• YARIM ALTIN
  8.076,00
  % -0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9626
  % 0,18
 • € EURO
  35,3381
  % -0,11
 • £ POUND
  41,8004
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,5408
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,3767
  % 0,70
 • BITCOIN/TL
  2037555,114
  % 1,34
 • BIST 100
  %

Elektrik Faturası İçin Kaç TL Destek Veriliyor?

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışmalarını sürdürerek vatandaşlara birçok noktada hizmet ve yardım sunuyor. İhtiyaç sahibi bireyler başvurularını yapıp gerekli uygunlukları sağladıkları taktirde giyimden, gıdaya, fatura desteğine dek geniş yelpazedeki yardımlardan faydalanabiliyor. Özellikle Covid 19 adı verilen pandemi nedeniyle halihazırdaki geçim sıkıntısının üzerinde fazlası eklenince orta direk ve alt kesim ciddi bir darboğazdan geçiyor diyebiliriz. Sokağa çıkma yasaklarının, kısa çalışma ödeneği verilmesinin veya işten çıkarılmasının yaşanmasıyla birlikte belki de tek gelirlerinden de olan kişiler vakıfların kapısını çalarak destek bulma peşindeler. Fakat nasıl hareket edileceği bilemediği noktalarda ihtiyaç duyulan yardıma veya yardım türüne de ulaşmak kolay değil. Nihayetinde 80 milyonu aşkın bir ülkede yaşadığımız için yetkililerin hizmetlerini ulaştırabilmesi adına istenilen belgeleri vesaire sunmak lazım. Bu yüzden elektrik faturası desteği almak amacında olanlara yönelik bir içerik hazırladık. Böylece elektrik faturası desteği ne kadar veya nasıl başvurulur yönündeki sorularınıza cevap bulacaksınız.

Elektrik Faturası Desteği Ne Kadar?

Maliyetlerin artması neticesinde eklenen yeni vergiler yüzünden sadece faturaların dahi karşılanması belli düzeydeki vatandaşlar için kolay değil. Haliyle bir nebze olsun desteği olacağı düşünülerek Bakanlığın verdiği yardım alınabilir. Yöneticiler bazı durumlar haricinde nakit yardımdan ziyade genellikle direkt temel ihtiyaçları karşılama yoluna gitmekte. Örneğin çevrenizde çokça giyim yardımı veya gıda yardımından yararlanan insanlara denk gelmişsinizdir. Uygun biçimde temin edilip ücretsiz olarak dağıtıldığından ekonomik şekilde halledilebilmektedir. Yine elektrik desteği de para verilmesi yerine güncel fatura miktarının indirilmesi üzerine kurgulanmış. Her ay PTT’ye gidildiğinde faturanın destek bölümü düşürülüp kalan kısmının ödenmesi talep edilir. Elektrik faturası için kaç TL yardım veriliyor derseniz, evdeki kişi sayısına göre değişmektedir.

 • 1 veya 2 kişilik hanelerde aylık 75 kilowatt saat 40 TL.
 • 3 kişiden oluşan evlerde aylık 100 kilowatt saat 53 TL.
 • 4 kişilik hanelerdeki elektriklere aylık125 kilowatt saat 67 TL.
 • 5 ve üzerindeki kişinin yaşadığı evlere de 125 kilowatt saat 80 TL.

Ayrıca standart fiyatlandırmaların dışında kronik hastalığa yakalanmışlara farklı bir işlem uygulanmaktadır. Bu kimseler evlerinde tıbbi cihazlarla yaşamak zorunda kaldıklarından kesintisiz güç kaynağına ihtiyaç duyarlar ve burada 200 Türk Lirası gibi bir yardımda bulunulur.

Elektrik Faturası Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurmak isteyenlerin takip etmesi gereken sıralamaların dışında bazı belgeleri de hazır etmesi gerekir. Randevu ve başvurudan önce dilekçe, hanedeki bireylerin TC no yazılı kimlik fotokopileri ve en son gelen elektrik faturaları yanlarında olmalıdır. Eğer hepsi hazır ise elektrik yardımı başvurusu yapmak için öncelikle bağlı olduğunuz ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları‘ndan randevu almalısınız. Ardından belirtilen gün ve saatte belgelerinizle birlikte hizmet binasına gidip durumunuzu anlatmalısınız. Sonrasında gerçekleştirilecek kontrollerin tamamlanmasıyla tarafınıza yardım edilecektir.

YORUMLAR YAZ