• YARIM ALTIN
  8.135,00
  % -0,61
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2170
  % 0,11
 • € EURO
  35,0334
  % 0,10
 • £ POUND
  41,0001
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,4515
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3568
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  2294628,187
  % 7,58
 • BIST 100
  %

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler! – 2020

Altın, zaman içinde değerinin düşmemesi, deforme olmaması gibi nedenlerden dolayı günümüze kadar hep revaçta olan yatırım araçlarından birisi olmayı başarmıştır. Devletlerin zenginliği bile altın ile ifade edilmektedir. Yani altın günümüzde aslında hayatın her alanında önem arz eden madenlerden bir tanesi. İşte, altın alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sahte Altına Dikkat Edilmeli

Altın hakkında bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Altın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bana göre en önemli madde sahte altındır. Gerçeğine oldukça yakın olan ve ayırt etme konusunda çok zorlayacağınız sahte altın aldığınız zaman çok büyük zararlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için güvenilir kuruluş ve kurumlardan altın alımı yapmanız gerekmekte. Sektörde ismi olan kurumlar ve kuruluşlar altın testleri yaptığı için bu tarz sorunlarla karşı karşıya kalmanız oldukça zor bir olasılıktır.

Altın alışverişi yapmadan önce gram fiyatı hakkında bilgili olmalısınız. Bunun haricinde, altın takıda altının değeri ile uygulanan işçilik arasında  belirli bir orantı olduğu unutulmamalıdır.  Yani, kendi değerinin üzerinde işçilik değeri isteyen modelleri tercih etmemelisiniz. Yüksek işçilik olan modelleri geri bozdurduğunuz zaman zarar edildiğini unutmamalısınız.

Altın alırken dikkat edilmesi gerekenler maddeler arasında ürünün patent, ayar ve marka bilgisine özen göstermekte var. Altının 8 ayar, 14 ayar, 18 ayar, 22 ayar, 24 ayar gibi çeşitleri bulunmakta. Buradan ayarların ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Günümüzde genel olarak 22 ayar altın fazla tercih edilmektedir. Altının ayarı yükseldikçe içindeki saf altın oranı arttığı için, değeri de artış göstermektedir.

Altın İle Yatırımda Bulunmak

Altın sadece takı eşyası olarak değil yatırım aracı olarak da tercih edilmektedir. Gelirlerinden para arttıran kişiler alım gücüne göre çeyrek altın ve benzeri altın türlerine yatırım yaparlar. Bu paranın değer kaybetmesinin önüne geçmektir. Ülkemizde her zaman büyük bir değere sahip olan altın, güvenilir bir yatırım aracı olarak görülür ve bu şekilde görülmeye devam edilecektir.

Günümüzde bankalar özel olarak altın hesabı açmaktadır. Böylece hesaplarda bulunan değer altın cinsinden ifade edilir. Genel olarak gram altının biriktirildiği bu hesaplar sayenizde paranızın değer kaybetmesinin önüne geçilir. Altına yatırım yapacaksanız altın hesabı açmanızı öneririz. Birçok yatırım uzmanı da altın hesabı kullanmanın önemli olduğunu belirtmektedir.

YORUMLAR YAZ