• YARIM ALTIN
  8.156,00
  % -0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2199
  % 0,12
 • € EURO
  35,0222
  % 0,08
 • £ POUND
  40,9905
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  4,4523
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  2286180,225
  % 5,91
 • BIST 100
  %

Kredi Borcu Devam Eden Araba Satılabilir Mi?

Çevremizdeki birçok kişi mal mülk sahibi olmak için bankaların kapısını çalıp kredi almak istiyor. Gelgelelim çeşitli uygunlukların ve şartların arandığı bu hizmetin ödemesi de en az alması kadar önemlidir. Düzenli bir işe sahipken krediyi hiç alamazken bugünlerde olduğu gibi ekonomik sallantılarda gelirinizi kaybederseniz bankaya olan borcunuzu ödemeyecek durumuna gelebilirsiniz. Buna benzer sıkıntıları yaşayan kişiler ilk olarak borçlarını erteleme veya kredi ödemesi yapılan aracı, evi bir an önce elinden çıkarmaya çalışır. Fakat kredi borcu devam eden araba satılabilir mi yönünde soru işaretleri akıllarda oluşmaya başlıyor. Bahsettiğimiz konuya verilecek yanıt ise evettir. Eğer ki arabayı alıcı taraf kredi çekme aşamasında istenen özelliklerdeyse veya nakit parayı direkt karşılayabiliyorsa rahatlıkla devredebilirsiniz.

Taşıt Kredi Ödemesi Yapılan Araba Nasıl Satılır?

Finans kuruluşlarının, bankaların sunduğu farklı farklı kredili ürünler mevcuttur. Hepsi kredinin kullanılacağı alana göre veya ihtiyaca göre limitlendirilmiştir. Özellikle araba alıp satmak niyetinde olanlar hemen taşıt kredisi seçeneğine yönlendiriliyor. Elbette araç, taşıt kredisiyle alındığından otomatik şekilde ipoteklenmektedir. Dolayısıyla sadece kredi borcu bitmeden arabayı satmak konusundan ziyade ekstra prosedürlerle de uğraşmanız lazım.

İfade ettiğimiz üzere direkt satışın mümkün olmadığı ipotekli aracın satışı için temelde borcun kapanması istenir. Bankanın kendisine bir teminat şeklinde gördüğü bu uygulamayı ancak krediyi ödediğinizde kaldırırsınız. Aşağıda belirteceğimiz üç yöntemden birisini tercih ederek aracınızı elinizden çıkarabilirsiniz.

1. Araç Sahibinin Borcu Ödemesi

Satıştan kazanılacak paranın belli bir bölümüyle kredinin kalan kısmı halledilir ve ipotek kaldırılır. Pek tabii ki araba rehinli olduğundan alıcı taraf durumu kabul etmelidir. Tüm işlemler noterde yapılırken taraflar arasında sözleşme imzalanır.

2. Alıcının Taşıt Kredisi Borcunu Üzerine Alması

Kredideki kalan miktarın ödenmesinin yanında belirlenmiş vadelerdeki borcun devri yapılarak da satış sağlanabilir. Eğer böyle bir tercihte bulunulacaksa bankayı bilgilendirmek çok önemlidir. Nihayetinde bankalar bu noktalarda neredeyse yepyeni bir kredi veriyormuşcasına hareket edip ödemeyi rahatlıkla alabilecekleri alıcılara devri gerçekleştirir. Devamında uygun görülürse ipotekli ve borç ödemesi yapılan arabanın satışı adına krediyi devredeceği kişiyle sözleşme oluşturur.

3. Arabayı Alacak Kişinin Borcu Tek Seferde Ödemesi

İpotekli ve rehinli aracın satışı halinde birçok risk mevcuttur. Tüm ödemeyi tek seferde yapmayı seçen alıcının güven bulabilmesi için noter huzurunda satıcıyla anlaşması ve imzaların atılması gerekir. Ödeme sağlandığı taktirde rehin niteliği kalkar ve alışveriş tamamlanır. Aynı zamanda bankaya verilen paranın dışında taşıtın kalan parasının satıcıya hangi yollarla verileceği de sözleşmede belirtilmelidir.

Detaylıca açıklayıp sıraladığımız yollardan size ve alıcıya uygun olanı seçerek arabanızı satabilirsiniz. Gerçekleşen bütün işlemlerin ardından problem yaşamamak isteniyorsa bankadan alınan rehin kaldırma yazısı gibi belgeler kayıt altında tutulmalıdır. Tescil ve noter aşamasından sonra devir sağlanır ve taraflar alışverişini bitirir.

Finanskati.com

YORUMLAR YAZ