• YARIM ALTIN
  8.153,00
  % -0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2272
  % 0,14
 • € EURO
  35,0385
  % 0,12
 • £ POUND
  40,9957
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,4529
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3568
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  2292583,297
  % 6,77
 • BIST 100
  %

Bitcoin Nedir, Bitcoin Güvenli Midir?

Günümüzde artık Bitcoin kelimesini oldukça sık duyar hale geldik. Bu yazımızda ise bir çok kişinin halen aklında yer alan Bitcoin nedir, güvenilir midir? neden bitcoin gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin kripto para olarak bilinen ve sanal, herhangi bir merkeze bağlı olmayan para birimidir. Bu sanal para birimi gerçekte henüz kim olduğu bilinmeyen veya açıklamayan Satoshi Nakatomo takma isimli birisi tarafından piyasaya çıkartılmıştır. Bitcoin bildiğim diğer tüm para birimlerinde olduğu üzere istediğiniz bir ortamda istediğiniz bir şeyi almak amacıyla kullanılabilir. Diğer paralarından farkı ise sanal bir para birimi olması ve herhangi bir merkeze bağlı olmaması.

Bitcoin Herhangi Bir Merkez Tarafından Kontrol Ediliyor Mu?

Hiç bir şey bitcoin ağını ve işlerin gerçekleştiği bitcoin ağını kontrol edemez. Bu ağ bitcoin madencilerinden oluşmaktadır. Eğer bitcoin yazılımında herhangi bir yazılımcı değişikliğe gidecek ise, bitcoin madencilerinin %51’lik kısmının bu değişime onay vermesi gerekmektedir.

Bitcoin Şeffaf Mı?

Gerçekleştirilen her işlem herkese açık bir alanda detaylı bir şekilde kayıt edilir. Bu kayıt defterine blockhain ismi verilir. Bu blockhain sayesinde biri, bir adreste kaç para olduğunu, bu adrese giren ve çıkan para miktarlarını görebilir. Lakin adresin gerçek sahibini ve adresini öğrenemez.

Bitcoin Güvenli Mi?

Bitcoin‘i savunan kişiler bu sistemin oldukça güvenli olduğunu hatta bu konu da en iyisi olduğunu dile getiriyorlar. Teoride sistemin %51’i bir kişi ya da kurum tarafından kontrol edilmediği takdirde bu sistemin güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Bu 51’lik kısma sahip olan kişi bitcoin ağını hackleyebilir veya kendi yazılımını rahatlıkla entegre edebilir. Bana kalırsa %100 güvenli bir sistem olduğunu söylemek yanlış olabilir.

Nasıl Bitcoin Sahibi Olabilirim?

Bitcoin’e sahip olmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. En çok tercih edilen yöntem ise, bitcoin alımı satımı yapan siteler üzerinden alım yapmak. Diğer en çok tercih edilen yöntem ise bitcoin ağına katılıp, madencilik yaparak bitcoin elde etmektir. Lakin artık bitcoin madenciliği büyük şirketlerin yapacağı bir iş haline geldi. Çünkü çok iyi donanımlar ve ekipmanlar istemektedir.

YORUMLAR YAZ