• YARIM ALTIN
  8.317,00
  % 0,67
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0413
  % 0,65
 • € EURO
  36,0249
  % 0,40
 • £ POUND
  42,9931
  % 1,08
 • ¥ YUAN
  4,5527
  % 0,59
 • РУБ RUBLE
  0,3760
  % -0,36
 • BITCOIN/TL
  1969270,307
  % 3,02
 • BIST 100
  %

Ülkelerin Para Birimleri

Ülkelerin para birimleri özellikle son günlerde sıkça merak ediliyor.  Özellikle değeri çok yüksek olan Kuveyt dinarı ile değeri çok düşük olan Zimbabve doları arasında ciddi bir fark var ve insanlar farklı ülkelerin paralarını merak ediyor. Peki hangi ülke hangi para birimini kullanıyor ve hangi ülkenin para birimi kaç lira ediyor. Bu yazıda çok merak edilen şeylerden biri olan ülkelerin para birimleri hakkında konuşacağız. İçerikte yer alan tüm kurlar Merkez Bankası verilerinden alınmış olup 12 Ekim 2020 tarihli geçerli kur üzerinden teyit edilmiştir.

Amerikan Doları $

Dünyanın en değerli ve aynı zamanda en bol paralarından biri olan Amerikan Doları, bugünlerde 7,86 TL fiyatından satılıyor. Eğer bir Amerikan doları satın almak isterseniz, 7 lira 86 kuruş ödemelisiniz. Bunun için en yakın döviz bürosunu kullanabilirsiniz. Ülkelerin para birimleri listemizde ABD doları çok önemli bir yer ihtiva ediyor.

Avustralya Doları

Avrustalya’da kullanılan para birimlerinden biri olan Avustralya Doları, Avustralya Merkez Bankası tarafından basılıyor ve 1 AUD, 5,66 TL’ye denk geliyor. 1 Avustralya doları satın almak için yaklaşık 5,66 ödemeniz gerekli.

Danimarka Kronu

Türk lirasına çok yakın değere sahip olan Danimarka Kronu, Danimarka’da kullanılan ve Danimarka Merkez Bankası tarafından basılan bir para birimidir. Söz konusu para biriminin değeri Türk lirasından çok az daha fazladır. 1 Danimarka kronu yaklaşık 1 lira 24 kuruş ediyor.

Euro

Dünyanın en değerli para birimlerinden biri olan Euro, Avrupa’nın %70’inde kullanılan bir para birimidir. Avrupa’nın tamamında geçen bu para birimi son derece büyük bir hacme sahip olmakla beraber, dünyadaki ticaret konusunda da söz sahibi para birimlerinden biridir. Bugün bir döviz bürosundan 1 euro satın almak isterseniz, 9 lira 28 kuruş ödemelisiniz. 1 euro 9,28 TL ediyor.

İngiliz Sterlini

İngiltere ve Birleşik Krallık’ta kullanılan söz konusu para birimi, 10 lira 23 kuruştan işlem gören bir para birimidir. Dünyanın en değerli para birimlerinden biri olmakla beraber, Türk lirasına göre de hayli pahalı bir paradır. 1 İngiliz Sterlini ya da Poundu almak istereniz 10,23 TL ödemelisiniz. Ülkelerin para birimleri listemizde İngiliz sterlini de son derece önemli bir yer alıyor.

İsveç Kronu

İsveç’te kullanılan ve değeri Türk Lirası’na görece düşük bir para birimidir. İsveç’te kullanılan Kron, 88 kuruşa denk gelmektedir. 1 İsveç Kronu 0,88 TL veya 88 kuruş ödenerek satın alınabilmektedir. Eğer 100 kron satın almak isterseniz 88 TL ödemeniz yeterli olacaktır.

Kanada Doları

Kanada’da kullanılan ve son derece değerli bir para birimi olan Kanada Doları, 5,98 liraya denk geliyor. Bir kanada doları satın almak için 5 lira 98 kuruş ödemeniz gerekli.

Kuveyt Dinarı

1 Kuveyt Dinarı 25 lira 56 kuruşa denk gelmektedir. Şu anda dünyanın en değerli para birimini görüyorsunuz. 1 Kuveyt Dinarı satın almak için tam 25 lira 56 kuruş ödemeniz gerekiyor. Herhangi bir döviz bürosuna gidip 100 dinar almak istiyorum derseniz, sizden 2556 lira isteyeceklerdir.

Norveç Kronu

Avrupa’nın en düşük değerli para birimlerinden biri olan Norveç Kronu, Norveç Merkez Bankası tarafından basılıyor ve tüm Norveç’te kullanılıyor. 1 Norveç Kronu yaklaşık 85 kuruşa denk geliyor. 100 Norveç Kronu satın almak için 85 lira ödemelisiniz.

Suudi Arabistan Riyali

Türk Lirasından daha değerli olan para birimlerinden biri Suudi Arabistan Riyali, 2 lira 9 kuruşa denk gelmektedir. 1 Suudi Arabistan Riyali satın alabilmek için 2 lira 9 kuruş ödemeniz gerekiyor. Suudi Arabistan Riyali, Suudi Arabistan’da kullanılan ve geliri petrole dayalı olan itibarlı bir para birimidir.

Japon Yeni

Japonya’da tam para birimi bulunmuyor. Yani bizdeki gibi lira ve kuruş ayrımları yok, tek bir para birimleri var ve her şeyi satın alabilmek için değersiz olmak zorunda. Japonların kuruşu diyebileceğiniz Japon Yeni, 7 kuruş etmektedir. Fakat bu para kuruş olarak kullanıldığından 100 japon yeni olarak hesap etmek gerekiyor. 100 japon yeni ise 7 lira 43 kuruş ediyor.

Bulgar Levası

Bulgaristan’da kullanılan itibarlı para birimlerinden biri olan Bulgar Levası, Türk Lirasına kıyasla son derece değerli diyebiliriz. Bir bulgar levası satın alabilmek için 4 lira 72 kuruş ödemeniz gerekiyor.

Rus Rublesi

Rusya’da kullanılan Ruble, değersiz ancak büyük bir ekonominin para birimidir. Bir döviz bürosuna gidip 100 ruble alabilmek için 10 lira 10 kuruş ödemeniz gerekiyor. 1 Rus rublesi ise 10 kuruş ediyor.

YORUMLAR YAZ