• YARIM ALTIN
  8.152,00
  % -0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2144
  % 0,10
 • € EURO
  35,0335
  % 0,11
 • £ POUND
  41,0047
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  4,4529
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3567
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  2287269,344
  % 6,40
 • BIST 100
  %

Çalışmayanlar Kredi Kartı Alabilir Mi?

Bankacılık işlemleri geçmişe nazaran daha fazla hayatımızda yer bulurken anlık nakit sıkıntılarımızı ve alışverişlerimizi kredi kartı sayesinde halledebiliyoruz. Finans kuruluşlarının kredili ürünleri arasında en fazla rağbet gören bu kartların düzenli ve disiplinli kullanılması halinde uzun vadede birçok kazancı olur. Nakit para olmadan ödemeleri yapmanın yanında eğer ki doğru şekilde harcanıp borçların zamanında tamamlanırsa kişinin kredi sicilinde ve kredi notunda yükselme gözlenir. Nihayetinde bankalar müşterilerinin gerçekleştirdikleri işlemleri, hareketleri Kredi Kayıt Bürosu’na göndermektedir. Burada kaydı tutulan verileriniz incelenip değerlendirilir ve şahsınıza puan verilir. İşte gelecekteki kredi başvurularınızda en çok da bu nota önem verilir ve istediğiniz sonuca ulaşıp ulaşamayacağınızı belli eder. Dolayısıyla pek çok kazanımı beraberinde sağlayan kredi kartı, özellikle maaşlarını ay sonunda alanlar için vazgeçilmez diyebiliriz. Yine çalışmayan kişiler de kredi kartı alabilir mi yönünde çokça soru duymaktayız. Elbette sigortası olmayanlar da kredi kartı alabilir ancak belli seviyedeki sınırların içerisinde kalmak şartıyla.

Çalışmayanlar veya Sigortasız Çalışanlar Kredi Kartı Alabilir Mi?

Bankalar müşteri sayısını arttırmak adına devamlı kampanyalar düzenleyip çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. İnsanlar tarafından ilgiyle karşılanan kampanyaların arasında da kredi kartları geliyor. Halihazırda bir işte düzenli çalışanlar daha işe yeni başlarken bile karta ulaşabilirken sigortası olmayanlar biraz ortada kalıyor. Genel anlamda yanıtlayacak olursak; evet, ilgili mevzuat çerçevesinde bakıldığında banka tarafından onaylanırsa sigortasız çalışanlar veya çalışmayanlar da kredi kartı alabilirler.

İfade ettiğimiz üzere maaşa sahip olanların aksine geliri olmayanların alacağı kredi kartında bazı sınırlamalara gidilme konusunda karar kılınmıştır. Öğrenci, ev hanımı ve benzeri statüdeki kişilerin başvurması halinde, resmi kayıtlı gelirleri bulunmadığından mevzuat gereğince maksimum 1000 Türk Lirası değerinde kredi kartı limiti ayarlanabilir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kurumların tüm kredili ürünlerine bakıldığında dikkat edilen hususların başında kredi notu ve gelir düzeyi gelmektedir. Geri ödeme imkanınıza göre size sunulacak hizmetin miktarı değişir. Böylelikle borçlarınızı karşılarken hem geçim sıkıntısı yaşamazsınız hem de bankalar kar marjlarını arttırarak varlıklarını sürdürebilir. Böylelikle gelir seviyeniz ve önceki kredi kartı kullanım durumlarınız göz önünde bulundurularak limitiniz belirlenir.

Mevzuata göre çalışmayanlar için kredi katı limiti 1000 TL olduğunu belirtmiştik. Gelgelelim çalışanların kredi kartı limiti nasıl belirlenir konusunda kafa karışıklığı mevcut. Bahsedilen değer Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde düzenlenmektedir. Buna göre;

Eğer ilk kez başvuru gerçekleştirecekseniz ilk yıl için toplam limitiniz, kanıtladığınız resmi kayıtlı gelirinizin en fazla 2 katı olabilmektedir. İkinci yıl itibariyle belirtilen gelirin en fazla 4 katı olabilmektedir. Örnek üzerinden anlatırsak, 3000 Türk Lirası gelirinde bir işte çalışıyorsanız: ilk yıl 6000 TL, ikinci yıl ve sonrasında 12000 TL limitiniz olabilir.

İşten Çıkınca Kredi Kartı Limiti Düşer Mi?

Bulunduğumuz dönemlerdeki ekonomik sıkıntılar düşünülünce sıradan vatandaştan tutunda büyük ölçekli şirketlerin bütçeleri bile sarsılıyor. Haliyle herkes kemer sıkma politikasını güderek ellerinden gelen tasarrufu yapıyor. İnsan kaynakları üzerinden küçülmeye giden işletmeler de özellikle pandemi nedeniyle birçok kişiyi işten çıkarma durumunda kalıyor. Ücretsiz izin, kısa süreli çalışma ödeneği gibi çokça kavramı iyiden iyiye öğrendiğimiz şu dönemlerde işsiz kaldıysanız ve kredi kartınızın limiti hakkında endişeye düşmüş olabilirsiniz.

İşten ayrılınca kredi kartı limiti düşmez. Genel anlamda ekstrelerinizdeki son ödeme tarihlerine dikkat ediyorsanız, ödemelerde olumsuzlu yaşamıyorsanız direkt banka üzerinden sizin lehinize hiçbir negatif işlem gerçekleştirilmez. Sadece kendiniz talimat vermeniz durumunda limitinizi aşağıya çekebilirsiniz. Ayrıca işten çıktıysanız harcamalarınızı öncekinden daha dikkatli biçimde yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü borcunuzu ödeyemediğiniz taktirde kredi notunuz aşağıya doğru ilerler.

Yine akıllara takılan sorulardan birisi kredi kartı almak için kaç ay SGK’lı olmak gerekir? Söylediğimiz biçimde işe girdiğinizde beraber çalışılan banka genelde müşterilerine banka kartının yanında kredi kartını gönderir. Sistemden resmi gelir sahibi olduğuna dair bilgi geçildiğinden otomatik hazırlanır. Diyelim ki size karşı böyle bir prosedür uygulanmadıysa olumlu sonuç alıp gereksiz zaman kaybetmek istemiyorsanız, SGK’nızın yansıyacağı tarihe dikkat etmeniz lazım. İşe başlamanın ardından ödemelerin SGK’ya yansıtması da aşağı yukarı 45 gün sürmektedir. Aceleniz varsa ve bir an önce almak istiyorsanız yine maaş bordrosu beraberinde de başvuru sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ