• YARIM ALTIN
  8.091,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9602
  % 0,19
 • € EURO
  35,3113
  % -0,18
 • £ POUND
  41,8577
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  4,5379
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3763
  % 0,59
 • BITCOIN/TL
  2044083,504
  % 1,42
 • BIST 100
  %

Borsada Para Kaybetmemek İçin Ne Yapılmalı?

Borsa da bildiğiniz üzere para da kazanabilirsiniz, zararda edebilirsiniz. Bu rehberimiz de ise borsada para kaybetmemek için napılmalı?, borsa da zarar nasıl kapatılır?, borsada para kaybedenler napmalı? sorularına yanıt vereceğiz.

Borsada Para Kaybetmemek İçin Bilgi ve Deneyim Seviyenizi Artırmalısınız

Borsada zarar etmemek için yapmanız gereken en önemli şey, bilginizi ve deneyiminizi en üst seviyeye taşımaktır. Bunun en iyi yolu ise aracı şirketlerin sunmuş olduğu eğitimlere katılım sağlamaktır. Bunun yanı sıra internetten araştırmalar yaparak da bilgi ve deneyiminizi arttırabilirsiniz.

Demo Hesapları Kullanmalısınız

Borsada deneyim kazanmanın en iyi yöntemlerinden birisi ise demo veya diğer bir ismiyle sanal hesapları kullanmaktır. Piyasaya gerçek anlamıyla girmeden önce aracı kurumun sunmuş olduğu demo hesap özelliğini kullanın. Demo hesapta sanal bir para ile borsa oynar gibi tüm işlemleri yapabilir ve böylelikle deneyim kazanabilirsiniz.

Borsa da Para Kaybedenler Yatırım Araçlarını Tanımalı

Borsa, yalnızca hisse senetlerinden meydana gelen piyasa değildir. Burada işlem gören bir birinden farklı enstrümanlar bulunmaktadır. Bunlardan hangisini seçeceğine yatırımcı karar verir. Tüm araçları iyi tanımalısınız ve risklerini iyi bilmelisiniz. Bildiğiniz bir yatırım aracına yatırım yapmak sizi her zaman bir adım önde tutacaktır. Borsada para kaybedenler arasına girmek istemiyorsanız, sizde yatırım araçlarını iyi tanımalısınız.

Uzun Vadeli Yatırım Yapmak

Borsada para kaybetmemek için sabırsız olmamalı ve uzun vadeli yatırımlar yapmalısınız. Borsa da tecrübe kazandıkça uzun vadeli yatırımların daha iyi olduğunu gözleriniz ile göreceksiniz. Çünkü kısa vadeli işlemler içerisinde bir çok riski barındırır.

Duygulara Yenik Düşmemek

Sabırsız olmamalı ve hedeflerinize odaklanmalısınız.  Nasıl bir yol ve strateji izleyeceğinize neden – sonuç ilişkisi içerisinde ele alarak kararları vermelisiniz. Borsada zarar nasıl kapatılır diye soruyorsanız kendinize üsteki maddelere dikkat etmeli, yatırımlarınızı bilinçli bir şekilde yürütecek seviyeye gelmelisiniz.

Sürekli Piyasaları İzlemek

Özellikle boş olduğunuz zamanlarda hatta fırsat bulduğunuz her dakika piyasayı izlemeli ve kontrol etmelisiniz. Bu sayede olumlu sinyalleri görebilir veya olumsuzları da görebilirsiniz. Buna göre anlık kararlar alabilir ve zararınızı aza indirebilir veya kar edersiniz.

YORUMLAR YAZ