• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2163723,507
  % -1,05
 • BIST 100
  %

Kredi Başvurusu İptal Etme Yöntemleri

Kredi Başvurusu İptal Etme Yöntemleri

Kredi, banka ve finans kuruluşların belirli bir vade sonunda geri almak yöntemiyle satın alma ya da bu gücün yeniden devredilmesi olarak tanımlanır. Gün geçtikte kredi kullanımı türlerine göre artmaktadır. Bankalar düzenledikleri kampanyalarla birlikte müşteri portföyünü genişleterek daha fazla kişiye kredi veriyorlar. Kredi başvurusunu sözleşmeyi imzaladıktan ya da imzalanmadan önce kredi kullanımından vazgeçerse, kredi başvurusu iptal etme yöntemlerini inceleyerek iptal edebilirler.

Kredi Başvurusu İptal Edilir Mi?

Borç, taksit, eğitim, taşıt, gayrimenkul gibi nedenlerle nakit ihtiyaç sıkıntısı duyan kişiler banka kredilerine başvururlar. Kredi başvurusu esnasında alınan kredi miktarı, faiz oranı ve geri ödenecek miktarı duyduklarında ödeyemeyeceklerini düşündükleri için kredi almaktan vazgeçerler. Banka kredisi yerine aile bireylerinden ya da akrabalarınızdan borç para alabilirsiniz.

Kredi başvurusu esnasında iki farklı iptal durumuyla karşılaşılır. Bunlardan bir tanesi kredi başvurusu yapıldığı halde sözleşme imzalanmamış bir diğer ise, kredi başvurusu onaylandıktan sonra sözleşme imzalanmış ve ödeme planı hazırlanmış olmasıdır. Banka müşterisi olarak kredi başvurusunu iptal etmek için iki farklı yöntem incelemeniz gerekiyor.

Sözleşme İmzalamadan Önce Kredi Başvurusunu İptal Etme

Kredi kullanmak isteyen kişiler bankaya giderek kredi başvurusu yapabilirler. Alacağınız kredi miktarı onaylansa bile, sözleşmeyi imzalamadıysanız bankaya karşı yasal sorumluluğunuz bulunmaktadır. Bu durumda yapmanız gereken, bankaya gidip müşteri temsilcisiyle görüşerek kredi başvurusunu iptal ettirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Sözleşmeyi imzalamadığınız için, bankanın müşteri temsilcisi kredi başvurusu için gerekli işlemleri iptal eder.

Sözleşme İmzalandıktan Sonra Kredi Başvurusunu İptal Etme

Kredi başvurusu yaptınız ve almak istediğiniz kredi miktarı onaylandı. Sözleşmeyi imzaladınız ve ödeme planını da aldınız. Bu durumda krediyi iptal etmek için, herhangi bir sebep belirtmeden 14 gün cayma hakkınız bulunuyor. 14 günlük cayma hakkı, tüm sektörlerde geçerlidir. Krediyle ürün ya da hizmet alsanız bile şartsız ve koşulsuz şekilde krediyi iade etme hakkınız bulunmaktadır.

Banka müşteri temsilcisiyle görüşüp, durumunuzu anlatarak kredi başvurusunu iptal edebilirsiniz. Müşteri krediyi iptal ettirmek istediğinde, banka müşteriye yasal yükümlülük yükleyip iptal etmeme konusunda bir şey söyleyemez. İptal etmek için gerekli işlemleri yapar.

14 Gün Cayma Hakkından Nasıl Yararlanılır?

Cayma hakkı banka müşterisinin krediyi aldığı ve sözleşmeyi imzaladığı tarih dâhil edilerek 14 gün sayılır. Kredi başvurusunu iptal etmek için yapmanız gereken bazı işlemler bulunuyor. Bunları eksiksiz ve doğru şekilde yapmanız gerekiyor.

Kredi alan kişi öncelikle bankadan aldığı kredi miktarını eksiksiz şekilde teslim ederek ödemesi gerekiyor. Cayma talebini bankaya ileten kişi, en fazla 30 gün içinde kredinin anaparasını ve faiz tutarını bankaya ödemesi gerekiyor. 30 gün içinde para ve faiz tutarı ödenmediği takdirde banka cayma hakkından vazgeçebilir ya da yasal yollara başvuru yaparak parayı geri alabilir.

Kredi alan kişi cayma hakkına ait 14 gün ve para ile faizin ödenmesi için verilen 30 gün içinde ödeme yaparsa, banka ek ücret almadan kredi başvurusunu iptal eder. Kredi başvuru sırasında diğer kurumlara, üçüncü kişilere ödenen ücretler geri verilmez. Başvuru öncesi ve sonrasında alınan ücretler iade edilir.

FinansKati.com

YORUMLAR YAZ