• YARIM ALTIN
  8.083,00
  % -0,35
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9429
  % 0,13
 • € EURO
  35,3251
  % -0,15
 • £ POUND
  41,8295
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  4,5408
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3734
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2035728,252
  % 1,78
 • BIST 100
  %

Yatırım İçin Hangi Ayar Altın Alınmalı?

Piyasalardaki ciddi değişimler ve ani hareketlenmeler yatırımcıların belli bir bölümünü geleneksel araçlara yönlendiriyor. Ülkemiz özelinde konuşacak olursak geçmişten bugüne en çok rağbet gören yatırım türü altın olmuştur. Nihayetinde özel günlerde hediye edilmesinden tutun da yastık altı saklama geleneğine kadar toplumumuzda önemli yer edinmiştir. Dolayısıyla ekonomiyle çok içli dışlı olmayanların dahi parasını değerlendirmek adına başvurduğu yol ekseriyetle altın almak. Vatandaşların başta uzun vadeler sonunda kazanç sağlayacağını bilmesi gerekiyor. Böylece günaşırı getiriden ziyade yıllar sonunda elinizden çıkardığınızda toplu bir nakite kavuşursunuz. Elbette doğru altını almışsanız neticesinde de daha fazla paranın sahibi olursunuz. Bu noktada insanların kafası hangi altını almalıyım ya da yatırım için hangi ayar altın alınmalı yönünde karışıyor. Eğer ki sektördeki ayarlara göre değişen fiyatlandırmaları bilmiyorsanız, zarar etmeseniz bile kardan zarar etmeniz olası. Bulunduğumuz dönem içerisinde yabancı para birimleriyle yarışan kıymetli madenin detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hangi Ayar Altın Daha Karlıdır?

Yatırım araçları risk ve kar oranlarına göre ayrılmaktadır. Yine bu araçların da kendi içerisinde belli değerlere göre ayrılması söz konusudur. Konu aldığımız altının ayar ve ağırlığına karşılığında farklı etiket fiyatları mevcuttur. Hangi ayar altın yatırım için uygundur dendiğinde verilecek cevap ayarının yanında gramajıyla da değişmektedir. Çeşitlerini şu şekilde ifade edebiliriz:

1. 24 Ayar

Ölçü birimi bakımından saf altın şeklinde lanse edilen tür 24 ayardır. Özellikle bankacılık sistemleri üzerinden alım satımı yapılmaktadır. Fiziksel olarak yumuşak bir yapıya sahip olduğundan kuyumculuk ürünlerinde fazla karşılaşılmamaktadır ve aksesuar, takı modellemelerinde pek yer almamaktadır. 995/1000 saflıktadır, yine kuyumcularda da satışı gram altın biçiminde gerçekleştirilebilir. İşçilik maliyeti çok düşük olduğu için özellikle altın al sat yapmak isteyenler yönelmektedir.

2. 22 Ayar

İçerisinde yüzde 93 oranında altın madeni, kalan kısmında da gümüş veya bakır kullanılmaktadır. İki madenle destek sağlanarak güçlendirilirken kuyumcuda çokça görülen taşsız takı, bilezik yapımında tercih edilmektedir. Saflık oranı yüksek olduğundan satılınca az kayıp yaşanır.

3. 18 Ayar

Yüzde 75’lik altın oranı sayesinde diğer bir önemli çeşittir. Kalan 25’lik bölümünde farklı elementler kullanılır. Gözümüzün çarptığı, dikkat çekici altın tasarımlarında tercih edilir. Öncekilerine nazaran yüksek işçilin barındırması satarken değerini düşürmektedir.

4. 14 Ayar

Yaklaşık yüzde 53 oranında altın ihtiva etmektedir ve 18 ayara benzer biçimde takılarda bolca kullanılmaktadır. Dünya geneline bakıldığı zaman da takı tasarımcılarının yöneldiği görülmektedir. Alım satım fiyatlandırmaları arasında önemli farklar vardır.

5. 9 Ayar

Sıralamamızdaki en düşük altını barındırmaktadır ve yüzde 33’lük saflık oranı mevcut. Beklenildiği gibi alırken ve satarkenki farkı yine en yüksek altın türüdür. Yatırımcıların yönelmesi genellikle önerilmez.

Kıymetli maden türlerine yönelecek kişilerin gram fiyatı değişiklerinde ons altın ve Türk Lirası’nın dolar karşılığını göz önünde bulundurup hareket etmesi gerekir.

YORUMLAR YAZ