• YARIM ALTIN
  8.091,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9555
  % 0,17
 • € EURO
  35,3044
  % -0,19
 • £ POUND
  41,8459
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  4,5379
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3762
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  2044083,619
  % 1,42
 • BIST 100
  %

Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Kazandırır?

Ekonomi son yıllarda hiç olmadığı kadar gündem maddelerimizin başında geliyor. Halihazırda yaşanan finansal dengesizliklerle birlikte tüm dünya ekonomisi çalkantılı süreçlerden geçerken Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler daha fazla sıkıntı çekmekte. Özellikle nakit döngüsünün sağlanamaması, yatırımlardan istenen getirinin alınamaması herkesi tedirgin ediyor. Hal böyle olunca insanlar varlıklarını, paralarını güvenli bir şekilde değerlendirmenin peşinde. Akla gelebilecek sıradan araçlardan ziyade yatırım fonları belli bir süredir yoğun ilgi görüyor. Birçok katılımcının dahil olduğu sistemde profesyoneller söz sahibi olduğu için yatırım fonu diğer araçlardan ayrılıyor.

Yatırım Fonu Nedir?

Temelde yatırım fonları, birçok yatırımcıdan alınan paralarla çeşitli portföylerin yönetilmesidir. Buradaki portföyden kasıt ise bir kişinin, kuruluşun elindeki tüm varlıklardır. Katılımcılar sahip oldukları katılma payını alarak yönetilen fonun portföyüne dahil olur.

Genel anlamda birikilen parayla alınan değerlerin performansı yatırım fonu şirketinin değerini belirlemektedir. Çoğu zaman hisse senetlerine yatırım yapmakla karıştırılır. Ancak bir hisseden ziyade farklı farklı hisse senetlerine yatırım yapıyormuş gibi düşünebilirsiniz.

Yatırım Fonları Nasıl Kazandırır?

Yatırım fonundan para kazanma konusunu üç ayrı noktada açıklayabiliriz.

 1. Fonda bulunan portföyün değerinin artmasıyla menkul kıymetler satılır ve sermaye kazancı söz konusu olur. Buradaki pozitif, negatif gelişme yine portföy değerine eklenir.
 2. Portföylerde değer artışının yanında çeşitli kar payı, faiz getirisi yaşanabilir. İlk maddede olduğu gibi burada da portföy değerine eklenir.
 3. Değeri artan kıymetlerin satılmadığı durumlarda katılma payının değeri yükselir. Aynı oranda yapılan yatırımın değerini de artacaktır.

Kazanç sağlayan yatırımcılar isterlerse sahip oldukları katılma paylarını satarak ellerinden çıkarabilir.

Yatırım Fonu Çeşitleri Nelerdir?

Parasını, malını üstüne katarak değerlendirmek isteyen kişilerin önünde birçok alternatifin olduğunu belirtmiştik. Benzer biçimde yatırım fonları içerisinde de bolca seçenek bulunmaktadır. Yatırım fonu çeşitleri arasından ilgi görenleri şu şekilde ifade edebiliriz:

Likit fon, fon sepeti, hisse senedi, serbest yatırım fonları, tahvil ve bono fonu, korunma amaçlı fon, yabancı menkul kıymetler fonu, değişken fon, altın fonu, karma fon, kıymetli madenler fonu, emeklilik yatırım fonları, borsa yatırım fonları, gayrimenkul yatırım fonu.

Yatırım fonları üzerinden para kazanmak isteyenler için verilebilecek en önemli detay bu platformda işleri profesyonellerin yönetmesidir. Fazla finans geçmişi olmayan kişilerin başta borsa olmak üzere birçok yatırım aracında çok ufak detaylardan dolayı ciddi meblağlar kaybettiğini görüyoruz, duyuyoruz. Yatırım fonu yönetimi işin uzmanları tarafından ele alındığından var olan problemler bir tarafa geleceğe dair sıkıntılardan dahi büyük ölçüde kurtuluyorsunuz. Yine çeşitli portföylerin birleşiminden oluştuğundan dolayı risk en aza iner ve kazanç garantisinden bahsedilebilir. Kişisel yatırımlara yöneldiğimiz zaman genellikle belirli seviyelerde getirilere mecbur kalırız. Bu değeri aşmak isterseniz önünüze ciddi riskler çıkar ve çoğunlukla da sermaye kaybı yaşarız. Fakat yatırım fonlarının avantajlarından biri de tek başınıza yapacağınızdan fazlasını fon sayesinde bir araya gelen onlarca kişi sayesinde yapabilirsiniz.

FinansKati.com

YORUMLAR YAZ