• YARIM ALTIN
  8.103,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9627
  % 0,19
 • € EURO
  35,3342
  % -0,11
 • £ POUND
  41,8193
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  4,5392
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3756
  % 0,39
 • BITCOIN/TL
  2035779,445
  % 0,97
 • BIST 100
  %

Bitcoin Halving Nedir?

Bu rehberimiz de bitcoin halving nedir, bitcoin halving ne işe yarar gibi sorulara cevap bulabilirsiniz. Şimdi daha fazla uzatmadan sorularımın cevabına geçelim.

Bitcoin Halving Nedir?

Bitcoin‘in en büyük özelliklerinden birisi 4 senede bir madencilik ödülünün yarıya kadar indirilmesidir, yani bitcoin having işlemidir. Bu durum, neredeyse 120 yıl boyunca sıfırlanmaya devam edecek, sürekli azalan,  deflasyonel bir Bitcoin arzı manasına gelmektedir. Tabi ki matematiksel açıdan baktığımız zaman hiç bir şey sürekli ikiye bölünerek sıfırlanamaz. Fakat Bitcoin’in en küçük birimi arasında yer alan “satoshi” (0.00000001 BTC) ikiye  bölünemez.

Bu zamana kadar Bitcoin Halving dediğimiz işlem iki kez gerçekleşti. Üçüncüsünün ise bu sene içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu tahmin edilebilir bir şey çünkü Bitcoin her 10 dakika içerisinde yeni bir blok üretmek amacıyla tasarlanan bir sistemdir.

Yarılanma Bitcoin Fiyatı İçin Ne Arz Ediyor?

Geçtiğimiz having yaşanan dönemlere baktığımızda genelde Bitcoin fiyatlarında bir yükseliş meydana geldi. Bu yükselme trendini hem 2012’deki hem de 2016’daki yarılanmalarda gördük. Bir yarılanmadan önce ve sonrasında  fiyat konusu iki konu üzerinde yoğunlaşmakta. Bitcoin’in  gün geçtikçe artmaya devam eden kıtlığı ve bu sebepten ötürü düşük tedarik; ve yarılanmanın Bitcoin madenciliğinin zorluğu üzerinde bırakmış olduğu etkiler.

Eğer ki ağda yer alan bitcoin madencileri hızlarında bir düşüş meydana getirirse, yeni blokların çıkarılma hızları yavaşlamaya başlar ve bu yüzden ağda gerçekleşen işlem hızları da düşer. Eğer ki bu yavaşlama gerçekleşeydi,  ağın birincil amaçları içerisinde yer alan değer aktarımı engelleneceği için Bitcoin’in fiyatı olumsuz bir şekilde etkilenebilirdi.

Bitcoin Halving Neden Önemli?

Bitcoin halving’e atfedilen esas önlem, fiyat üzerinde gerçekleştirdiği etkiden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu zamana kadar olan tüm having işlemlerinde bitcoin fiyatı olumlu bir şekilde artmış, büyük bir yükseliş göstermişti. Bitcoin having neden önemli sorusuna gelecek olursak, bitcoin fiyatlarına önemli bir etkide bulunduğu için önemli bir şey. Umarız Bitcoin Halving nedir, bitcoin having neden önemlidir gibi sorulara cevap verdiğimiz bu yazımız siz değerli okuyucularımız için faydalı olabilmiştir.

YORUMLAR YAZ