• YARIM ALTIN
  8.149,00
  % -0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2272
  % 0,14
 • € EURO
  35,0385
  % 0,12
 • £ POUND
  40,9957
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,4529
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3568
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  2292583,435
  % 6,77
 • BIST 100
  %

Altın Hesabı Nedir, Altın Hesabı Ne İşe Yarar?

Altın yıllardan beri en iyi yatırım araçlarından birisidir. Son zamanlarda altın fiyatlarının çok fazla yükselmesiyle beraber, bir çok kişi altın hesabı hakkında araştırmalar yapmaya başladı. Bu yazımızda ise bir çok kişinin merak ettiği altın hesabı nedir, altın hesabı ne işe yarar?, vadesiz altın hesabı nedir? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı, bankaların yatırımcıların altın yatırımlarını veya birikimlerini, hem fiziki olarak hem de altın birikimi oluşturmaları amacıyla açılan hesap çeşididir. Geleneksel , kişisel yatırımcıların yanı sıra küresel piyasalarında gözde yatırım modellerinden birisi de altın hesabıdır.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalar genel olarak o ildeki tüm şubelerinde her mesai saati içerisinde altın eksperleri  bulundurmamaktalar. Genel olarak  altın eksperleri bankanın belirlemiş olduğu gün, saat ve yerlerde altın hesabı açmak isteyen yatırımcıların altınlarına bakarak ona göre bir değer belirliyorlar. Yatırım yapan kişinin Bilezik, kolye, yüzük, cumhuriyet, çeyrek vs çeşitlerdeki altınlarının değerini belirleyerek o değerde altın hesabı oluşturuyorlar. Altın hesabı özelliğini sunan bankalar  açtıkları altın hesabı için ayrıca faiz imkanı da sunmakta.

Altın Hesabı Ne İşe Yarar?

Altın hesabı yatırımcının altınlarının yıpranmadan, herhangi bir zarar görmeden ve güvenilir bir yerde saklanmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra altın hesabı bulunan yatırımcı, bu hesaba özel olarak verilen faizden de faydalanır ve birikimini arttırabilir. Kısaca altınlarımızı değerlendirmek ve güvenilir bir yerde değerinin kaybetmeden tutmamıza yardımcı olur.

Altın Hesabı Çeşitleri

altın hesabı ne işe yarar, altın hesabı nasıl açılır gibi sorulara yanıt verdik. Şimdi bir diğer sorumuz olan altın hesabı çeşitleri nelerdir? sorusunun cevabına gelelim…

İki farklı altın hesabı çeşidi bulunmaktadır;

Vadesiz Altın Hesabı: Vadesiz altın hesabı, bir vade beyanı olmadan birikim yapmak ve gram bazında altın al sat işlemleri gerçekleştirmek amacıyla açılan hesap çeşididir. Hesap açılışında ve yapılacak alım-satım fiziki bir şekilde altın teslimi olmaz.

Vadeli Altın Hesabı: Vadeli altın hesabı, aynı vadeli TL ya da döviz hesaplarına oldukça benzerlik göstermektedir. Bu hesap türünde seçtiğiniz vade süresi boyunca, altınlarınızdan belli faiz oranı üzerinden para kazanabilirsiniz. Vadeli altın hesabının diğer vadeli mevduat hesaplarından en büyük farklarından bir tanesi, hem piyasalardaki altın fiyatı artışı hem de belirlenen faize göre kazanç sağlatmasıdır. Umarız altın hesabı nedir, vadeli altın hesabı nedir gibi sorularınıza yanıt verebilmişsizdir.

YORUMLAR YAZ