• YARIM ALTIN
  8.134,00
  % -0,62
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2192
  % 0,12
 • € EURO
  35,0292
  % 0,09
 • £ POUND
  41,0057
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  4,4522
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3570
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  2292538,671
  % 6,91
 • BIST 100
  %

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

 

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer sorusu çoğu kişinin sorduğu bir soru. Başlangıçta EFT’nin ne olduğunu ne işe yaradığını ve nasıl yapıldığını öğrenmemiz lazım.      

EFT Nedir, Ne işe yarar ve Nasıl Yapılır?

 EFT (Elektronik Fon Transferi), iki farklı banka arasında yapılan para transferidir, ilk kez Türkiye’de 1 Nisan 1992 yılında yapılmıştır.EFT yapmak için bankalar tarafından belirlenen ufak bir miktar bulunur bu miktara EFT masrafı denilir, bankadan bankaya değişebilir, bazı bankalarda bu masraf yoktur. EFT’nin yapılması için gerekenler iki tane banka hesabı lazım. Parayı gönderecek kişi karşı tarafın kendisine ait IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası) ister ve parayı gönderecek kişi bu IBAN numarasını girip ve yollamak istediği miktarı girip onaylayarak karşı tarafa bir süre içinde parayı alacak kişinin hesabına bir zaman aralığında hesabına geçiş yapar. Peki, bu para ne zaman karşı tarafın hesabına geçiş yapar?

Para Ne Zaman Hesaba Geçiş Yapar?

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer sorusuna verilecek cevap tam bir saat değildir. İşlem yapmak için, belirli bir saat arasında yapılması lazım, çoğu bankalar 08:00′ da başlar 17:30 gibi son bulur. Peki, akşam 21:00 da yaparsak ne olur? Para hesabınızdan bir sonraki gün 08:00 ile 17:30 arasında para hesaba geçiş yapar ve işlem tamamlanır. Hafta sonu yapılan EFT işlemleri pazartesi belirttiğimiz saatler arasında hesaba geçiş yapar ve karşı taraf parayı kullanmaya başlayabilir.

  Peki, ön ödemli kartlar (İninal kart, Papara kart) bulunmakta ve bu ön ödemeli kartlarda EFT nasıl yapılır?

Ön Ödemeli Kartlarda EFT nasıl Yapılır?

 Ön ödemeli kartlarda EFT yaparken bankanın kendine ait bir İBAN ‘ı bulunur, bu İBAN numarasının yazıldığı yerin altında açıklama bulunur bu açıklamaya İninal ya da Papara nın ya da diğer ön ödemeli kartların belirttiği numara yazılarak para aktarımı yukarda geçerli olan şartlarlarla gerçekleştirilir. Yapılan para aktarımı iki aynı ön ödemeli kart arasında olursa bir ücret bulunmaz ve anında para geçişi olur bu işlem İninal’ın ve Papara’ın özel uygulamalarından yapılır çok kolay ve basit bir işlemdir. Ön ödemeli kartla değil ve aynı bankayla para transferi yapılırsa bunun adı Havale‘dir ve daha kolay ve basittir, alıcının adı soyadı ve hesap numarası veya İBAN numarası yeterlidir.

YORUMLAR YAZ