• YARIM ALTIN
  8.159,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2244
  % 0,13
 • € EURO
  35,0187
  % 0,06
 • £ POUND
  40,9668
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  4,4542
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3554
  % -0,03
 • BITCOIN/TL
  2296030,243
  % 6,26
 • BIST 100
  %

Borsa Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Borsa Nedir?

Menkul Kıymet, Ticaret borsaları, Altın borsaları gibi birçok borsa çeşidi bulunmaktadır. Bizim ifade edeceğimiz borsa menkul kıymet borsası olacaktır.

Menkul kıymet borsaları, Borsa İstanbul da işlem gören hisse senetlerinin alıcı, satıcı ve aracı üçgeninde el değiştirmesi neticesinde oluşan piyasadır. Menkul kıymet borsasında firmaların hisse senetlerinin bir kısmını halka arz edilerek alım satımına izin verilmesiyle oluşmaktadır. Yani kısaca borsa, firma hisselerinin belirli fiyatta alıcı ve satıcı bulunması ile oluşan piyasadır diyebiliriz.

Hisse Senedi Nedir?

Sermaye şirketlerine ortak olmaya yarayan, alınan adet sayısı arttıkça firmada oluşan hakimiyeti artıran kıymetli senettir.

Borsada Hisse Senetlerinin Fiyatlar Nasıl Belirlenir?

Firmaların halka arz edilmek üzere sattığı hisse senetleri fiyatlarında yıllık, aylık, günlük hatta saniyelik değişimler meydana gelebilmektedir. Peki bu nasıl olmaktadır? Öncelikle ifade edilmelidir ki borsa piyasası tamamen serbest piyasa ekonomisi ile oluşmaktadır. Daha açıklayıcı ifadeyle, borsada fiyatlar hisse senedi adedi, hisse senedi talebi firma hakkında gelecekte beklentiler ile çevresel faktörlere bağlı olarak belirlenmektedir. Bu kural hisse senedi piyasası dahil her serbest ekonomide geçerli olacaktır.

Fiyat ilişkisi ise, arz talep yanı sıra aracı kurumlar vasıtayı ile oluşmaktadır. Borsada işlem yapmak, aracılar vasıtası ile mümkün olmaktadır. Aracı kurumlara belli komisyonlar ödenmesi ile birlikte talimat verilen kağıtları alacak ve satacaktır. Piyasada oluşan arz talep dengesi de bu şekildedir.

Arz, talep dengesinin optimum şekilde sağlandığı noktada hisse senedinin gerçek değeri oluşacaktır. Örneğin, borsada işlem gören bir ünlü havayolu firmalarının fiyatlarında virüs nedeniyle ciddi düşüş oluşması durumunu kademeli bir şekilde anlatalım. İlk etapta havayolu firması denge fiyatı virüsten önce adet fiyatının 100 TL olduğunu varsayalım. Virüs haberi çıkması ile birlikte havayolu ile ulaşımının kısıtlanacağını duyan hisse sahipleri aniden hisselerini satmış ve hisse senedi adet fiyatı 30 TL ye gerilemiştir. Çevresel etkiler sonucu firma hisselerinin ciddi kayıplara uğraması ile bu şekilde düşen hisseler elbet ilerleyen zamanlarda yükseliş trendine girecektir. Hisse fiyatını düşüren etken olan virüs, hisse senedine rağbeti azalttığı gibi, virüsün ilacı veya aşısı bulunduğunda tekrar eski seviyesine geleceği tahmin edilmektedir.

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Öncelikle her borsada işlem gören her firmanın hisse senetleri alınmamalıdır. Doğru bir araştırma neticesinde sağlam kökenli, beklentileri olumlu olan firmalar tercih edilmelidir. Aynı zamanda virüs etkisinin kalkması durumunda hızla yükselebilecek firmalar tercih edilmelidir.

Aldığımız hisse senedi fiyatının aniden düşmesi durumunda, “zarar ederek” hisse senetleri elimizden çıkartacağımıza, beklemek tercih edilirse, zararımız ya kaybolur, ya da en aza inmiş olacaktır.

Son olarak;

Borsa da yatırım yaparken güvendiğimiz firmalara yatırım yapılmalıdır. Ve bu kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

YORUMLAR YAZ