• YARIM ALTIN
  8.163,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2217
  % 0,13
 • € EURO
  35,0256
  % 0,09
 • £ POUND
  40,9882
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  4,4527
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % 0,29
 • BITCOIN/TL
  2286180,119
  % 5,91
 • BIST 100
  %

Elektrik Faturasını Azaltma Yolları

Elektrik bir çoğumuz için oldukça önemlidir. Günümüzde neredeyse her alet, cihaz elektrik ile çalışmaktadır. Durum böyle olunca faturalarımız kabarık gelebiliyor. Bizde bu yazımızda oldukça merak edilen elektrik faturasının az gelmesi için ne yapmalıyız, elektrik faturası nasıl az gelir, faturalarimizin daha az gelmesi için neler yapilir? gibi sorulara yanıt vereceğiz. İşte, elektrik faturasını azaltma yolları!

Elektrik Faturasını Azaltma Yolları

Enerji Tasarruflu Cihazları Almak: Bir elektronik alet veya beyaz eşya alacağınız zaman A, A+, A++, A+++ gibi işaretleri var mı bu özelliğe sahip mi kontrol edin. A, A+, A++, A+++ bunlar enerji tasarrufu yapan aletlere verilen tanımlamalıdır, + işareti ne kadar çok olursa o cihaz o kadar tasarruf eder. Evinizde eski beyaz eşya veya elektronik eşyalar bulunuyor ise yeni enerji tasarruflu olan cihazlarla değiştirmenizi öneririz.

Buzdolabının Yeri Güneş ve Isı Alan Bir Yerde Olmasın: Buzdolabınızı güneş alan bir yere veya radyatör, fırın gibi ısı kaynaklarının yanına kesinlikle koymayın. Buzdolabı dışarıdan güneş ışığı alınca veya ısı kaynağına yakın olunca içi ısınır ve soğutmak için daha çok enerji harcamaya başlar.

Çamaşır Makinesini Tam Doldurup Çalıştırmalıyız: Elektrik faturasının az gelmesi için ne yapmalıyız? sorusunun cevaplarından birisi ise çamaşır makinesini iyice doldurduktan sonra çalıştırmaktır. Çamaşırları bastırdığınızda tamburla arasında herhangi bir boşluk olmamalıdır. Çamaşırları biriktirip, makineyi doldurarak yıkamak şu şekilde bir tasarruf sağlar; daha çok makineyi çalıştırmanızın önüne geçer.

Bulaşıkları 50 Derece de Yıkayın: Elektrik faturası nasıl az gelir? sorusunun cevaplarından birisi ise bulaşık makinesini 50 derece de çalıştırmaktır. Bulaşıklarını 60 derece yerine 50 derece de yıkarsanız elektrikten %10 tasarruf edersiniz.

Çamaşırlarınız Nemli İken Ütüleyin: Çamaşırlarınızı nemli olarak ütüleyin. Bu sayede ütünüz daha az enerji harcar. Ayrıca ütü alacağınız zaman buhar ayarı ve buhar kapasitesi  yüksek olmasına önem gösterin.

Su Hazneli Elektrik Süpürgelerini Tercih Edin: Elektrik süpürgesi alırken su hazneli olanları tercih edin. Torba haneli olan varsa, mutlaka süpürmeden önce haznesini temizleyin. Yoksa elektrik süpürgesi daha çok enerji harcar az performans verir. Bu durumda boşu boşuna enerji gitmesi demektedir.

Bunun dışında evde prizlere takılı gereksiz şeyler varsa bunları çıkarın. Çamaşır makinesini ve benzeri aletleri akşamları çalıştırın. Sizlere elektrik faturasını azaltma yolları nelermiş anlattık. Umarım faydalı olur.

YORUMLAR YAZ