• YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ¥ YUAN
  4,5527
  % 0,59
 • РУБ RUBLE
  0,3760
  % -0,36
 • BITCOIN/TL
  1975550,582
  % 3,25
 • BIST 100
  %

EFT Nasıl İptal Edilir? EFT İptal Etme Yöntemi

Geçmişe dönük hesaplamalar yapıldığında bankacılığın en yoğun biçimde kullanıldığı dönemleri yaşıyoruz denilebilir. Finansal teknolojilerinin her geçen gün gelişmesi ve ekonomiye direkt etki etmesi nedeniyle kurumlar da kendi özelinde çalışmalarını sürdürüyor. Şimdilerde mobil uygulaması olmayan banka kalmazken müşteriler de hem hizmetleri bakımından geniş ve pratik hem de fiyatlamaları bakımından cazip markalarla işbirliğine gidiyor. Neticede sadece finans değil hayatımızdaki pek çok alışkanlık sanal ortamlara taşınınca internet vasıtasıyla bağlantı kurduğumuz ağlar ön plana çıkıyor. Örneğin sıradanlaşan bir para gönderme işlemi için bile gişeye giden pek yoktur. Çünkü havale veya EFT işlemi rahatlıkla internet şubesinden, mobil uygulamalardan gerçekleştirilebiliyor. Benzer biçimde bütün hizmetlerden faydalanırken başvuru ve kapatma taleplerimizi de bildirebiliyoruz. Çeşitli kampanyaları kullanırken iptal etmek artık birkaç parmak hareketiyle mümkün. Yine EFT iptali belirli noktalarda sağlanabilir ve gönderme talimatı oluşturulan para tekrardan hesabınıza yüklenebilir. Gelgelelim vatandaşlar onay verdikten sonra ne yapacağını bilmiyor ve EFT nasıl iptal edilir türünde sorular soruyor. Aslında belirli zaman dilimlerinde ve şartlarda EFT iptal etme yöntemi basitçe uygulanabilir fakat bazı kurumların onayından geçtiği taktirde uygulanamaz.

EFT İptali Nasıl Yapılır?

Günümüzde resmi kayıtlarla verilen maaşların bankaya yatması şartı koşulunca ister istemez herkesin bir bankada hesabı var. Haliyle aylıklarımızı kullanmak adına online biçimde para gönderirsek zaman kaybetmeyiz. Öncelikle kafa karışıklığı yaşanan EFT ve havale farkına değinmekte fayda var. Aynı bankanın farklı hesapları arasında gerçekleştirilen transfer işlemlerine havale denmektedir. EFT ise farklı kurumların hesaplarına para gönderilmesidir. Dolayısıyla bankalar kendi müşterilerine kolaylık tanımak için hangi gün ve saat kaç olursa olsun havale hizmeti sunmaktadır. Söz gelimi Cumartesi günü bile hava yapılabilir. EFT farklı isimlerin denkleme dahil edilmesiyle sağlandığından para transferine kurum onaylarından hariç Merkez Bankası onayı da gereklidir. Bu yüzden mesai saatleri dışında uç durumlar hariç EFT yapılamaz. Aynı zamanda yazımıza konu aldığımız EFT iptali nasıl yapılır da bu saatlerle ilgilidir. Çünkü EFT’nin yapılamayacağı saatler iptal etme zamanıyla örtüşmektedir.

EFT İptal Etme Yöntemleri

Elektrik fon transferleri genellikle yanlış isim veya miktar belirtilmesi halinde reddedilmek istenir. İlk aşamalarda müşteriler tam kontrolü elinde bulundururken işlemler ilerledikçe hakimiyet azalır. Nihayetinde emir verildiğinde en hızlı biçimde tamamlanması amaçlanınca doğru anda gerekli müdahale yapılamazsa hedefe ulaşılamaz. Böylelikle EFT ne zaman hesaba düşer cevabı önemlidir. Değişik bankalar arasındaki EFT gönderimleri çok uzun sürmeden tamamlanmaktadır. Bilgi almak istediğinizde ortalama 10 dakika gibi bir şey söylenirken EFT’yi yapıp iptal etme talebinizi ne kadar erken belirtirseniz o kadar şanslısınızdır. Peki nasıl yapılır derseniz 3 tane EFT iptal etme yöntemi sunulabilir.

1. Bankaya Yazılı Talimat Verip EFT’yi Durdurmak

Ekseriyetle masa başı çalışanlara önerebileceğimiz bu yöntemde gönderim sırasında girdiğiniz temel bilgileri dilekçeye yazıp fax veya mail yoluyla talimat verebilirsiniz. e-mail seçeneğini kullanacaksanız e-imza niteliğinde veriler göstermeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca faxlamadan önce de evrakları imzalamalısınız. Devamında bahsettiğimiz kısa süreyi kaçırmayıp kısa sürede dönüş alırsanız EFT iptali hakkında mesaj alacaksınız.

2. Müşteri Hizmetleriyle Konuşup EFT’yi İptal Etmek

Kağıtlarla uğraşmak istemiyor ve diğer teknolojik ürünler hakkında da bilgi sahibi değilseniz işinizi en fazla kolaylaştıracak yöntem çağrı merkeziyle görüşmektir. Taleplerinize bir bakıma birinci ağızdan cevap bulabileceğinizden fikrinizin olmadığı noktalarda dahi sizi yönlendireceklerdir. Elbette isteneceğini düşündüğünüz verileri, arama öncesinde bir yere not etmeniz elzemdir.

3. İnternet Şubesinden ya da Mobil Bankacılıktan EFT İptal İşlemi Yapmak

Aktif bir banka müşterisi iseniz muhtemelen telefonunuzda en azından birkaç bankanın uygulaması vardır. Buradan görebileceğiniz üzere mesai saatlerinin ardından veya hafta sonu EFT işlemine başvurduğunuzda bekleyen talimatlar sekmesinde yer aldığını biliyorsunuzdur. İşte bahsettiğimiz bu kısımda birikenler halen tamamlanmamıştır. İptal etmeyi amaçladığınız EFT de içlerindeyse girip İPTAL ET yazısına tıklayarak gönderimi durdurabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ