• YARIM ALTIN
  8.157,00
  % -0,41
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2253
  % 0,14
 • € EURO
  35,0453
  % 0,14
 • £ POUND
  40,9976
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,4523
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3566
  % 0,29
 • BITCOIN/TL
  2284863,219
  % 6,05
 • BIST 100
  %

Borsa’dan Para Kazanmak Mümkün Mü?

Borsa’dan para kazanmak mümkün mü? Borsa, çeşitli şirketlerin kendi hisse senetlerini satarak yatırım bulmasını sağlayan bir araçtır. Hisse senedi pazarı olarak da geçen borsadan para kazanmak elbette mümkündür. Borsa’da her bir şirketin piyasa değeri ve buna göre oluşturulmuş hisse senedi değeri vardır. Şirketin hisse senetleri değer kazandığında, doğal olarak piyasa değeri de artacaktır. Peki borsadan tam olarak nasıl para kazanılır, borsa nasıl bir yerdir?

Borsa’nın Sistematiği

Borsa, yatırım veya borç bulmak isteyen şirket sahiplerinin şirketlerinin bir bölümünü veya tamamını sattığı bir pazaryeridir. Borsa’da alıcılar ve satıcılar olarak iki grup vardır. Alıcılar, şirketlerin hisse senetlerini satın almak isteyenler, satıcılar ise satmak isteyenlerdir.

Bir örnekle daha iyi açıklayalım. A adındaki bir şirketin 100 milyon dolar piyasa değeri var ve büyümek için 20 milyon dolara ihtiyacı var. Şirket, borsada halka arz edilerek %20’sini yatırımcılara satıyor ve böylelikle şirketteki hissedarlar bu satıştan bir gelir elde etmiş oluyorlar. Bu gelirle yatırım yaparak şirketi büyütebiliyorlar.

Şirketin %20’si borsada satıldığında, şirketin sahibi artık yeni ortaklar bulmuştur ve artık sadece %80’i ona aittir.  Herhangi bir yatırımcı X fiyattan şirkete 1 milyon dolarlık hisse senedi alım talebi gönderir. 1 milyon dolarlık alım talebinin gerçekleşmesi için, 1 milyon dolar ve veya daha fazla satış talebinin olması gerekir. Yatırımcı, şirket sahibine 1 milyon dolar ödeyerek şirketin %1’ini satın alır. Bundan sonra, şirketin yaptığı kar ve zarara %1 ortak olmuş olur.

Şirket kar ettiği zaman piyasa değeri artar ve yatırımcı yatırdığı parasını büyüterek kar elde etmiş olur. Yatırımcıya bu aşamadan sonra kar ettiren bir başka şey de, şirketin bir payı için ödenebilen fiyattır. Örnek verecek olursak, bu 100 milyon dolarlık şirket, 20 milyon dolarlık hissesini satışa çıkardığında, sadece %1 payı 1 milyon dolar eder. Fakat bazı kişiler, bu şirketin hissesini satın alabilmek için daha yüksek fiyat ödemek zorunda kalabilirler.

Satılacak herhangi bir hisse kalmadığında, satış talepleri, alış taleplerine göre daha düşüktür, bu nedenle şirketin bir payına sahip olabilmek için daha yüksek fiyat teklif etmek gerekir. Şirketin %1 payı 1 milyon dolar ediyorken 3 milyon dolar ödeyip satın alınırsa bu durumda şirketin piyasa değeri 102 milyon dolara çıkacaktır ve diğer yatırımcılar bu işlemden %2 kar elde edeceklerdir.

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada yatırım yapmak ve bir hisse senedi satın alabilmek için, bir aracı kurumda borsa hesabı açmak gerekmektedir. Borsa hesabı açtıktan sonra herhangi bir limit olmaksızın hisse senedi alıp satabilirsiniz. Borsadan para kazanmak ve hisse senedi alım satımı için mutlaka bir aracı kurumu gerekir.

Aldığınız ve sattığınız tüm hisse senetlerinden aracı kurumlar komisyon alır. Alınan komisyon oranı genelde binde 1 civarıdır. Yani 100 bin liralık hisse senedini almak için aracı kuruma 100 TL, komisyon ödersiniz, aynı zamanda yine satış esnasında da 100 TL komisyon ödersiniz.

Borsa’da Yatırım Yapmak Karlı Mı?

Borsadan para kazanmak için, düzenli olarak karını artıran ve büyüme gösteren şirketlere yatırım yapmak gerekir.  Örneğin 2015 yılında 100 milyon TL piyasa değerine sahip ve yılda 10 milyon TL kar açıklamış bir şirket, 2020 yılında 30 milyon TL kar edip yine 100 milyon TL piyasa değerine sahip olabilir. Bu şirket karını sürekli artırmış ama piyasa değeri yükselmemiş yani şirketin hisselerine talep olmamış. Bu durumda bu şirkete siz yatırım yaparsanız mutlaka karlı çıkarsınız. Çünkü yatırdığınız her 100 TL, şirkete senede 30 TL kar ettiriyor ve bu kardan siz de payınızı alıyorsunuz.

Hangi Şirketlere Yatırım Yapmalı?

Bir şirkete yatırım yapacaksanız, borsadan para kazanmak için mutlaka o şirketi iyi analiz etmelisiniz ve aşağıdaki temel kurallara dikkat etmelisiniz.

 1. Yıllık ciro: Bu bir şirkete yatırım yapılıp yapılmayışı konusunda çok veri verir. Yıllık cirosu sürekli büyüyen şirketlere yatırım yapılabilir. Yıllık cirosu ve karlılık oranı, hisse senedi değerinden daha fazla büyümüşse mutlaka yatırım yapılabilir denebilir.
 • Kar: Şirketin karı, şirketi daha fazla büyütebilmek için bir sermaye aracı olarak kullanılır. Eğer şirket karını sürekli artırmıyorsa veya düşüyorsa, bu yatırım yapmak için uygun olmayan bir şirket olabilir.
 • Temettü: Temettü, şirketin karından yatırımcının pay alması demektir. Her şirket temettü dağıtmaz, fakat bir miktar temettü dağıtan şirketler varsa mutlaka yatırım yapılmalıdır. Fakat fazla temettü de iyi değildir, bu şirketin yatırım yapmadığını gösterir.  Her 100 lira net kara karşılık 100-200 TL temettü dağıtan şirketler yatırım yapılabilir seviyededir.

Borsa ile alakalı okumanızı tavsiye ettiğimiz diğer yazılarımız;

YORUMLAR YAZ