• YARIM ALTIN
  8.092,00
  % -0,30
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9723
  % 0,22
 • € EURO
  35,3233
  % -0,15
 • £ POUND
  41,8109
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  4,5379
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3757
  % 0,42
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Borsaya Nasıl Girilir? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Türkiye’de büyük şirketlerin ortağı olmak istiyor musunuz? Eğer ki bu soruya cevabınız evet ise borsaya girme vaktiniz gelmiştir. Peki, borsaya nasıl girilir? borsa da nelere dikkat edilmelidir? merak edilen tüm detaylar yazımızda…

Borsaya Nasıl Girilir? Borsayı Tanımak

Borsaya nasıl girilir? diye merak edilen kişiler ilk öncelikle borsayı iyice araştırmalı ve tanımalıdır. Borsa hakkındaki her şeyi araştırmalı ve iyi bir şekilde öğrenmelisiniz. Borsanın nasıl işlediğini, risklerinin neler olduğunu, nasıl yatırım yapılması gerektiği ve benzeri şeyler öğrendikten sonra yatırım hesabı açmalısınız. Borsayı tanımak istiyorsanız internet bağlantınızın olması yeterli.

Borsa Deneyimi Kazanmak

Başarılı ve para kazanan bir borsacı olmayı hedefliyorsanız, borsada nasıl işlem yapıldığını iyi bir şekilde öğrenmeli ve tecrübe kazanmanız gerekmektedir. Yapacağınız alım – satım işlemlerini nasıl, hangi noktalarda yapmanız gerektiğini çok iyi bilmeniz gerekmekte. Ne kadar para yatırıp ne kadar kazanabileceğinizi yatırımdan önce az çok kestirebilmelisiniz. Bunların yanı sıra, piyasayı iyi takip etmeli, yorumcusu ve analisti olmalısınız. Borsa deneyimi kazanmak için demo hesaplar bulunmaktadır. Bunlardan faydalanarak deneyim kazanabilirsiniz.

Aracı Kurum Seçmek

Borsada gerekli işlemleri gerçekleştirebilmek için aracı kuruma ihtiyacınız vardır. Bu aracı kurumlar, banka veya özel kurumlar olabilir. Burada önemli olan mevzu yasal bir şekilde aracılık faaliyeti yetkilerinin  olması. Yasal ve güvenli bir şekilde aracılık yapan şirketleri Borsa İstanbul veya SPK’nın sitesinden görebilirsiniz. Kesinlikle yasal olmayan aracı kurumlarla çalışmayın aksi takdirde yatırımınız kül olabilir. Aracı kurumlar, alım – satım için vermiş olduğunuz emirlerin borsaya iletilmesinde etkin rol oynamaktadır.

Borsaya Ne Kadar Para Yatıracağına Karar Vermek

“Borsaya ne kadar parayla girilir? Borsaya başlamak için ne kadar para gerekli?”  gibi soruları sürekli kendinize soracaksınız. Bu soruyu bir uzmana soracağınız zaman size, ne kadar para ile girdiğinizin bir önemi olmadığını söyleyecektir. Asıl önemli olan sizin borsaya neden girdiğiniz. Borsaya giriş amacınızı iyi bir şekilde bilmeli ve ne kadar para yatıracağınızı iyi bilmelisiniz.

Borsada Neye Yatırım Yapılacağını Belirlemek

Borsada en önemli konulardan birisi ise nasıl bir yatırım yapacağınıza karar vermektir. Ayrıca paranızı tek bir yatırım aracına yatırmamalısınız. Bu sebepten ötürü bir portföy oluşturmalısınız. Oluşturacağınız bu portföy içinde hangi yatırım araçlarını bulunduracağınıza karar vermelisiniz.

YORUMLAR YAZ