• YARIM ALTIN
  8.506,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5038
  % 0,08
 • € EURO
  34,7826
  % -0,12
 • £ POUND
  40,2943
  % -1,04
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2101664,670
  % 0,55
 • BIST 100
  9.693,46
  % 1,77

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Yaparak Para Kazanmak

İnternetten para kazanmak sanal platformların ülkemizde yaygınlaşması ile iyice popülerleşti. Özellikle 2000’li yılların başından itibaren web uzmanlarının başını çektiği grup siteler ve çeşitli reklamlar aracılığıyla kayda değer meblağlar kazanmıştı. Günümüzdeyse neredeyse herkesin elinde birer telefon bulunduğundan reklam ve satış olanakları geçmişe nazaran çok arttı. Haliyle birçok alışveriş firması, reklam ajansı buralarda boy göstermeye başlayınca online olarak getiri sağlamak isteyenlere yönelik seçeneklerin sayısı yükseldi. Çünkü ticari oluşumlar devamlı kar etmeye odaklandıklarından olabildiğince çok sayıda müşteriyi barındırmak isterler. Hal böyle olunca işbirliği gittiklerinde kendilerine katkıda bulunacak kişilere kardan pay vermekten çekinmezler. Aslında temel mantığı bu şekilde ilerleyen satış ortaklığı başta internet fenomenleri olmak üzere fazlaca bireyin işine geliyor. Affiliate marketing şeklinden de lanse edilen satış ortaklığı yaparak para kazanmak aracı platformlar vasıtasıyla tahmin edildiği kadar zor değil. Neticede direkt kurumların kendisiyle iletişime geçmeseniz bile ürünlerinden birisini satmaya aracı olduğunuzda önemli miktarlar hesabınıza yatırılır.

ilginizi çekebilecek yazılar;

Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır? Affiliate Marketing

Belirttiğimiz biçimde bir çalışma sürdürme talebindekilerin karşısında çeşitli yollar bulunmaktadır. Genellikle Instagram veya Twitter fenomenlerinin paylaştıkları linklerden para kazanıldığı düşünülse de işin aslı öyle olmuyor. Çünkü linkten siteye ulaşanlar eğer ki o an veya belli bir süre içerisinde alışveriş gerçekleştirmezlerse hiçbir şey kazanılamaz. Bu yüzden bağlantıların devamlı paylaşıldığı görülür ve takipçilerin bazıları da sitem eder. Eğer ki yüksek aboneli, takipçili bir profiliniz yoksa sosyal medyada pek aktif değilseniz affiliate marketingden bir şey kazanamayacağınız anlamına gelmiyor. Kimileri de oluşturdukları web sitelerinde ürün tanıtarak insanların ilgisi çekmeyi planlıyor. Google sıralamalarında ürün aramalarında yukarılarda çıkarsanız organik şekilde binlerce kişiye ulaşmanız mümkün. Devamında satış oranlarının yükseldiği ve düzenli bir pasif gelir oluştuğu söylenebilir.

Affiliate Marketing İle Para Kazanma Yolları (Satış Ortaklığı)

1. Aracı Platformlarla Çalışmak

Yeni başlayanlara ekseriyetle aracı platformlara üye olması önerilir. Çünkü aşağı yukarı herkesi bünyelerine kabul ettiklerinden kısa sürede işe başlamak söz konusudur. Pek tabii ki kabul aşamasında ince eleyip sık dokuyan yapılar da yok değil. Tavsiye edebileceğimiz yerlerden birisine başvurup şansınızı ve satış yeteneklerinizi test edebilirsiniz. Giriş bölümünden sonra hesabınıza ulaştığınızda ürün satabileceğiniz e-ticaret platformları ve ürünleri hakkında bilgiler bulunmaktadır. Satış yapılan sayfanın linkini veya banner reklamını kullanarak çevrenizde, sosyal medya profilinizde paylaşmanız mümkündür. Velev ki birisi sizin referanslı linkinize tıklayıp alım sağladıysa belirli oranlar üzerinden hesaplamalar tamamlandığında aracı platformdaki bakiyenize yansır. Yine belirli bir meblağa ulaştığınızda banka hesabınıza çekebilirsiniz.

Satış ortaklığı ile para kazanma yolları arasında aracı platformlara yönelecek kişilere; Gelir Ortakları, Reklamaction, Admitad, ClickMerkez, Medikalize,  firmaları önerilebilir. Web adreslerine ulaşıp detaylarını ve kar oranlarını kıyaslayarak hesabınıza uyan markayla yola çıkabilirsiniz.

2. Sitenizden Ürün Tanıtmak

Önemli sayılabilecek oranlarda internet kullanıcısını düzenli aralıklarla web sitenize çekebiliyorsanız affiliate marketing ile nasıl para kazanılır konusu sizin için uygun görülebilir. Neticede insanlar ilgi alanlarına ve ihtiyaç duydukları noktalara göre arama motorlarında araştırma yapar. Nihayetinde aradıklarını buldukları siteleri de direkt not edip devamlı takipte kalırlar. Çıkan yeni paylaşımları gözden kaçırmamak adına sürekli girerlerken eğer böyle bir siteniz varsa, anlaştığınız firmanın ürününü tanıtarak kazanç elde edebilirsiniz. Kurumlarla birebir iletişime geçmeniz bir önceki maddede bahsettiğimiz yöntemden daha kazançlıdır. Çünkü aracıya komisyon ödenmesi gerekmediğinden satış oranına bağlı biçimde miktarlar yukarılarda olur. Elbette yeni filizlenen site sahipleri iki seçeneği bir arada kullanabilir.

3. Influencer Marketing

Buradaki yöntemse biraz daha üst seviyedir. 2010’ların ortasından itibaren bazı kişiler internet dünyasına ön plana çıktı. Günümüze dek milyonları bulan takipçileriyle adeta geleneksel şekilde ünlü olan şarkıcılara, artistlere meydan okurlarken gelirleri de adeta dudak uçuklatıyor. Bu gelirlerin bir bölümünü de influencer marketing denen etkileyici pazarlama kapsamaktadır. Kendilerini takip eden kesim belirli özelliklerinden dolayı takipte kaldıklarından satış imkanları diğer bireylere göre fazladır. Örneğin makyaj veya giyim üzerine paylaşımlarla öne çıkmış bir internet fenomeni tarafından tavsiye edilen ürünler çokça ilgi görür. Organik reklam formatıyla yayınlara, paylaşımlara katılmasıyla gözle görülür biçimde satışlar yükselir.

Satış ortaklığı influencer mantığıyla sürdürmek için tahmin edileceği gibi oldukça popüler bir profile sahip olmanız gerekir. Örneğin Trendyol bahsettiğimiz minvaldeki profillerle önemli anlaşmalara imza atmıştır ve sosyal medyada çokça göze çarpmaktadır.