor. Halihazırda herhangi bir bankaya kredi öderken ikinci kredi çekilebilir mi türünde soru işaretleri de kafada birikiyor. Gelgelelim prosedürler ve işleyişler bankalara göre değişmekteyken kredi öderken başka bir kredi daha çekilebilir mi sorusuna farklı cevaplar da verilebilir.

Aynı Anda İki Kredi Birden Alınabilir Mi?

Örneğin mal mülk sahibi olabilmek adına konut kredisi aldığınız halde diğer ödemelerinizi halledebilmek için ihtiyaç kredisine başvurmak isteyebilirsiniz. Burada alacağınız yanıtın pozitif mi negatif mi olacağı ise aslında yine sizin ekonomik standardınıza bakılarak sonuçlanmaktadır. Tahmin edeceğiniz üzere bir borcunuzun bulunmadığı ortamda kredi çekmek daha kolaydır. İlk kredinin taksitleri devam ettiği süreçte kredi başvurusu yapıp olumlu karşılanmaksa daha zordur. Çünkü bankalar hemen hemen gerçekleştirdiğiniz tüm kredili ürün kullanımlarınızı, ödeme disiplininizi ve diğer işlemlerinizi rahatlıkla inceleyebiliyor. Haliyle de geri ödeme noktasında sıkıntı çıkarabilecek kişileri de genellikle eliyor. Üstüne üstlük gelir seviyeniz çok yüksek miktarlarda değilse ve ilk kredinizi ucu ucuna karşılıyorsa muhtemelen onay alamazsınız.

Kredi Öderken İkinci Krediyi Çekmek İçin Gereken Şartlar

Bireyler şahsi değerlendirmeleri arasında ekseriyetle borç yüklerine bakıp kendilerine yönelik şans tanınacağını düşünürler. Ancak ne kadar borcunuzun bulunduğundan çok bunu karşılayabilecek gücünüzün varlığı dengeleri değiştirecektir. Nihayetinde borç ödeyebilme yeteneğiniz sizi bir adım daha ileriye taşıyıp bankalarla güvenilir bir işbirliğine gitmenize olanak tanır. Devam eden ödemelerle gelirler kıyaslandığında pozitif noktalardaysanız çok sorun yaşamadan üst üste ikinci krediyi çekmek mümkündür.

Hesaplamalar sırasında ayrıca dikkat edilen hususlara kredi faiz oranlarını da eklemek gerekir. Neticede faizlerin dinamik yapısı nedeniyle belli dönemlerde oranlar çıkabilir veya düşebilir. Kredi faiz oranları düştükçe talep ettiğiniz miktarın çok yukarısından bir meblağı karşılamayacağınız için maddi gücünüzün sonraki krediye ortam hazırlaması konuşulabilir. Böylelikle genel manada aynı anda ikinci kredi çekmek için gereken şartlar hakkında cümleler kuracaksak; gelirinizin, borçları halledebilme yeteneğinizin, kredi sicilinizin ve finansal disiplininizin önem arz ettiğini söyleyebiliriz.

Pek tabii ki yeni kredinin hesabı yapılırken sanki ilk kez kredi çekiyormuşçasına harcadığınız eforu tekrardan göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Banka tarafından kredi alabilmek uyulması gereken şartlar ve aranan uygunluklar burada da geçerlidir. Altını çizdiğimiz gerekliliklerin karşınıza çıkabilecek ekstra durumlar olduğunu unutmamalısınız.

YORUMLAR YAZ