• YARIM ALTIN
  8.153,00
  % -0,41
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2230
  % 0,13
 • € EURO
  35,0497
  % 0,14
 • £ POUND
  41,0166
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  4,4525
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  2287269,410
  % 6,40
 • BIST 100
  %

Kredi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Sıcak para akışının hiç olmadığı kadar önemli olduğu dönemleri yaşıyoruz. Son yıllardaki ülke para birimlerinin yaşadığı dengesizlikler sıradan bir vatandaşın bütçesinden tutun da şirketlerin büyük ölçekteki bütçelerine her keseye ciddi manada etkiler bırakıyor. Hal böyleyken ekonomik döngüyü devam ettirmek isteyen herkes kolay para bulabileceği kaynakların kapısını aşındırıyor. Eskiden eş dosttan borç almak mümkündü ancak şimdilerde aşağı yukarı herkes aynı sıkıntıları yaşayınca geriye sadece bankalar kalıyor. Paranın miktarına ve harcanacağı yere göre değişik kredili ürünler mevcutken istenen krediye kavuşmak oldukça zor. Zorluktan kasıt ise aranan şartlar, uygunluklar ve geri ödeyebilme imkanıdır. Bu yüzden kredi notu yüksek, bankacılık işlemlerinde disiplinli kişiler hemen kredi alırken bazılarımız ya negatif cevap alıyor ya da uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Kredi kaç günde çıkar sorusunun cevabı da bahsettiğimiz şekilde sizin taşıdığınız özelliklere, bankanın prosedürlerine ve alınan kredi türüne bağlıdır. Verilere göre hareket edilerek kredi başvurusu kaç günde sonuçlanır için detaylı açıklama yapılabilir.

Kredi Kaç Günde Çıkar?

Bankaların kredili ürünlerini genel başlıklarda sıralayacak olursak, konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi en çok ilgi görenler. Daha düşük limitlerde krediler de mevcut ancak limiti bakımından müşterileri pek tatmin etmemekte. Yüksek meblağlarda nakit alabildiğiniz yukarıdaki başlıklarda kredi kaç günde onaylanır cevabını şu şekilde verebiliriz:

 1. Konut kredisi en hızlı 3, ortalama 5, en yavaş 10 iş gününde sonuçlanır.
 2. Taşıt kredisi en hızlı 1 saat, ortalama 2, en yavaş 3 iş gününde sonuçlanır.
 3. İhtiyaç kredisi en hızlı 5 dakika, ortalama 1, en yavaş 2 iş gününde sonuçlanır.

1. Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

En yüksek fiyatların belirlendiği kredi türü konutlardır. Bu yüzden cevaplanma süresi en uzun olanı ve prosedürleri en fazla olanıdır. Toplamda 3 aşamalı süreçten geçersiniz ve uygunlukları sağladığınız taktirde kredi başvurusu onaylanır.

Öncelikle ön onay sürecini başarıyla tamamlamalısınız. Çoğu zaman hemen sonuç alınıyor fakat bazı bankaların işlemleri gereği 1 veya 2 iş günü beklemeniz gerekiyor. Bu aşamada kredinin kullanılacağı yer, geri ödemenin hangi kaynaktan nasıl yapılacağı, krediyi alacak kişinin bankacılık profili ve ödeme disiplini gözden geçirilir.

İkinci aşamaysa konut eksperinin gelerek inceleme yapması gerekiyor. Ön onay olumlu görülürse ekspertiz süreci başlayıp konut değerlemesi yapılır. Bankalar tarafından atanan eksperler sizinle iletişime geçerek randevu oluşturur ve randevu gününde gayrimenkulün tüm özellikleri incelenip kayıt altına alınır. Ön onayla birlikte eksperin raporunu hazırlaması ortalama 4 iş günü sürer.

Konut değerleme uzmanının hazırladığı rapor sonrasında 3. aşama başlar. Ekspertiz değerinin en fazla yüzde 80’ni miktarında kredi imkanı sunulmaktadır. Eğer ki pozitif sonuçlanırsa banka sözleşmeyi imzalamanız adına sizi şubeye çağırır. Devamında kredi verilirken ipoteğin başlatılacağına dair bilgi de verilir. Böylece konut kredisi kaç günde onaylanır tablosunda belirttiğimiz gün aralığında tarafınıza bilgilendirme sağlanır. Harçları ödediyseniz sonraki tapu işlemlerini de aynı gün halledilebilirsiniz.

2. Taşıt Kredisi Ne Zaman Onaylanır?

Alacağınız yeni taşıtın ücretini karşılayacak kredi için kredi alabilme gücünüz ve başvuruda bulunduğunuz kuruluşun işleyişi etkilidir. Dolayısıyla en fazla 2 veya 3 iş günü beklemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Süreci hızlandıracak faktörleri sıralarsak talep edilen belgeleri eksiksiz sunmanız ilk adımda çok önemlidir. Ardından gelir durumu, kredi notu, sıfır kilometre araçların proforma faturası ve geri ödeme tarihçesi benzeri kayıtlar diğer insanlardan daha az zaman kaybetmenizi sağlar.

Taşıt kredisi kaç günde çıkar derken ikinci el mi yoksa sıfır mı araç aldığınıza bakılır. Çünkü 2. el araç alırsanız kefil istenir ve 0 araç alırsanız rehin işlemine başvurulur. Dolayısıyla konuttakine benzer biçimde kefil ve rehinle bankalar kendileri adına ipotek gibi bir garanti koymuş olur. Aynı zamanda kurumlar riski minimuma indirmeyi amaçlayarak sizin hayat sigortasıyla kasko yaptırmanızı yasal şartlar arasına ekleyebilir. Böylece en hızlı hangi bankadan kredi alınır öncesinde bu detaylara göz gezdirmenizi öneririz.

3. İhtiyaç Kredisi Kaç İş Gününde Sonuçlanır?

Anlattığımız önceki iki kredi türüne göre ihtiyaç kredileri fazla sürmeden sonuçlanır ve saatler dahi sürmeden para hesabınız geçer. İşlemlerin uzaması halindeyse 2 iş günü beklemeniz söz konusudur. Ayrıca kredi talep ettiğiniz bankanın kayıtlarında kimlik bilgileri, imza bilgileri gibi özlük detaylarınız yer alıyorsa ekstradan bekleyenlerden biri olmazsınız. Nihayetinde finans kuruluşları aktif müşterilerine, hizmetlerinden faydalananlara daima kolaylıklar imkanı tanır. İhtiyaç kredisi hemen çıkar mı sorusunun cevabı maaş aldığınız veya devamlı kullandığınız bankalara kredi başvurusu yaparsanız evettir.

FinansKati.com

YORUMLAR YAZ