• YARIM ALTIN
  8.137,00
  % -0,59
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2348
  % 0,17
 • € EURO
  35,0579
  % 0,17
 • £ POUND
  41,0205
  % 0,21
 • ¥ YUAN
  4,4547
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3570
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  2287611,379
  % 6,46
 • BIST 100
  %

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse Senedini bir çoğumuz duymuşuzdur. Bizde siz değerli okuyucularımız için bu yazımızda hisse senedi nasıl alınır? hisse senedi yatırımlarının amacı nedir? gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Hisse Senedi Yatırımlarının Amacı Nedir?

Hisse senedinin en öncelikli amaçlarından birisi kazanmak. Yatırım yapılacak olan hissenin değeri düşükken alıp, belirlenen vadenin sonuna gelindiği zaman yükselen fiyat satılıp kar edilmesi ile sağlanır. Hisse senedi alımı yaptıktan sonra, kişinin düşüş ve yükseliş zamanlarını iyi bilmesi ve iyi takip eden birisi olması kazancı daha çok arttırır.

Hisse Senedi Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Hisse senedi almadan önce dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmakta. Bu hususlardan en önemlisi borsayı çok iyi tanımak. Bu yüzden hisse senedi almadan önce borsanın ne olduğu, ne işe yaradığı ve ne gibi süreçleri yönettiğini araştırmalı ve bunları iyi bir şekilde öğrenmelisiniz.

Borsayı iyi bilmenin nedeni, birikimlerin daha iyi yönetilmesi ve kazancın olacağı  yatırımlara daha kolay bir şekilde karar verilmesi. Borsa hakkında bilgiler edindikten sonra, alım satım işlemleri için en doğru zamanı öğrenebilirsiniz.

Borsanın yanı sıra hisse senedi almadan önce dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi ise hisse senetlerinin durumu. Hisse senetlerinin o ülkede ne ifade ettiğini, süreçlerin nasıl işlediği gibi detayları bilmek önem arz etmekte. Peki, hisse senedi nasıl alınır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Hisse senedir nasıl alınır sorusuna maddeler halinde cevap vermek gerekirse;

 1. Aracı kurumunuza karar vermek
 2. Bir aracı kurum üzerinden yatırım hesabı açmak
 3. Açmış olduğunuz yatırım hesabına para yatırmak
 4. İlk hisse senedi alım emrini vermek
 5. İlk hisse senedi satış emrini vermek

Aracı kurumunuza karar vermek: Aracı kurumlar yatırımlarınızın her alanında size destek olmak ve resmi işlemlerini gerçekleştirmek üzere hizmet veren kuruluşlardır. Aracı kurum seçerken SPK’nın izin verdiği kurumları seçiniz. Aksi takdirde yatırımınızı kaybedebilirsiniz.

Aracı Kurum Üzerinden Yatırım Hesabı Açmak: Yatırım hesabı ile para yatırma ve çekme işlemleri oldukça kolay bir şekilde yönetilebiliyor. Seçtiğiniz bankanın veya kurumun tüm online ya da fiziksel kaynaklarından faydalanıp para yatırma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  Yatırım hesabınızın aktif  şekilde açılması için imzalı belgenizin teslim alınması gerekmekte.  çerçeve sözleşmesi ve risk bildirim fonu altında yer alan iki seçeneği de imzalamanız gerekmekte.

Açılan yatırım hesabına para yatırmak: Karar verdiğiniz hisse senedini alabilmek için komisyon ücreti kadar paranın hesabı içerisinde bulunması gerekmekte. Banka üzerinden hesap açtıysanız, direkt para transferi yöntemini kullanabilirsiniz.

Hisse Senedi Alım Emri Vermek: Yukarıdaki tüm adımları başarılı bir şekilde halletikten sonra ilk hisseleri alabilirsiniz. Hesabınızda bulunan para üzerinden aracı kuruma alım emirleri vererek, alım işlemini yapabilirsiniz. Serbest fiyatlı emir ya da limitli emir yöntemleri ile gerçekleştirebilirsiniz. Serbest fiyatlı emir doğrultusunda, hissenin borsadaki fiyatı her ne olursa olsun hesabınızdan komisyonun alınarak alım yapılması demektir.  Limitli emirde ise hisse senedi  belirlediğiniz fiyatı geçmemesi için emir verirsiniz.

Hisse Senedi Satış Emri Vermek: Almış olduğunuz ilk hisse senedinin değeri istediğiniz seviyeye geldiği takdirde sat emri vererek, kar edebilirsiniz. Umarız hisse senedi nasıl alınır? başlıklı yazımız sizler için faydalı olmuştur.

YORUMLAR YAZ